zeynep esmeray özadikti

ilk travesti köşe yazarı, kürt ve solcu. kars'tan istanbul'a 15 yaşındayken göç eden esmeray, seks işçiliği yaparak geçinirken bu duruma isyan edip yaşadığı tarlabaşı'nda midye satarak karnını doyurmuş ardından tiyatro yapmaya başlamıştır. cadı'nın bohçası oyunundan sonra şimdi de yırtık bohça oyununu sergilemektedir.
fransız kültür merkezi'nde ki gösterisi cadının bohçası'na gitmişliğim vardır.. çok içten cümlelerle bizimle sohbet edercesine gösterisini yapmıştı. hayat hikayesi kendi cümleleriyle anlatırken, bir yandan da anlam kazanırken zihnimde hayran oldum; cesaretine, cesur yüreğine, güçlü oluşuna, o çocuklukta ki saf yüreğine.* gerçekte de midye vermişliği vardır*
taraf gazetesinde köşe yazarlığı da yapan oyuncudur ve aynı zamanda lgbt aktivistlerindendir.

tam ismi zeynep esmeray özadikti'dir.
esmeray candır... dili, mizacı, yaşantısıyla örnek; kalemiylede iyi bi köşe yazarı olacağı şimdiden belli.. unutmadan tiyatro çalışmalarıda gözardı edilmemeli..
hayat okulundan mezun, cadının bohçası ve yırtık bohça oyunlarının sahibi, lgbt aktivisti, aynı zamanda köşe yazarlığı yapan sevilesi bir insandır.
başbakan recep tayyip erdoğana açık mektup yazmış kişidir. cesaretine ve hakları/haklarımızı aramasını takdir ettim;

sizin iktidara geldiğinizden beri hep söylediğiniz bir şey vardı; biz yüzde doksan oy alsak da, geri kalan yüzde onun taleplerini, azınlık oldukları için çok daha fazla dikkate alacağız. şimdi geldiğimiz süreçte bunu ne kadar yaptınız bu çok ayrı bir tartışma, buna girmeyeceğim; lakin ilk önce bir kürt açılımı başlattınız, ileri demokrasi dediniz. sonra bu açılımlar devam etti: alevi açılımı, roman açılımı, gayrı müslim açılımı yaptınız. bunların yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiniz. sanatçı açılımı yaptınız, birçok sanatçıyı da davet ettiniz, görüştünüz. aydın ve gazetecilerle aynı şekilde görüşmeler yaptınız. yaptığınız roman açılımı daha geniş kapsamlı oldu. kürtlerle görüşmeleriniz hâlâ devam ediyor. barış süreci başlattınız...

yani sayın başbakan, türkiyede yaşayan bütün ötekilerin temsilcileri ile bir şekilde görüştünüz. ama lgbt örgütlerini, taleplerini sürekli kulak ardı ettiniz. oysa bu ülkede biz lgbt bireyleri varız! hatta tüzel kişiliklerimiz de var. derneklerimiz de var. ankara kaos gl derneği, yine ankarada pembe hayat lbgt derneği, izmir pembe üçgen derneği, lambda istanbul lgbt derneği, lgbt istanbul derneği, diyarbakır hebün lgbt derneği bütün bu saydıklarım sivil toplum örgütleri aynı zamanda, tüzel kişiliği tanımlanmış lgbt dernekleridir. bunların yanı sıra listag aileleri istanbulda, gökkuşağı aileleri ankarada... bunlar da çocuklarının lgbt bireyleri olduklarını bilip onlara sahip çıkan ailelerin kurduğu sivil toplum girişimleridir.
yeni anayasadan taleplerimiz var

gördüğünüz gibi az buz değiliz ve bu ülkenin her vatandaşı gibi eşit haklarla yaşamak istiyoruz. bütün bu sivil toplum örgütlerinin yeni çıkaracağınız anayasadan talepleri var. defalarca meclise gelindi. sizin hükümetiniz, bakanlarınız ve mecliste kurulan anayasa komisyonu, insan hakları komisyonu bazen hiç dinlemedi, bazen sadece dinlemekle yetindi. geriye dönüş olmadı. bu ülkede insanlar transeksüel oldukları için seks işçiliği yapmak zorunda kalıyor ve nefret cinayetlerine kurban gidiyor. insanlar eşcinsel oldukları için sorgusuz sualsiz işlerinden atılıyorlar. eşcinsellik türkiye cumhuriyetinin kurulduğu tarihten beri hiçbir dönemde anayasada suç sayılmadı. dolayısıyla suç olmadığı hâlde insanlar keyfî bir şekilde işlerinden göz göre göre atılabiliyorlar.

