bir ateist niye iyilik yapar

insanın doğasındaki merhamet gereği ateist dindar sosyalist vs vs vs olmaya gerek yok. herkes karşısındakinin durumuna göre iyilik yapar . yapabilir. bunun altında etnik veya fikirsel veya inanç gibi bağıntlar aramamak lazım. herkesin inancı ve düşüncesi kendisine kutsaldır. saygı duymak lazım. karşı taraf saygı duymuyorsa eğer onun seviyesine inmemek ve onun gibi olmamak için yine saygı duymak lazım.
aynı zamanda pragmatisttir kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyordur.
evet, elbette, bir ateist herhangi bir iyilik yaptığında onu iyiliğin bizâtihi kendisinden dolayı yaparken, bir dindar muhtemelen tanrının mükafaat vaadi olmasaydı o iyiliği yapmazdı.
çok basit. iyi bir insan olduğu için yapar, kaldı ki bence bu dini amaçlarla iyilik yapılmasından daha anlamlıdır. amacı görünmez bir dostuna yaranmak değil sadece karşısındakine iyilik yapmaktır.
(bkz: hümanizm)

ateist olmayanların yaptıkları iyilikleri de sürekli dinle ilişkilendirmek biraz haksızlık gibi.
o da insan o da iyilik yapabilir. ne diye böyle bir başlık açıldı anlamadım. ateist diye iyilik yapamaz mı? yaradana inandığımız için mi iyilik yapıyoruz? hayır, yaradan ya da yaradansız, bu insani bir sorumluluk.
erdemlerinden dolayı yapıyor olabilir.
vicdan sahibi olduğu için yapar. vicdan tamamen insan olmakla ilgili bir şey olduğu için, ona sahip olup olmadığınız, herhangi bir tanrıya inanıp inanmadığınizdan tamamen bağımsızdır.

(bkz: benim kabem insandır)
asıl yargılanması gereken inançlı insanların neden kötülük yaptığıdır. hesap soran bir tanrının, insan üstü bir olgunun varlığına inanan bir çok insan yaptıkları iyilikleri cennet ile ödüllendirilmek için yaparlar rüşvet. bunun yanı sıra inançları gereği bir çok kötülükte yaparlar ki bu en büyük insanlık suçu olan başka bir insanı öldürmeye kadar gider şeriat. oysaki bir ateist reddettiği bütün tanrısal olgular ve metafiziği gözetmeksizin, insanlık namına iyilik yapar çünkü insanlığını herhangi bir dogma düşünce ile gölgelemez. faydalı bir birey olmak için iyilik yapar bir rüşvet için değil.
yapmaması için neden göremiyorum gayet normal bir olgu...
iyilik yap denize at balık bilmezse hâlik bilir sözünden ötürü yapmayacağı kesindir. zira atasözü iyiliğinin karşılığını bu dünyada bulamazsan öbür dünyada allah görür anlamındadır.
iyilik ve kötülük kavramının dinlerden daha eskiye dayandığını düşünürsek inanan insanların neden iyilik yaptığını düşünmek daha karmaşık oluyor. bir çok din iyilik yapmak yerine tanrılarına tapmaları gerektiğini, onun adı ve yaratıcı güçlerine saygı duyması gerektiğini, boyun eğmekten başka kaçışı olmadıklarını göstermesidir. ateistler ya da inançsız insanlar bu şekilde kavramlar yerine iyilik ve kötülük olarak değerlendirirler hayatlarındaki gelişmeleri. bu yüzden düşünürseniz bir insanın beyni herhangi bir inançtan uzak kaldığında ve psikolojik bir sorunuda yoksa iyilik yapması daha mantıklıdır. ayrıca bir şey için iyilik yapmak rüşvet yemek gibidir. ateistler yaptığı iyilikleri iyilik için yaparken inanan insanlar sadece ödüllendirilmek için yaparlar. insanlar ödüllere kanan ve eğitilen köpekler gibi değerlendirilir.
bunu hep nasıl anlatırım ya da nasıl anlatmalıyım diye düşündüm çevremdekilere ve en sonunda tatmin olabilecekleri bir cevap buldum, daha doğrusu katherine hepburn buna ön ayak oldu şöyle diyordu güzel aktirst;

ben bir ateistim hepsi bu. birbirimize karşı iyi olmaktan ve başkalarına yardım etmekten başka bir şeye inanmıyorum.

bu yeterliydi insan olmaya. kaldı ki, ateist olan kişileri her şeyi yapabilecek değerde görenlerin güzel bir cevabı var artık.
insanları sınıflandırmamak lazım, içinde iyilik, temiz kalp, vicdan olan her insan iyilik yapabilir.
karşılığında bir şey edinmeyecekte olsa,iyilik yaptığı insanın mutluluğu ile mutlu olabiliyorsa yapar.
  • /
  • 2