taksim meydanı yayalaştırma projesi

taksim meydanının trafiğe kapatılması yeniden gündeme gelmiş bulunmakta.

http://www.arkitera.com/haber/index/detay/yillar-sonra-tekrar-gundemde--taksim-meydani-yayalastirma-projesi-/5054
bana nedense amacının sadece yayalaştırma olmadığını hissettiren projedir. yine " taksim ve çevresiyle fazla oynamaya başladılar. bunun altında bir bit yeniği var." dedirten projedir.
bu proje daha çok yayalardan arindirma projesi gibi görünüyor.
engin ardiçkusunun hararetle destekledigi proje. zamaninda cem uzanin kiçini yalamaktan yalama olmus olan ardiçkusu, bu projeye karsi çikanlarin itirazlarini, " artik gezi parkinda koli kesemeyecek olan 60 yasini devirmis kart liberal escinsellerin zirlamasi" olarak degerlendirdi. ancak taraf gazetesinden barbaros altug, kendisine güzel bir ayar verdi.

edit: ben denedim olmadi. birisi o yaziyi bulup link verirse harika olur.
parkta koli kesenler ile ilgili barbaros altuğ'un cevabı;

http://www.duzceyerelhaber.com/kose-yazi.asp?id=10902&barbaros_altug-hayat_bir_bumerang
dün itibariyle ilk kazmalar, divan oteli ve zambak sokakta vuruldu. kamuoyunun ve meslek odalarinin karsi oldugu ve "taksimi yayalardan arindirma projesi" olarak adlandirdigi proje, idare mahkemesinin aksi kararlarina ragmen, yangindan mal kaçirir gibi sessiz sedasiz baslatildi. zira "führer" öyle istiyormus.
taksimdeki dönüsüme karsi mücadele eden "taksim dayanismasi" isimli grup, duyarli tüm istanbullulari, pazar aksami taksimde düzenlenecek protesto eylemine çagirdi.
desteklediğim proje.taksim ve çevresi yeni istanbula ve yeni türkiyeye uymamaktadır.umarız en kısa sürede çalışmalar biter ve yeni meydanı tüm istanbullular beğenir ve kullanır.
çok güzel fikir, projede avm yoksa süper ama, koskoca meydan zaten trafik sayesinde anasının amı gibi oluyor özellikle hafta sonu, eziyet bu. keşke akp döneminde yapılmasaydı.
projenin bu kadar tepki almasinin sebebi, bölge halkinin, meslek odalarinin, sehir planlamacilarin ve ilgili sivil toplum örgütlerinin bütün karar alma mekanizmalarindan soyutlanmalari ve fikirlerinin alinmamasidir. demokratik bir ülkede böylesine büyük bir proje, böyle yangindan mal kaçirir gibi, salt basbakan istedi diye yapilmaz. hatta çogu gelismis ülkede bu gibi durumlarda ilgili kentin insanlarinin katildigi bir referanduma dahi gidilir. destekleyenlerin boll keseden atmak yerine, insanlar niye karsi çikiyor diye bir arastirmasi, sanirim daha saglikli olacaktir. ilgilenenler için;

www.taksimplatformu.org
ayrica projeye destek çikip, "keske akp döneminde yapilmasaydi" diye yakinmakta ayri bir panel konusudur.. neyin kafasidir bu anlayamadim. eger proje iyiyse, akp döneminde yapilmasininin ne sakincasi var? adamlar iyi bir sey yapiyor derisin, alkislarsin.. ama malesef ülkede böyle futbol takimi tutar gibi siyaset yapmak moda oldu. ama yakinda demode olacak bir kafadir bu. tipki, chp'li teyze kafasi gibi.
teknik nedenlerden dolayi link veremiyorum, ancak konuyla ilgisi olmasi açisindan;

ayse hür'ün, 04 kasim 2012 tarihli radikal gazetesindeki yazisi
ertan altan'in 05 kasim 2012 tarihli taraf gazetesindeki yazisi

yukaridaki iki yazi, konunun özünü anahatlariyla ortaya koymasi açisindan çok önemli.
istanbul 1. idare mahkemesi'nin kararı ve danıştay'ın onaması sonucunda iptal edilmiş projedir.
rant ve talan yerine bilim, toplumsal ihtiyaç, toplumsal fayda ve kültürel geleneklerin üstün tutulduğu projelere ihtiyaç vardır.