nerissa

Durum: 78 - 0 - 0 - 0 - 24.03.2014 11:05

Puan: 1180 - Sözlük Kezbanı

7 yıl önce kayıt oldu. 3.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

deli ayten

ekşi sözlükte melih gökçek reklamı

uzun zaman sonra ağlamak

nenenizin mezarına gidip, akşamın sekizinde, mezarın yanında toprağa oturup saatler boyu hüngür hüngür ağlamak. kesinlikle rahatlatıyor. ah, ihtiyar kadınım, bak gör kara kızını nasıl ağlatıyorsun.

evlilik eşitliği

bir bilgisi olan varsa beni/bizi aydınlatmasını rica ediyorum. bir sorum var.

şimdi biz sevgilimle iki kadın olarak gidip eşcinsel evliliği yasal kabul eden bir ülkede evlendik. orada karı-karıyız. sonra türkiye'ye döndük. burada hâlâ evli sayılıyor muyuz? mesela karımın başına bir şey geldi diyelim, direkt birinci derece akraba(eş) diye bana mı soruyorlar, yoksa karımın ailesine mi? evliliğimiz, türkiye'de eşcinsel evlilik tanınmadığı için, türkiye'de yok hükmünde mi?

sevgiliyle erotik içerikli mesajlaşmak

(bkz: çöl ortasında sağanağa yakalattırır)
dün, iki üç saat boyunca, sanal seks ile erotik mesajlaşma arasındaki ince çizgiyi muazzam bir şekilde koruyarak hem duygusal hem ikimizi de göle çevirecek bir erotik mesajlaşma yaşadım sevgili ile. hâlâ etkisindeyim.

kırmızı şarap

azdırıcı etkisi var imiş. o vakit ne diyoruz?

(bkz: için içirin)

bir ateist niye iyilik yapar

berkin elvan

anısına, grup yorum'un yaptığı bir parça var. "diren berkinim çok var sabaha," kısmını her duyuşumda gözlerimi dolduran, ağlatan. uyan lan. uyan çocuk. seni öldürenlerin allah belasını vermiş zaten. sen sadece uyan.

bıyıkları yeni terlemiş daha
genç yaşı takılıp kalmış siyaha
diren berkinim çok var sabaha
diren

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan

eridi bedenin, daha 15'inde
düşlerin sararıp soldu içinde
ekmek aç kurtların tok dişlerinde
uyan

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan

ayı sözlük itiraf

dün akşam annem ve babamın 130 dakikayı bulan ve şahsıma uyguladıkları mobbing sonucu suratlarına "ibneyim lan ben, kadınlardan da hoşlanıyorum, eşcinselim. sizin kızınız bir ibne, şimdi mutlu oldunuz mu?" diye bağırdım. pişman değilim. yine olsa yine yaparım.

(bkz: velev ki ibneyiz)

40 yıllık bakireyim böyle yarrak yemedim

uzun süre ara verdikten sonra spora başlamak

bu sezon basketi bırakmak zorunda kalsam da gelecek sezon devam edeceğim. yine de yarım sezonluk ara ne denli kısa gibi görünse de çok uzun. geçen gün takımım bir hazırlık gibi maç ayarlamış bizim spor salonunda. baronun kadınlarını davet etmişler. gittim. 40 dakika koşamadım, öndeki arkadaşın omzuna dayanıp "dıkandım lan," dedim. o da arkasını dönüp "çaktırma ben de dıkandım," dedi ve o an rahatladım. spora ara vermeyin arkadaşlar. hem göbek hem düzensizlik hem kasların boşluğu vs vs vs...

fethullah gülen'in hayatını anlatan filme isim önerileri

pınar selek

8 mart'ta-iki gün önce- muğla'da yapılan kadınlar günü etkinliğinde "pınar selek onurumuzdur!", "pınar selek için adalet!" yazan pankartlar vardı. gözüm doldu. ne yazık, çok yazık...

