toplu taşıma araçlarında kapının önüne yığılan insan kitlesi

sadece türkiye'de değil birçok ülkede insanlar taşıta binip kapıya en yakın direğe yapışarak oraya konumlanır. ondan başka inen ya da binen onu ilgilendirmez. binip de inememekten korkar.
saniyelerle yarışıyordur, ilk önce o inmelidir ki devamında merdiven yada yürüme yolunda sıkışıklıklardan nasibini almasın. birde "acelem var benim" imajı yaratmayı seven insanlar vardır. onlardan da olabilir.
fordçuların hedef kitlesidir. ekmek çıkma olasılığı yüksektir. hele bu kitlenin içinde birkaç tane mahalle esnafı tipli götlü göbekli eleman varsa dadından yinmez.
taşıttan inmek istediğinde seni zorla içeride mahsur bırakan, aynı şekilde binmek istediğinde de seni dışarıda tutan etten duvar. birisi yaş odunla çıkıp temiz bir sopa çektiği gün huzura ereceğim.
daha 3 durak sonraki durağı bekliyor; ancak inenlere yol bile vermiyor bazıları. otobüsten inip, yeniden binmeye korkanlar var. şoför almadan gidecek korkusu sarmış hepsini.
kanserden daha tehlikeli kitledir, inilecek durakta inmeyi engelleyen bu kitleyi, ite kaka geçene kadar şöfer aynadan bakıp kimse inmiyor diye ya kapıyı kapatır ya da siz tam inecekken hareket eder, bundan sonrası sizin maymunluğunuza kalmıştır.