bir ateist niye iyilik yapar

çok basit. iyi bir insan olduğu için yapar, kaldı ki bence bu dini amaçlarla iyilik yapılmasından daha anlamlıdır. amacı görünmez bir dostuna yaranmak değil sadece karşısındakine iyilik yapmaktır.
(bkz: hümanizm)

ateist olmayanların yaptıkları iyilikleri de sürekli dinle ilişkilendirmek biraz haksızlık gibi.
vicdan sahibi olduğu için yapar. vicdan tamamen insan olmakla ilgili bir şey olduğu için, ona sahip olup olmadığınız, herhangi bir tanrıya inanıp inanmadığınizdan tamamen bağımsızdır.

(bkz: benim kabem insandır)
insanın doğasındaki merhamet gereği ateist dindar sosyalist vs vs vs olmaya gerek yok. herkes karşısındakinin durumuna göre iyilik yapar . yapabilir. bunun altında etnik veya fikirsel veya inanç gibi bağıntlar aramamak lazım. herkesin inancı ve düşüncesi kendisine kutsaldır. saygı duymak lazım. karşı taraf saygı duymuyorsa eğer onun seviyesine inmemek ve onun gibi olmamak için yine saygı duymak lazım.
asıl yargılanması gereken inançlı insanların neden kötülük yaptığıdır. hesap soran bir tanrının, insan üstü bir olgunun varlığına inanan bir çok insan yaptıkları iyilikleri cennet ile ödüllendirilmek için yaparlar rüşvet. bunun yanı sıra inançları gereği bir çok kötülükte yaparlar ki bu en büyük insanlık suçu olan başka bir insanı öldürmeye kadar gider şeriat. oysaki bir ateist reddettiği bütün tanrısal olgular ve metafiziği gözetmeksizin, insanlık namına iyilik yapar çünkü insanlığını herhangi bir dogma düşünce ile gölgelemez. faydalı bir birey olmak için iyilik yapar bir rüşvet için değil.
evet, elbette, bir ateist herhangi bir iyilik yaptığında onu iyiliğin bizâtihi kendisinden dolayı yaparken, bir dindar muhtemelen tanrının mükafaat vaadi olmasaydı o iyiliği yapmazdı.
o da insan o da iyilik yapabilir. ne diye böyle bir başlık açıldı anlamadım. ateist diye iyilik yapamaz mı? yaradana inandığımız için mi iyilik yapıyoruz? hayır, yaradan ya da yaradansız, bu insani bir sorumluluk.
insan olduğu için.
edit: aynı şeyi yazmış biri yukarıda. demek ki bu kadar basit cevabı.
ateist olduğu için değil tabi ki.
bir iyilik yapmak için dini bir gerekçeye ihtiyaç duymadığı için sanırım.
böyle bir davranış iyilik ve erdemlilik için korkuya, ödüle ve cezaya gerek olmadığının klasik kanıtıdır.
karşılığında bir şey edinmeyecekte olsa,iyilik yaptığı insanın mutluluğu ile mutlu olabiliyorsa yapar.
erdemlerinden dolayı yapıyor olabilir.
insanın dini kendi vicdanıdır.. vicdan sahibi olduğu için yapıyor olabilir..
because hence of the donkey's dick
ateist olmak ile insani duygu, ahlak ve davranışları bağdaştırmak çok saçma. salt iyilik ve kötülüğü dini inanış - yönelişlerle ilintilendirmek çok sığ kalıyor.

"gayler cehenneme gideceğğ ateşi körleyeceğğğ" demek kadar vizyonsuz bir sav. sanki böyle doğmayı biz seçtik imzalayıp doğarken.

bu fikrimi hala tek yaratıcıya inanan, dinini sorgulayan ama asla kopmamış biri olarak söylüyorum.
iyilik yap denize at balık bilmezse hâlik bilir sözünden ötürü yapmayacağı kesindir. zira atasözü iyiliğinin karşılığını bu dünyada bulamazsan öbür dünyada allah görür anlamındadır.
aynı zamanda pragmatisttir kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyordur.
allah korkusu ile iyilik yapmaz.