uluslararası gezici filmmor kadın filmleri festivali

bu yıl 12. düzenlenen film festivali. 15 mart - 20 nisan arasında etkinlikler devam edecek. istanbul, mersin, adana ve bodrum'daki gösterilen filmleri aşağıdaki linkten takip etmek mümkün.

http://www.filmmor.org/
bu yıl 13.sü düzenlenecek, mart ayında istanbul’da başlayıp diyarbakır, adana, nevşehir-kapadokya, muğla-bodrum ve izmir’de devam edecek. kadınlar için kadınlarla birlikte sinema festivali sonunda verilen altın bamya ödülleri ile türkiye sineması’ndaki cinsiyetçiliğe dikkat çekilecek.
bir guzel festival, evlere senlik, agızlara layık ve soyle ki http://t24.com.tr/yazarlar/hande-cayir/gumbur-gumbur-ta-derinlerden-sen-ne-guzel-geliyorsun-filmmor,11421
" "kadınlar sinema yapıyor" diyerek yola çıkan uluslararası gezici filmmor kadın filmleri festivali’nin 14. yolculuğu 12 mart’ta istanbul’da başlayacak, 7 şehirden geçerek 30 nisan’a kadar sürecek.

14. uluslararası gezici filmmor kadın filmleri festivali "kadın cinayetleri önlenebilir: dayanışma yaşatır" diyerek 12-20 mart’ta istanbul’da olacak. kadınların deneyimleri, düşleri ve ürettiklerini sinemayla/sinemada paylaşmayı sürdüren festival, istanbul’un ardından 26-27 mart hatay, 2-3 nisan adana, 9-10 nisan bodrum, 16-17 nisan mardin, 23-24 nisan izmir, 29-30 nisan van’a gidecek.

14. yılında dünyanın dört bir yanından 300'e yakın film başvurusu alan festivalde 70’i aşkın film izleyiciyle buluşacak. festivalde her yıl yer alan “kadınların sineması”, “kendine ait bir cüzdan” ve “cins-cinsiyet-cinsiyetler” bölümlerine bu yıl “kadın cinayetleri önlenebilir - kadın dayanışması yaşatır”, ♀ video-art seçkisi, “kadınlar vardır” ve iki toplu gösterim bölümleri eklendi. geçen yıl aramızdan ayrılan feminist sinemanın ustalarından chantal akerman toplu gösterimi istanbul modern işbirliğiyle yapılacak. “orta doğu ve kuzey afrika’da kadınların sineması” başlıklı toplu gösterimde ise fas’tan iran’a dek uzanan coğrafyadan kadın yönetmenlerin filmleri yer alacak. film gösterimlerinin yanı sıra atölye, panel, forum ve söyleşilerle de kadınların sözü, deneyimi, katkısı ve gündemi festivalde yer bulacak.

14. uluslararası gezici filmmor kadın filmleri festivali yarışmasız olmakla birlikte yine iki özel “ödül” var. ilki, kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan ilk film/lere verilen bir dayanışma ödülü: mor kamera umut veren kadın sinemacı ödülü. ikincisi olan, türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek amacıyla verilen altın bamya anti-ödülleri bu yıl 8. kez sahiplerini bulacak. “gelecek yıllarda ödül verecek aday bulamamak dileğiyle” yola çıkılan altın bamya ödülleri’ni bu yıl internet üzerinden oylayarak izleyiciler belirleyecek.

30 ülkeden kadınlar ve filmlerini buluşturacak 14. filmmor kadın filmleri festivali, 12 mart’tan itibaren 7 şehre, dayanışmayla yaşamak ve yaşatmak dileğiyle geliyor. "


7 hafta 7 şehirde mor perde!

detaylı bilgi için;

program için;

http://www.filmmor.org/tr/festival/309-1...
bu yıl 15. düzenleniyor. 11 – 18 mart arasında düzenlenecek festival istanbul, adana, bodrum, çanakkale, giresun, mersin ve izmir şehirlerini dolaşacak.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/02/1...
bugün başlayan festival 10-17 mart istanbul; 23-25 mart antalya; 30 mart-1 nisan izmir; 6-8 nisan trabzon; 13-15 nisan bodrum, 20-22 nisan mersin, 27-29 nisan adana ve 4-6 mayıs tarihlerinde diyarbakır’da kadınlarla buluşacak.