sözlükçülerin 15 yaşındaki haline vereceği öğüt

ilgi görmeyen popüler olmayan bir alanda dahi olsa en iyilerden biri olmak için çalışacak kadar ferasetli olmalıydın
siktir git yurt dışında oku liseyi aq andavalı, disiplinli olmayı öğren, hayatın boyunca öğrenmek bitmeyecek, farklı olman demek yanlız olmanı gerektirmiyor ve dünyada senin sikik sorunlarından trilyonlarcası var, oturma yürü, yürüme koş, koşma uç aq tembeli,sadece kendi iç dünyanda mücadele ederek mesafe kat edemezsin, bir şeyler değişsin istiyorsun biliyorum fakat bunun için harekete geç sadece düşünmek yetmez, yaşa aq koca götlüsü yaşa! tam da en çok hata yapman gereken yaşlardasın her gün hata yap, düş kalk, düş kalk, bırak insanlar ne derse desin hayatı başkalarından öğrenemezsin.
kimse senin sorgulayıp bulduğun bazı gerçeklere inanmayacak, insanlarla yok yere polemiğe girip sana hiç bir siktiğimin yararı olmayan ideolojiler peşinde koşma. yurt dışına kaçmanın yollarını ara ve allah rızası için amına koduğumun çeneni kapat
kendini sevmeyi öğren, kendine güven...
saplantılı, çakma aşklarını siktir et. para kazanmaya odaklan.
daha çok kitap oku.
daha çok film izle.
daha çok spor yap.
dershaneye gitme.
bu kadar çok uyuma, ilgi alanlarını boşlama.
sözlerime son verirken paylaşmak istediğim bu parçayı söyleyeceklerimin tamamı olmasına karar verdim.

seviyorum seni tospik. gerisi hiç önemli değil.

duygularını yaşamalısın
17 yaşındaki halimiz gelip de vermek için çok küçüksün derse sakın kulak asma. hepsinin tadı hala damağımızda. sadece birine aşık ve keşke ilkim o olsaydı diye düşünüyor...
iki gün önce theta healing seansında kendisiyle görüşme fırsatım oldu ve ona dedim ki "lütfen o gözlüğünü değiştir, ne o öyle!"
dünya fani ve tek gerçek kader ortağın ailen. o yüzden onların kıymetini bil ki, bir gün öldüklerinde "en azından yaşarken kıymetini bilmiştim" diyebil, pişman olma. -evet seni senin istediğin gibi sevmemiş olabilirler ama biraz düşünürsen onların da seni ne kadar çok düşündüğünü ve sevdiğini göreceksin. onların eli hayatının her noktasına ulaşıyor.-

onların kıymetini bildiğini hissettiklerinde zaten daha başka olacaklar. artık rahatsız olduğun şeyleri açıkça ve kibarca ifade ettiğinde bundan kaçınacaklar.

elindekilerin kıymetini bil. seni ardından koşturan bir küçük ışık için elindeki hayatı unutma. çünkü o küçük lanet ışık bir gün kaybolup gidiyor ve elinde yine nankörlük ettiğin hayatın kalıyor.

ailenden birinin ölümü dışında hiçbir şeye üzülme. çünkü buna değmiyor. o çokiyiniyetliçokdüşüncelişekermişeker insanların bir gün üzülmeye değmeyecek olduklarını fark ediyorsun mesela. ya da hayatın zaten sana hiçbir şey vadetmeğini, senin kendi kendine gelin güvey olup, hiçbir zaman senin olmayan bir şey için üzüldüğünü görüyorsun.

kısacası otur yerine. rahatla. zaten kıymeti konusunda iade-i itibar etmen gereken o kadar çok şey var ki, başka şeylere pek de vaktin kalmayacak.
bu ülkeden bir bok olmaz kaçmaya bak
ailen seni yarı yolda bırakacak onlara bile güvenme, tek başına ayaklarının üstünde durabiliyorsun sadece herkesi kendin gibi görüp güvenme.
bu başlığa yazabileceklerimi düşünürken çocukluğumda yaşadığım bir travma geldi aklıma. belki çok büyük bir mesele değil ama bunu açık açık yazmak istiyorum. belki benimle aynı duyguları yaşamış insanlar vardır. belki de benimle aynı şeyi hissetmeyen birine toxic masculinity e olan nefretimin ve kırılgan biri olmakla ilgili endişelerimin tohumlarının nasıl atıldığını gerçek bir örnekle açıklamış olurum.

anlatacağım şey askeri liseye hazırlandığım dönemde gerçekleşti**. bando'ya girmeyi hedefliyordum gitar çaldığım için. gerçekten de istiyordum bu arada sıfır şaka. neyse yaşadığım ildeki bandodaki askerlerle tek tek görüştüm. müzik dersleri aldım. aylarca spor yaptım, koştum. gözden elenmeyeyim diye gözüme damla damlatıyordum. daha ne yapayım*? neyse sınavlar için amcamlara, istanbul'a geldik. ben uyuyordum. bizimkiler de o sırada yemek yiyorlarmış. birden uyandım ama o sırada benim hakkımda konuştukları için bozuntuya vermedim. babam benim askeri liseye gitmemin iyi bir fikir olacağını söylüyordu. nedeniyse hep kız arkadaşlarım varmış, narinmişim, kırılganmışım, askeri liseye girersem erkek arkadaşlarım olurmuş, daha erkek gibi bir çocuk olurmuşum, zaten benim hiç futbola, arabalara ilgim olmamışmış falan filan. yemin ederim ki içime içime ağladım o gün* ve duymamış gibi yaptım.

ben bu başlıkta kendime değil de babama bir öğüt vermek istiyorum. sana kızmıyorum bunun için. hatta seni çok seviyorum*. sadece şimdi yazacağım şeyleri bilmeni isterdim. bugün o narin, kırılgan çocuk hayatın sillesini yedi**. feleğin çemberinden de geçti**. bak bugün istediğin gibi sertleşti ama lubunyalığından hiçbir şey kaybetmedi*. sen ve senin gibi düşünenlere inat hiçbir zaman da bundan vazgeçmeyecek. kudurun*.


neyse işte. sen beni hiç boşuna kafana takma.
 spoiler!
eğitim, okumak önemli değil, çok gez! bir şehirde tıkılıp kalma! insan tanı. ortada olma ilk satılan olursun. taraf ol. (bkz: çok gezen bilir)
  • /
  • 5