soma'ya acıyamamak

vicdansızlıktır . bir gram insan olamamaktır .ama biliyor musun ? ben sana acıyorum .
bir akıl tutulmasının beraberinde seçim sonuçlarını meşru görmeye delalettir. yaşadığımız üzere 2014 yerel seçimleri yine ama yine 40 ilde elektrik kesilmesi ve yine yanmış oy pusulaları ile muallakta geçti gitti.

size şu örneği vereyim: bursa'da 15 mahallede sadece akp'ye oy çıkmıştır. mümkün müdür? hemde kürt halkınında varlık gösterdiği varoş mahallelerde. tesadüf mü? kürt halki ya da varoş derken aşağılamak aklımın ucundan geçmez. sadece kürt siyaseti artık türkiyede baş aktörlerden ve bu haldeyken hdp'ye nasıl oy çıkmaz ben anlamadım.
acaba ben mi hazmedemiyordum diye aklımdan geçmedi değil ama bir düşünün. tüm mahalle aynı partye oy vermiş. hemde 1 de değil 15 mahalle. hemde bu mahalleler büyükşehirin hatırı sayılır nüfuslu mahalleleri. siz bu sonuçları ciddiye alır mısınız? bu benim özellikle bulunduğum bölgeden aldığım bilgilere ve daha sonra sandık tutanaklarından karşılaştırdığım kadarıyla bildiğim bir konudur

şimdi bir de şunu düşünelim: basın toplantısından sonra soma'da protestolar neticesinde başbakanın halktan kaçıp markete sığınması akp'li bir belediyede olabilir mi? hani oldu diyelim akp seçmeni durun kardeşim demez mi? hadi dememesi bu patlamadan dolayı idi, fazlasıyla acılıydılar diyelim. o zamanda soma'ya başbakan girebilir miydi?

şimdi yok canım daha neler demeyin. %40'ın altına inmeyi kaybetmek olarak görecek seçmeninden haberdar değil miydi akp? yani ben bu seçimi sağlıklı kabul edeyim mi? çok soru sordum biliyorum ama bu son. soma'da kazanan akp miydi? ama yinede öyle olsa bile bu kimseye reva görülemez.

(bkz: 13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması )
sadece cahil ya da fazla dindar diye akp ye kanan insanların ölümü hakettiklerini ima etmektir. ölenlerin coğu alevi diyerek kendilerince olaylari hafifletmeye calışan akp liler kadar vicdansızca bir yaklaşimdır.
yuhlamalar karşısında 30 martı cevap olarak gösteren tayyipten farkı yoktur.sözde akp karşıtı söylem ama manada aynı mallık.
seçim sonuçlarının bununla ne ilgisi var anlayamadım ben. sonuçta bir sürü can gitti ve o giden canların ailelerinde sönmeyecek bir ateş tutuştu. hala içeride insanlar var. bir insan akp li diye ona üzülmemek nasıl bir insansızlıktır bilemiyorum. sen akp liye böyle düşünürsen başkası da lgbt için böyle düşünebilir. ayrım yapmak çok kolay ama hoşgörü göstermek çok zor. ayrıca bu hoşgörü de değildir. bu insanlığın getirmiş olduğu bir duygudur.
ibretliktir...
yazıklar olsun soma'ya...
genelleme yapmamak gerekir, orada gerçek acıyı göçüp gidenlerin aileleri yaşadı, biz acılarını paylaştık, paylaşıyoruz, o ailelerde yaşamaya devam ediyor
geçen bir haber okumuştum somada ölen işçinin babası hakkında.bu moruk devletin verdiği tazminatla evlenmek istemiş ve evlenmiş lakin sonra dolandırılmış.tüm para altın ev uçup gitmiş.aldığı parayı ölen hayrına kullanmamış sikinin keyfine kullanmaya çalışmış.cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra somalılara acımıyorum.lakin dünyanın tüm yetimleri gibi soma yetimlerine çok üzülüyorum.
ne kadar empatiden yoksun bir insan olduğunuzu gösterir. bu insanların yaşadıklarını yaşamadan, onların yolundan yürümeden, onların acılarıyla yüzleşmeden elbette acıyamazsın. adam madene inecek kadar fakir. hanginiz madende çalışacak kadar köşede sıkışmış hissettiniz kendinizi. iş yerlerinizde biraz canınız sıkılsa, patron biraz azarlasa sinirleniyorsunuz. bu insanlar kim bilir nasıl şartlarda yaşıyorlar. eminim adamların en son dertleri kimin ülkenin başına geçtiğidir. bence onlar için önemli olan o gece aç yatıp yatmadıklarıdır.

not: kusura bakmayın bu gece cümle kuramıyorum doğru düzgün ama en kısa zamanda bunları editlemek istiyorum.
bu acıyamayanlar bir ara müge anlı nın van depremi için söylediği şeyleri eleştirenler değil mi ? a a ne kadar acayip riyakar insanlarsınız .
mantıken de vicdanen de doğru bulmadığım eylem. isterlerse şeriatçı olsunlar.