tanrı ile allah arasındaki fark

tanrı tüm dinlerdeki yaratıcının ortak adıdır. allah ise islamiyet'teki yaratıcının adıdır. tanrı bir tür adı olarak kabul edilirken allah özel addır ve büyük harfle başlayarak yazılır. kabe'deki en büyük put olan el-ilah'tan esinlenerek oluşturulduğu da rivayetler arasındadır.
allah özel isimdir arapça da tanrı ilah demektir.tanrıça da ilahe dir.
"tanrı değil, allah!" diye haykıran, yaygara çıkaranların gözüne gözüne sokulması gereken farktır. ve bana göre o kadar da büyük bir fark değildir. yani sen onun varlığa inanıyorsan, bir şekilde seslenmek istiyorsan ona, allah de, tanrı de, geri kalan doksan sekiz isimden birini kullan... o, kendine seslenildiğini anlar diye düşünüyorum. son derece tuhaf ve büyütülmemesi gereken bir konu. benim çevremdeki insanlar mı tuhaf bilmiyorum ama birçok hararetli tartışmanın sebebi olduğunu gördüm bu farkın. o yüzden bence, fark yok.
8. sınıfta gittiğim dershanedeki tarih öğretmenim "tanrılar" diyebiliyoruz ancak "allahlar" diyemiyoruz demişti.
asırlarca arapçanın allah'ından tanrı taala diye söz eden türk milleti, gün geldi ki allah'a tanrı denir mi denilmez mi tartışmasına girdi. şimdi dikkati "tanrı değil allah"a çekmek isteyenler az laf çok iş sözüne uysaydı memleket güllük gülistanlık olurdu.

kimi meallerde tanrıyı islam için özel isim olarak kullananlar kınanmıştı. ve bu hararetle kürtçe kuran meali yayınlayacak diyanete şu soru sorulmuştu: "kürtçede allah kelimesi değil xwedê kelimesi kullanılıyor. türkçe kelimeyi atanlar buna ne yapacak". akıllara zarar.

*
tanrılar çıldırmış olabilir ama allah kesinlikle çıldırmaz. her zamanki metanetini korur.
farklı sözcüklerle yazılmış olmasından mütevellit farktır.
hiçbir farkı yoktur. ona; inananda, sığınanda, af dileyende, tövbe edende aynı isme, aynı şeye sığınırak merhamet bekler. sonuçta isimler değişik olsa da; rabb, tanrı, allah, rahim, ilah ona nasıl seslendiğin değil onda ne gördüğün önemlidir.
allah arapçadır, tanrı türkçe. tdk'nın allah'a karşılık gelen sözcük olarak seçtiği bir terim. kırmızı'ya al demek gibi bir şey.
tanrı insanları birleştirir, allah böler.
tanri beyaz, allah gri. invisible pink unicorn var mesela, o da pembe. fsm var makarnadan. iki tane de koftesi var, sol koftesi daha buyuk. russell`in caydanligi var. nerde oldugu belirsiz. farkli farkli iste. may the force be with you!
allah sözcüğü, hami-sami dillerinde ortak kök olan ve tanrı anlamına gelen il ve el köklerinden türemiştir.
türkçeye, "ilah" adıyla da girmiştir.
yani, hem ibranice hem arapça kökenli sayılabilir.
nitekim, yahudilerin ve arapların çok tanrılı dönemlerindeki ilahlarının adları hep -il ve -el ekleriyle biterdi.
ayrıca, islamiyette kutsal sayılan tüm melek isimlerinin tamamı, eski dönemdeki ilah isimleridir.
örneğin, azra-il, mika-il, israf-il, cebra-il,...vb....
dinlerden ve dillerdeki tercümelere göre değiştiği için arada hiç bir fark yoktur ikiside aynıdır !(bkz: tanrı kelimesinden korkan müminler )
tanrı şükürler olsundur,allah elhamdülillah