pınar öğünç

ukde veren: aigai
açıklama: bi insan hem bu kadar tatlı olup, hem de bu kadar iyi gazeteci olur mu dediğim; basın devlerinden birinde yazıyor olsa çizgisini kabetmeyen güzel insan
tarih: 03/03/2014

*75 doğumlu türk gazeteci. istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler bölümü'nü bitirdi.
1997 yılından bu yana çeşitli dergi ve gazetelerde muhabirlik ve editörlük yapmaktadır.
2008 yılında "kim bu taş atan çocuklar" başlıklı röportajıyla türkiye gazeteciler cemiyeti gazetecilik başarı ödülü'ne değer görülmüştür.

kitapları:

jet rejisör çetin inanç (2006)
ince iş (2009)
asker doğmayanlar (2013)

çevirileri:

küresel ekonomide yeni kölelik (kevin bales)
ben yabancı değilim (lesley ethem)

şu an radikal'de yazıyor. vicdani retçi bir kadın. lgbti yazıları da oldukça güzel. okuyun, okutun tadında bir kadın. henüz yazdığı bir yazıda önceki yazılarına uyuşmayan yahut bir konu üzerinde giderken başka bir konuya atladığı bir yazısını okumadım. ayrıca (bkz: pınar öğün) ile karıştırılabilir, aman dikkat.

degaj

ukde veren: hipnoloji
açıklama: ukde
tarih: 23/04/2013

futbolda, kalecinin topu havaya atarak havadaki topa vole gibi vurması* olayıdır.

ayılarock

ay beyle bir şey varmış sosyal medyadan gördüm. var mı bir yardıma ihtiyaç? söz yazılır, beste yapılır, akustik&elektro gitar ve bağlama çalınır. bir şey lazım olursa neriman burada.

sözlükte tek online olmak

ismet inönü camiyi kerhane yaptı

inönizm'in yanlış anlaşılması...

ayı sözlük'ün kadın yazarları

neriman in di hağğuuss gençler. çok ihmal ettim burayı biliyorum; ama yavaş yavaş düzelteceğim. ayı sözlük beni tivitırdan takip etmiş demin gördüm öptüm bu arada.

ibne davasına buyrun

radikal'in haberini paylaşıyorum. levent pişkin ile tayyibimin arasındaki sürtüşme, daha doğrusu tayyibimin levent pişkin'e dava açması ve davanın yaklaşması üzerine güzel bir haber olmuş:

başbakan erdoğan'ın lgbt aktivisti ve hdp beyoğlu ilçe başkanı levent pişkin hakkında bulunduğu suç duyurusu üzerine açılan dava, 13 mart perşembe 09.00'da çağlayan adliyesi'nde