evet, sayın başbakan biz bu sorunları yaşıyoruz. sizin istanbul büyükşehir belediye başkanlığı yaptığınız dönemdeki konuşmalarınızı biliyoruz ve bunların da belgeleri var. siz eşcinseller de bizim ülkenin vatandaşıdır; tabii ki diğer haksızlığa uğrayan vatandaşlarımız gibi onların haklarına da sahip çıkmalıyız demiştiniz o dönemler. hani derler ya gönül isterdi ki, başbakanlık döneminizde de bunu söyleseydiniz. ama hiçbir şekilde söylemediniz. yukarıda da belirttiğim gibi hep kulak ardı ettiniz taleplerimizi. şimdi biz lgbt kurumları bize yönelik açılımınızı ne zaman yapacaksınız çok merak ediyoruz. bizler de türkiye cumhuriyetinin her vatandaşı gibi yaşama hakkı istiyoruz. anayasanın 10. maddesinde cinsel yönelim, cinsiyet kimliğinin tanımlanmasını istiyoruz. seks işçiliği yapmak zorunda olan transeksüel kadınların talepleri de var. bütün yasal ve sosyal haklarının güvence altına alınmasını istiyorlar. seks işçiliği yapmak istemeyen transeksüel kadınlar kendilerine iş alanı açılsın istiyor. yani cinsiyet kimliğinden dolayı devlet memurluğundan, özelden kısacası iş yerlerinden atılmak istemiyorlar. yani sayın başbakan bu anayasa sürecinde bir grubu dışarıda bırakırsanız o ülkeye hiçbir zaman demokrasi gelmez. ben esmeray olarak ve saydığım bütün lgbt örgütleri, lgbt bireyleri sizin bu konudaki politikalarınızı çok merak ediyoruz ve elimizden alınan bütün yaşam haklarımızı geri istiyoruz. daha da önemlisi lgbt sivil toplum örgütlerine yönelik açılımınız ne zaman olacak? bunu açıklamanızı istiyoruz.

saygılarımla...
iki oyunu da birbirinden iyi, hem güldüren hem de harbiden düşündüren, transseksüel gazeteci, oyuncu, midyeci.
but kısa film yarışması sayesinde sohbet etme ve yüzyüze tanışma fırsatı yakaladım. dopdolu bir kadın. tam bir hazine. kısa saçlar da çok yakışmış. 1 aralıkta cadının bohçası gösterisi varmış. ayarlayabilirsek gideceğiz, bakalım. bu kadının dobralığına bayılıyorum.
geçtiğimiz günlerde göt kılları tarafından beyoğlu'nun tam ortasında yolu kesilerek tehdit edilmiş. esmeray bu tür tehditlerden ürkmez, korkmaz. bu cesur kadını henüz tanımamışlar belli ki.

facebook durum güncellemesinde görmüştüm konuyu, kaos gl de haber olarak yayınlamış.

https://www.kaosgl.org/haber/esmerayrsqu...
tam adı zeynep esmeray özadikti olan şahane insan. homojen dergi 4. sayıda kendisiyle röportaj yapmıştım. sağ olsun, hep olsun.
2008 yılında eskişehir'de cadının bohçası oyununu sergilemek için davet edildiğinde, nasıl geleceği, nerede kalacağı ve benzeri onlarca problemi, hiç sorun etmeden direkt olarak gelmeyi kabul eden güzel insan.

hepimiz öğrenciyiz, boyumuzdan büyük işlere kalkışmışız ve hiçbirimizde araba yok. en sonunda eskişehir'li bir arkadaşımızın babasının eski model arabasını ödünç alıyoruz ve esmeray'ı otogardan alma görevi bana düşüyor. otogara giderken feci bir heyecan var içimde. yaklaştıkça da ayaklarım iyice titremeye başlıyor. ben kendi kimliğimi bile yakın çevremdekilere doğru düzgün anlatamamışken, gerçeğini benden fersah fersah ileride yaşayan biriyle ilk defa bu kadar yakın bir iletişim kuracaktım belki de.

perona geldiğimde o gelmişti bile. bordo-siyah hırka vardı üzerinde. merhabalaşmak için yürürken bir anda tutamadım kendimi ve sarıldım, o da bana sarıldı. hiçbir şey sormadı, o da sarıldı. muhtemelen hiçbir fikri yoktu neden bunu yaptığıma dair. sonra arabaya bindik ve kalacağı yere bıraktım. hiçbir şey sormadan da indi. ertesi gün de oyununu sergileyeceği yere gidip, ayakta izledim onu.

hep hayranlıkla hatırladım ve takip ettim onu. belki olur da buraları okursan ablacım; yüzleşmekten korktuğum onca şey vardı ki o zamanlar... asla yapamayacağımı, cesaret edemeyeceğimi zannettiğim onca şey. sen de bir zamanlar benzeri duygular yaşamıştın ve aşmıştın bunları. bense yolun çok başındaydım ve korkuyordum. o yüzden öyle sarıldım sana. korkmuştum aslında. o an, sen olmuştun benim dayanağım. o yüzden sığındım sana. ihtiyacım vardı o birkaç saniyeye.

aradan yıllar geçti. korkularımın ne denli yersiz olduğunu, aşılması imkansız olarak gördüğüm şeylerin aslında ne kadar kolay aşılabildiğini de anladım zamanla. şimdiyse tabi ki senin kadar olamasa da, kendi çapımda ben de çevremi aydınlatmaya çalışıyorum. ve günü gelir de biri bana sarılma ihtiyacı hissederse, hiçbir şey sormadan tıpkı senin yaptığın gibi ben de sarılıvereceğim ona. yıllar önce bana verdiğin o hediyeyi başkasına verebilmeyi bekliyorum artık.
cadının bohçası adlı tek kişilik oyununu kitaplaştırmış olan güzel insan.
fongogo adlı yeni projesiyle 2019 sonbaharında karşımıza çıkacak olan güzel insan.

https://www.fongogo.com/Project/tiyatro-...
  • /
  • 2