yere tükürmek

evrimleşme sürecinin maymunla değil de lamayla başladığını düşündürecek kadar derinlemesine incelenmesi gereken bir durumdur. kısacası sosyal erkek olmanın altın kuralıymış gibi sergilenen tepki/tavır. giyimine, kuşamına, kültürüne aldanıp hiç beklemediğiniz bir erkekten geldiğinde şaşkınlıktan diliniz tutulur. sanki hayatta daha kalıcı izler bırakmak gerekir diye düşünüyor insan, birkaç gün yerden kalkmayan tortu yerine.

(bkz: tükürdüğünü yalamak)
hoş karşılanmayacak hareketlerin başında gelir, ama yapıyorlar işte durduramıyoruz. neyseki eskisi kadar sık görmüyorum bunu yapanları.
dışarıda spor yaparken bazen isteyerek bazende düşünmeden yapılabilen bir harekettir. kötü olan ise yerdeki kocaman balgam ve aldığı şekildir. tükürmek yerine (bkz: balgam yutmak).
lama ve dallama arasındaki ses benzerliğinin davranışsal yansıması. lamanın kızgın olduğunda tepkisini ortaya koyma şekli iken insanların bilinçsizce yaptığı bir şeydir.
tükürenlerin ağzına yüzüne gözlerinin içine bakın tüküremeyip uzayıp çenelerine yapışır. ben bakıyorum evet iğrençler.
sokağa sümkürenin kardeşidir. ikisinin kafasını birbirine vurmak suretiyle tükürük ve sümsüklerinin üzerine oturtmak uygun bir davranıştır.***
hayvanların bile pisliklerini örttükleri bir dünyada tam olarak "insanca" bir davranış!
nedense hep sabahın erken saatlerinde karşılaştığım davranış biçimi. bazı amcalar öyle tükürüp, sümkürüyorlar ki, bu işi banyosunda bu kadar iştahla yaptığından şüphe edersin. 'farkını veriym de sıç' dedirten durumdur.
insanların kedilerden eğitim alması gerektiğini gösteren başka bir bulgu.