ne topkapı ne dolmabahçe. benim için saraylar içerisinde en muteber olanı çağlayan adalet sarayı! buraya diğerlerinden daha çok gitmişliğim var. hele o ihtişamlı c kapısını, önünde uzanan ve hep buz gibi esen meydanı nasıl anlatsam bilemem. ama deneyeceğim, zira biz murdarlar topluluğuna yine adalet sarayı yolları görüldü.
biz de kendimize göre bir kalabalığız. yani şenlikli, tatlı şaşkın ve tasasız turist kafileleriyle ilgimiz olmasa da tasvirimiz yapılacak denli belirginlik kazandık. bizi genelde dertli yüzlerle görürsünüz. gözlerimizin altı mor ama bakışlarımız hep pek bir parlaktır. o parlaklığı ve ruhumuzun gerginliğini de devletin tutarlılığına borçluyuz. elimizde türlü çeşit lolipoplar olur, orada kimbilir hangi canımızın başına ne haksızlık gelmişse, onu haykırır, mahkemelerde tecelli etmeyen adaleti mücadelemiz kılarız.
şimdi yeni bir mücadele konumuz daha var. başbakan recep tayyip erdoğan ’ın lgbti aktivisti ve halkların demokratik partisi (hdp) beyoğlu ilçe başkanı levent pişkin hakkında bulunduğu suç duyurusu üzerine açılan dava, 13 mart perşembe 09.00’da çağlayan adliyesi 18. sulh ceza mahkemesi’nde görülecek.
murdarların levent olanı…
başbakan basın yoluyla hakaret suçundan şikayetçi. şimdi tabii biz her allah’ın günü yeni servis edilen ses kayıtları eşliğinde nasıl aptal yerine konduğumuzu yaşıyor, paralel denilen akıllara ziyan yapılanma eşliğinde devletin bitmek bilmez çeteleşme kudreti karşısında donakalıyor, gezi direnişine verilen referanslarla terörist sayılıyor ve canımızın yandığı hiçbir konuda alay eder muameleler dışında bir sonuç elde edemiyorsak da, bütün bunların zerre kadar bir ehemmiyeti yok. varsa yoksa erkin hakları.
her neyse bakalım içimizden bir murdar olarak levent pişkin ne etmiş? başbakan’ın “alevilik hz. ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir aleviyim” açıklaması üzerine twitter’dan “erdoğan’dan 'dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz’ açıklaması bekliyorum. öptüm. #anayasadalgbt” yazmış. o günleri bir anımsayın. anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği yer almasın diye neredeyse milli seferberlik ilan edilmişti. bütün bu hak gediklerinden ve okul çağından başlayarak neyin ahlâklı, neyin ahlâksız olduğunu buyuran heteronormatif ikili düzenden dolayıdır ki, bu ülkede pek çok eşcinsel, trans ve kadın namus/nefret cinayetlerine kurban gidiyor, katiller desen haksız tahrikle taltif ediliyor.
bu arka plan eşliğinde bir lgbti aktivisti olan levent’in mesajı aslında çok net. her şeyi mağdurun kendisinden bile daha iyi bilme şeklinde tezahür eden bir siyasi tavrı, bu tavrın açık ettiği tahakkümü eleştiriyor kara mizahla. ve fakat o 'ibne’ kelimesi yok mu, işte bütün sinir tellerinde bu ifade oynuyor.
biz ki tribünlerde 'ibne hakem’ diye tezahürat edilmesine alışkınız, o ezberi malûm ibne olduğunu ilan eden ve gasp edilen hakemlik hakları için mücadele veren halil ibrahim dinçdağ bozmuştu. gezi sonrası, içine sıkıştırılmaya çalışıldığımız o cendereye inat çok katmanlı, fena kalabalıklı son onur yürüyüşü desen “velev ki ibneyiz” pankartları ile doluydu. savunmasında 'ibne’nin hakaret değil, cinsel yönelim ifadesi olduğunu söyleyen levent pişkin tam da bu noktadan hareketle kendi cinsel yönelimini hakaret addettiği için başbakan hakkında suç duyurusunda bulundu.
bu davanın peşindeyiz
20 yıldan fazla bir süredir hak mücadelesi veren lgbti örgütleri ve pek çok bağımsız lgbti aktivisti de imzaladıkları ortak basın açıklamayla davayı şöyle sahiplendi: “eşcinsellik ya da 'ibnelik’ ne bir hastalık, ne bir günah ne de bir hakarettir. eşcinsellik, tıpkı heteroseksüellik gibi bir varoluştur. lgbti hakları mücadelesi de bir insan hakları mücadelesidir. başbakan’ın 'ibne’ kelimesini bir hakaret olarak algılaması, varoluşları yok sayılan, yaşam hakları ellerinden alınan lgbti’leri bir kez daha görmezden gelmesi, bunu yaparken de lgbti aktivisti bir arkadaşımızı hedef alması, bizler için kabul edilemez. levent pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu başbakan’a bildiriyoruz.”
o taraf olma hali elbette lgbti hareketinden çok daha geniş bir mecrada, kimlik hakları eşit vatandaşlık ilkesi altında anayasal güvenceye alınmış özgür bir toplum için mücadele veren herkesi kapsıyor. bu sebeple o herkes bu kez 'hepimiz ibneyiz. bu davanın peşindeyiz’ demek üzere 13 mart perşembe 08.30’da çağlayan adliyesi’ndeki basın açıklamasında ve ardından görülecek duruşmada buluşuyor.
durumlar genel olarak pek fena. kck davalarında gıdım gıdım salıvermelerle sabır sınayan, faili meçhullerle ömürleri kurutan bir devletin halen yok etme önceliği var. hal buyken bizim de inadına var olma mücadelemiz var. adıyla çok yaşayası, en güzel günleri göresi levent, kendisinden ifade istendiğinde ismiyle müsemma şu notu düşmüştü: “ibne olma hali, bir hakareti ya da davranışı değil, bir oluşu ifade eder. yani ibne eşcinsel kimliğinin osmanlıca ifadesidir. misal, ferit develioğlu’nun osmanlıca-türkçe lügatında 'levent’ isminin dokuzuncu anlamı 'ibne’dir. birinci anlamı ise osmanlıdaki deniz erleridir. dokuzuncu anlamın ibne olmasının sebebi birinci anlamdaki deniz erleri arasında sıkça yaşandığı görülen eşcinsel ilişkiden kaynaklıdır.”
bu ışıklı varoluştur hep bulup kastetmeye yeltendikleri. ve bize kalansa, inadına o edip cansever’in güzelim şiiri olmaktır.
bir oyun başka olamaz oyundan gibi
bir söz başka olamaz sözden gibi
bir şey başka olamaz şeyden gibi
tam öyle gibi, varıyor gibi bir mutluluğa
ne gelir elimizden insan olmaktan başka
ne gelir elimizden insan olmaktan başka
ne çıkar siz bizi anlamasanız da
evet, siz bizi anlamasanız da ne çıkar
eh, yani ne çıkar siz bizi anlamasanız da.
hiçbir şey çıkmaz. biz şarkılarımız, şiirlerimiz, aşklarımız, mücadelelerimiz, kahkahamız ve gözyaşımızla pek güzel yaşarız. düşmana inat hem de!
  • /
  • 4
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 78

