the hellfire club

peter straub'un 1996'da yayınlanan kitabı.

konu; chancel house yayınevi'nin varisi davey ve eşi nora chancel çevresinde döner. dick dart isimli çok iyi yazılmış bir seri katil ile nora'nın yolları kesişir..

ana karakterlere değinmem gerekirse;

davey; neil patrick harris gibi bir görünüşe sahip kılıbığın teki. geceleri karısının yanından kalkıp alt kata inip likör içmek ve klasikleri dinlemek en büyük hobisi.

nora; nora içimizdeki iblisleri derisinin altında hisseden, menapozda, histerik ve davey'in ailesi ile bir tür çekişmenin içinde fazlaca yıpranmış.

dick dart; dexter karakterini seven herkesin koşarak kucağına atlayabileceği, fakat bizim sevimli dex'in aksine pek meymenetsiz bir görünüme sahiptir. ilk aşağı, sonra da yukarı olmak üzere 2 kez tıraş olur. kadınlar hakkında mükemmel bir bilgisi vardır. örneğin şöyle bir şey söyler;

--- spoiler---
külot uzmanı sayılmazsın ha? tanrım, şu sutyene bak! tam tahta göğüslü bakirelere göre. sade ve dantelsiz. otuz dört b mi? şu yeni çıkan destekli sutyenleri denemelisin. tellileri değil, son modelleri. sende harika dururlar. göğüslerini dolgun gösterirler. eee? nora'nın güzel memelerini ortaya çıkaralım artık ha?
--- spoiler ---

bu gibi yorumların dışında, bir sayfa boyunca moda dergilerinden, parlatıcılardan, külotlu çoraplardan bahseder.

kitap içinde gece yolcuğu isminde bir kitap barındırır ve her bölümün başında bu kitaptan bir alıntıya yer verilir. o kadar mükemmel alıntılardır ki bunlar, keşke gece yolculuğu gerçek olsa da okusam, oturup dave ile filmini izlesem diye düşündürttü bana.

güzel bir gerilim romanıdır.