sihirli annem

evde hep gülen biriiii sanki bizden biriiii hem gerçek hem de periii masallar diyarından geldiiiii diyerek hayatımıza 2003 yılında giren ve haftasonları starda yayınlanmaya devam eden askerde bol bol izlediğim dizi...
http://www.milliyet.com.tr/2003/02/27/tv/ekran.html
defne joy foster in ölmeden önce oynuyor olduğu dizi.
çocukları kandırmanın diğer bir yöntemi olarak izlettirilen dizidir.
bu diziyi eskiden çok seviyordum. hatta şimdi tekrarlarını bile izleyebilirim. aslında özgünlüğü olmayan bir dizi gibi görünebilir ama gerçekten bazı zamanlarda öyle olmadığını hissettiriyordu. çok iç açıcı ve olumlu bir bakış açısı vardı dizinin. bilmiyorum, büyü temalı bir dizi size ne katabilir ama bayağı çok şey katmıştı bana. geçmişe dönüp baktğımda geçmişimi bu dizi sayesinde daha aydınlık olarak hatırlıyorsam, dizi hakkında yapılan yorumlar beni ilgilendirmez. yasakların bazen gereksiz olduğunu öğreniyordunuz dizide. yani bir peri ile insan, eğer mutlu olacaklarsa evlenebilirdi. ki öyle olmuştu. siz işinizi severek yaptığınızda ve sizi sevenleri sevdiğinizde hiçbir kötülüğün sizi mutsuz edemeyeceğini, en kötü bireyin bile aslında bir insan olduğunu ve içinde büyük iyilikler taşıdığını gösteren bir diziydi.

bu dizinin üzücü olaylarda çalan müziğini bir türlü bulamadım.
diğer sihir içerikli dizilerden farkı, şu sahneyle bile anlaşılabilir:nevra serezli'nin oyunculuğundan da olabilir, bilmiyorum.

diğer sihir içerikli dizilerin aksine, bir olay örgüsü vardı. ayrıca çok dokunan sahneler vardı. eminem sahnesi gibi sahneler çıkarılsa başyapıt bile olabilirdi bence. o güzel ev ortamından ve kafe ortamından söz etmiyorum bile.
sihirli, perili çocuk dizilerini hiçbir zaman anlamadım. pedagogların bakış açısı ile çocuklara bu türde yapımlar izletmek, masallar anlatmak ne kadar doğrudur merak ediyorum. bir de tabi çocuklar bu konuyu bizim gördüğümüz gözle görmüyorlar bir yandan da. sıradan bir diziydi işte çok da üzerinde düşünmemeli