absürd cinsel tabular

iki üç sefer seviştiğim bir kadın, inatla her seferinde saçlarımı bağlattırırdı. ninja gibi, tam tepemden. saçı uzun biriyle sevişirken saç uğursuzluk getirirmiş de uzak dursunmuş. bayağı absürd gelmişti. hâlâ absürd geliyor gerçi. saçlar çok terlersen, rahat etsin ensen sırtın diye toplanır onu anlarım da kötülükle alakasını anlayamadım. hatunun saçları da kısaydı ama, yaşadığı yerden gelen bir kültür mü diye düşünmüştüm.

erkeklerin lezbiyenlere söylediği şeyler

temel bir kadınla randevulaşmış.

kadın: ben lezbiyenim, kadınlardan hoşlanıyorum.
temel: ben de lezbiyenim, kadınlardan hoşlanıyorum.

fıkra bir yana, lezbiyenlerin "lezbiyenim bas git, çükünü de al git" şeklinde bir sloganı vardır. heteroseksüel erkekler, kadınların genellikle muhteşem, olağanüstü, dünyanın etrafında döndüğü penislerine muhtaç olduklarını ve bu yüzden lezbiyenliğin geçici bir şey olduğunu düşündükleri için ısrarcı davranırlar. hoş değil bu sözler.

berkin elvan

anısına, grup yorum'un yaptığı bir parça var. "diren berkinim çok var sabaha," kısmını her duyuşumda gözlerimi dolduran, ağlatan. uyan lan. uyan çocuk. seni öldürenlerin allah belasını vermiş zaten. sen sadece uyan.

bıyıkları yeni terlemiş daha
genç yaşı takılıp kalmış siyaha
diren berkinim çok var sabaha
diren

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan

eridi bedenin, daha 15'inde
düşlerin sararıp soldu içinde
ekmek aç kurtların tok dişlerinde
uyan

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan

çocukluğun soğuk geceleri

ukde veren: lost soul
açıklama: tezer.özlü.

