berkin elvan

kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle 15 haziran dan beri komada. daha 14 yaşında... berkin iyileşirse ailesi, adını berkin ethem olarak değiştirecek. diren berkin, demekten başka bir şey gelmiyor elimden, içim eziliyor.
ablasından bir çağrı var:

gamze elvan:
"biz, berkin'in ailesi olarak berkin ve tum cocuklarimiz icin 31.07.2013 tarihinde saat 19:00'da taksim tramvay duraginda basin aciklaması yapacagiz. tum halkimizi yanimizda gormek istiyoruz. herkesi bekliyoruz. berkin'in ailesi olarak gezi direnisi'nde sakat kalan tum arkadaslari aileleriyle beraber orada bekliyoruz. lutfen aile olarak bu cagrimiza kulak verin. berkin'in cigligini hep birlikte haykiralim. bizler orada olacagiz. biz berkin'in ailesi olarak tum aydin yazarlar ve sanatcilarimizi carsamba gunu yanimizda gormek istiyoruz."
http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/265-gundur-komada-bulunan-berkin-elvanin-durumu-kritik


ne yazık ki durumu kritik.
açsa ya o güzel kara gözlerini..
uyanıcaksın inanıyorum hırsızlara inat uyanmalısın ....milyonlarca abinin ablanın duaları seninle
ışıklar içinde yat, güzel çocuk.
çocukluğu çalınandır 14 yaşında komaya girip 15 yaşında 16 kilo toprağa verilen ufacık bir candır
bazı çocuklar vardır herkesten büyüktürler. bazı çocuklar vardır herkese yüktürler. eserinle övünebilirsin katil polis! 14 yaşında vurdunuz. 15 yaşında kalbi durdu. 16 kilo, öldü! 269 gündür ölüme direniyordu, en son bir avuç kalmıştı. daha fazla direnemedi ve bu sabah vefat etti berkin. destan yazan çocuk katilleri hadi bunu da yazın destanınıza.
akp sayfalarında ki su testisi su yolunda kırılık laflarını gördükçe tansiyonum yükseliyor, ne seviyorlar hayatını kaybetmişlerin arkasından konuşmayı.
insanı, polisi, başbakanı katil olan bir ülkede yaşamış ve ne yazık ki bunlarla 14 yaşında tanışmış melek.
ölüm haberiyle hırsız diye etiketlenen başbakanı katilliğe terfi ettirmiştir. halbuki bu başbakanın ilk cinayeti değildi, son da olmayacak.
berkin kardeşlik oldu. kardeşleşmeyi öğrenmek isteyenler için işte bir fırsat daha. suçlamadan sorgulamadan yanı başınızdakine bakın. kardeşleşmeye hazır bir kitle omuz başınızda berkini uğurluyor. dün olanlar için, ceylanlar için geciksek de yarın için hala umut var...
öldüğü için hatta bu şekilde öldüğü için gerçekten çok üzgün olduğum 14 yaşında hayatını doya doya yaşayamadan aramızdan ayrılmış çocuk . allah ailesine yakınlarına sabır versin.katilinin bulunamamış olması, anlaması gerçekten garip bir durum. inşallah en kısa zamanda bulunup hakettiği cezayı alması dileğiyle.
ancak diğer taraftan ; onun için türkiyenin 4 bir tarafından sokağa dökülen vatanperverler (!) hiç samimi gelmiyorlar ne yazık ki . onlarca askerlerimiz şehit olurken - ateş düştüğü yeri yakar misali takınan , gezi protestolarında biri ölsün vay kahraman vay şehit. anlamak istemeyenler için hatırlatmakta yarar var ; ölümü kim olursa olsun - terörist olmadıkça elbette , savunan biri değilim. ancak dürüstlükse dürüstlük. eğri oturup doğru konuşalım.
çatışma ortasından ekmek almaya giden çocuktur. bir elinde sapan, diğerinde bir işaret ile göründüğü resimleri rahatsız etmiştir. çok genç yaşta pis bir kaza (ya da kasit) ile ölen her çocuk kadar derinden üzmüştür.
genç yaşta ölümü üzmüş çocuktur. bu çocukcağız üzerinden yapılan politik tartışmalar, siyasilerin şuncacık çocuk üzerinden yaptıkları polemiklerden tutunda cenaze töreninde yaşanan olaylara kadar hepsi insana hangi ülkede yaşıyoruz biz diye sordurtmuştur.

