yer vermeyince triplenen yaşlı insanlar

toplu taşıma aracı çok sık kullanmıyorum(bir yaşa kadar kullandım, artık çok kullanmıyorum) fakat işim gereği moda tramvayını sık sık kullanıyorum şu aralar. bilen bilir moda tramvayında gence rastlamak çok zordur. sosyo demografik olarak daha chpli yaşlı kadın-erkekler bu hattı sık sık kullanmaktadır.

bu hattı ilk kullanmaya başladığımdan beri yer ver yer ver gına geldi. eğer ihtiyara yer vermeye kalkarsan sittin sene yıllar boyu oturamazsın. artık vermiyorum. ama sorun şu ki ne yapsan yaranamıyorsun bu yaşlılara. "hep bana, hep bana" diyorlar. 3 durak sonra da iniyorum zaten. ama bu kısa süre içerisinde bile etmedik laf bırakmıyor bu vicdansızlar. yok "aile terbiyesi almamışmışım, yok çocukken eğitilirlermiş bu konuda daha, yok saygı kalmamış" bunu söylerken de yüzüne karşı söylemez. sen tam inerken arkandan "gördün mü, hiç kalkmadı yerinden. " ay o değil de gencin yer vermemesi." "pes vallahi" diye yanında duran yaşlılara yakınır. tribini takmıyorum teyzecim. ben de hiç üslubumu bozmadan saçlarımı yana atarak iniyorum tramvaydan. "iyi yolculuklar"

allah topunuzun belasını versin diyorum. neden? çünkü; "madem ayakta duracak halin yok, bu nostaljik tramvayın içinde ne işin var. hepsi yaşlı ebesini mikeyim. oturanların hepsi yaşlı olsa yine ayakta olacaksın bre cahil. güne gittiğin gün gibi ortada teyzecim. 10 dk da oturmasan düşüp bayılmazsın. senin derdin oturmak değil senin derdin bağcıya parmak atmak. gelip rica edersen zaten yer veririm. ama sırf senin bu ukala ve görmemiş tavrın yüzünden vermiyorum yer falan." diye yüzlerine bağırmak istiyorum. gelip rica edene kadar yer yok size. bir de hali olmayanı ben de düşünüyorum. ama hali olmayan yaşlı moda tramvayına binmez çünkü parası vardır ve taksiye biniyordur. mantık. -_-
ağzından bal damlıyor yeminle. üzerine tez yazarım ne bileyim bilir kişi ünvanını alabilirim. ay safya sayfa yazardımda neyse kafa ütülemeyeyim akşam akşam. sadece bir ekleme yapmak isterim. bu triplenen yaşlılara otobüste duyar kasan değnekçileri de ekleyelim. oturacak yer bulamamış arkada biri kalkar da otururum diye tüm almaçları açık zatı muhterem seni de unutmadık. yaşlı insan kişisi daha akbilini basar basmaz( ücretsiz niye basıyorlar o akbili halâ anlamış değilim) bu kişi başlar oturanların dibinde duyarına -genjlerrr hadi yer verelim teyzeye.
-ablacım siz şöyle geçinde amca şuraya otursun.
-gülüm sen şurada dur da dedemiz şuraya ölsün. sanane. sa na neee.
yaşlarından dolayı yer verilmesini kendilerinde hak olarak gören insanlardır. oysa bazen 10 yaşındaki aklı selim sahibi bir çocuk 80 yaşındaki bir adamdan saygıyı daha çok hak ediyor olabilir. ne yani sen sırf yaşlısın diye gün boyu işyerinde koşuşturmaktan tabiri caizse anası ağlamış genç sana yer vermek zorunda mı. bununla beraber ayakta duramayacak kadar hasta olanlara, hamilelere ve kucagında küçük çocugu olan kadınlara yer verilmesinin güzel bir hareket olacagını düşünüyorum.
boynunuz tutulmuşçasına camdan dışarı bakma yeteneğiniz ve kulak içi kulaklık gibi bir süper gücünüz varsa gram etkilenmeyeceğiniz durum.