tezer özlü 'nün ilk romanıdır. sürekli var olan bir çocukluğu ve bu çocukluğun başkaları tarafından nasıl sonlandırıldığını anlatır yazar. kendi çocukluğunu, gençliğini, "kadınlığına" adım attığında hissettiklerini, ölümü, hastahanede yaşadıklarını, yediği elektrikleri... çok şeyi anlatır. ben bir abla tavsiyesi üzerine okumuştum. tavsiye edeceğim kitapların başında gelir. çocukluğun soğuk geceleri, canınız sıkıldıkça raftan alıp alıp altını çizdiğiniz yerleri okuyabileceğiniz bir kitap bana göre. başucu kitapları olur hani, hiç sıkılmadan defalarca okusanız da özelliği, yarattığı ilk izlenim hiç gitmez. hah işte, bu kitap da o kitaplardan. şimdi müsaadeniz olursa, altını çizdiğim birkaç bölümü aktaracağım buraya zîra kitabın her satırı, her harfi ayrı güzel. tamlamaları ayrı güzel: tanrısıyla evlenen rahibeler. ukdeyi görünce içeri gidip kaptım geldim raftan.

--- önbilgi ---
yaşam, şimdi ancak kavranılması ve anlaşılması gereken; oysa yaşanması, gerçeğine inilmesi ilerideki yıllara atılan bir yabancı öğe gibi önümüze getirilmiş. coğrafya derslerine getirilen yerküre gibi. kimse yaşadığımız mevsimin, günlerin ve gecelerin yaşamın kendisi olduğundan söz etmiyor. her an belirtilen bir öğretiye, bizler hep hazırlanıyoruz. neye?

öfke içinde büyüyoruz.

sevişmeyi kendi gövdelerimizde tatmaya, kendi bedenlerimizde öğrenmeye koşullandırılıyoruz.

ölen bir nisanı gerçekten bir kez daha görebilir misiniz? ölen bir okula gidebilir misiniz? ölen bir evde uyuyabilir misiniz? o yıllar öldü. o yılları bize öldürecek biçimde yaşattılar.

sonra ana karnındaki gibi, geçici, tedirgin bir uykuya düşüyorum.

ama ne anlatılmaz, ne hızlı bir yokoluş! korkunç! kesin. dehşet verici bir an. ertesi gün şok yapılmıyor. o gün boyu bu büyük korkuyu yaşamamak, onu bir gün sonraya ertelemek büyük bir rahatlık. gerçek bir mutluluk.

beni iyileştiren ne şok. ne de ilaçlar. beni iyileştiren, bu kliniklere bir kez daha kilitlenme olasılığının verdiği büyük ve derin korku.

sonra yeniden sevmek istiyorum. ... onu sevmeyi bir tutku hâline dönüştürüyorum. bu sevgide tüm sevgilerim, sevebilme gücüm var. gelecekteki sevgileri de yaşar gibiyim. geçmiştekileri de. ... onun gidişini, bomboş yolda, tarlalar, tapınaklar arasında yiten küçük arabayı izlerken, ne garip, gelecekteki sevgilerin de, yaşamın da gidişini izler gibiyim.

güzel yaşamın sınırları, ölen, gömülen arkadaşlarımızın yaşadığı kadar.

ve son olarak tezer özlü'nün çocukluğun soğuk geceleri adlı kitabından bir paragraf:

akşamüzerleri sokaklarda midye kızartılır, sahilde dizilen meyhanelere müşteriler dolmaya başlar. yamaçlara yeşil, beyaz, mor ve sarı gelir bahar. papatyalar açar.
--- onbilgi ---

taksim gezi parkı direnişi şarkıları

burada derleyip toparlamışlar sağ olsunlar: http://capulcular.bandcamp.com/

bize de teşekkür edip dinlemek kalıyor geriye sadece. bin selam hepsine, birer birer.

tuba büyüküstün

20 dakika, arada sırada da olsa izlediğim tek türk dizisi. tuba büyüküstün için izliyordum ilk başta sırf. bir kere sevişsem dediğim ünlülerden. fazla güzel kadın.

11 mayıs 2013 reyhanlı patlaması

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.