onu korumakla görevli insanlar tarafından öldürülmüştür. ekmek almaya gitsin, gitmesin; eyleme katılmış olsun, olmasın; öldürülmüştür. ama kimse çıkıpta bunun kasıtlı yapıldığını iddia edemez.
gezi eylemlerini bizzat gördüm, otobüsleri parçalayan; özel araçları boyayan gençler vardı. polis o gençleri öldürmek istemedi de şu 14 yaşında ufacık çocuğa taktı kafayı değil mi? mahalle arasında da bekliyorlardı zaten evden çıksında peşinde düşelim diye. bazı insanlar gerçekten komik.

doktorlar hata yaparlar, hastaları ölür; siyasiler hata yaparlar, ülkeler savaşır; öğretmenler hata yaparlar, öğrecileri eğitimsiz kalırlar; inşaat mühendisleri hata yaparlar, bir sürü masum bir apartmanda can verir ama polisler hata yapamaz öyle mi? tüm meslek gruplarında hata yapma oranı ne kadarsa polislerin ki o kadardır ve herkes ne ceza çekiyorsa polislerde onu çekerler.

rte yolsuzluk yapmış olabilir, taraf tutan bir yönetici olabilir ve halkın arasına nefret söylemleri atmış olabilir ama sırf onu sevmiyoruz diye şu çocuğun polisin meslek hatası yüzünden can vermesinin faturasını ona yüklersek bu işin samimiyeti kalmamamıştır.
anısına, grup yorum'un yaptığı bir parça var. "diren berkinim çok var sabaha," kısmını her duyuşumda gözlerimi dolduran, ağlatan. uyan lan. uyan çocuk. seni öldürenlerin allah belasını vermiş zaten. sen sadece uyan.

bıyıkları yeni terlemiş daha
genç yaşı takılıp kalmış siyaha
diren berkinim çok var sabaha
diren

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan

eridi bedenin, daha 15'inde
düşlerin sararıp soldu içinde
ekmek aç kurtların tok dişlerinde
uyan

uyan, uyan, uyan a berkinim
uyan uyan, uyan berkinim uyan
vicdan sahibi ve insanlık mertebesine erişebilmiş herkesin tüylerini diken diken eden güzellikte bir tasarımı olan bir mezarda yatmaktadır...
hiçbir çocuğa yakışamaz hiçbir mezar!
ama, bu yapıt, hem anadolu'ya hem de bu çocuğun temsil ettiği trajediye ancak bu kadar yaraşabilirdi, dedirtir!!!

""berkin’siz geçen 1 yılın sonunda oğlumuzun mezarı yapıldı. bunun için onlarca dostumuz çizim ve öneri gönderdi. bu mezar karadenizli inşaat ustasının, alevi bir mezar ustasının, kürt bir mermer ustasının, egeli bir cam ustasının, ermeni bir döküm ustasının, süryani bir kesim ustasının ve bu ülkede doğmuş büyümüş genç bir musevi kardeşimizin emeğidir. bu mezarda 14 yaşında vurulmuş, 15 yaşında hayata veda etmiş bir çocuk yatmaktadır. bu mezarda anadolu toprağı ve anadolu halklarının hüznü vardır. bu mezar devlet dersinde öldürülmüş bir çocuğun mezarıdır.""

bu sanat eseri yapıtın üzerindeki mesajlar için lütfen okuyunuz:
http://m.t24.com.tr/haber/berkinin-anne-...
tam 1 yıl geçti ölümü üzerinden, katilleri halen dışarda ve görevlerinin başında. an itibariyle de sokakta berkin'i anmak isteyenler gözaltına alınıyorlar.
cumhurbaşkanı erdoğan bugün kılıçdaroğlu'na "bakkala ekmek almaya gittiğini söylüyorsun, bakkala ekmek almaya gittiğine dair bir belgen var mı?" diye seslenmiş. bundan sonra bakkala markete çıkarken mutlaka belge alın noterden felan.
  • /
  • 2