2 aralık 2015 rusya savunma bakanlığının açıklaması

videoda mevcut. dillerini ve çeviriyi anlayamıyorum fakat yazılı basında gördüğüm ve okuduğum kadarıyla ülkemiz adına oldukça sıkıntılı açıklamalar. erdoğan ve ailesinin ışid ile petrol ticareti yapıldığından da bahsediliyor. türk medyası ve haber kanalları tabiki yine sessiz. cb rte ise "bu iddiaları kanıtlasınlar koltuğumda bir dakika durmam, istifa ederim" dedi.

izliyorum. önemli bir şey duydukça yazmayı deneyeyim, yanlışlarım olursa affola.

konuşan savunma bakanlığı, konu ırak ve suriye'deki teröristleri maddi olarak desteklemek.
petrol suriye'deki terör örgütleri için en iyi kaynak, yılda 2 milyar dolar kazanıyorlar ve bunu dünya çapındaki destekçilerine ekipman/silah olarak sunuyorlar.
türkiye komşu ülkelerden petrol çalıyor.
teröristlerin para kaynaklarından birisi yasadışı petrol ticareti.
bir süredir işid kontrolündeki petrol rezervlerinin ve kaynaklarını takip ediyorlarmış hava kuvvetleri sayesinde.
bir çok kaynağı vurmuşlar, depolar, kamyonlar, tankerler falan.
türkiye-suriye arasındaki yasadışı petrol alışverişine dair casus uçaklardan çekilmiş görüntüler gösteriliyor bir süre, tüm süreç izlenmiş. ilk görüntüler 2008'den.
bu yasadışı ticareti ortaya çıkaran türk gazeteciler* hapise gönderildi.
erdoğan'ın oğlu neden türkiye'nin en büyük enerji şirketinin başında, damadı neden enerji bakanı, bu ne güzel bir aile işi ya rab.
finansal olarak terörizmi desteklemeye dair gazeteci araştırmalarını sürdüreceğiz, suriye'deki terörizmin finansal kaynakları hakkında bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz.
bugün burada konuşulanlar resmi savunma bakanlığı sayfasında yayınlanacak ingilizce ve rusça olarak, gelişmeleri de yayınlayacağız.
tşk bb.


haberi okuyunca/açıklamaları dinleyince türkiye muhalefetinin yapamadığını putin yapacak diye sevinme geldi birden bire. sonra içine kaçtı tabi. rte var dediydim senin karşında. kapıdan kovsan bacadan girer. yine gitmez. kovsan da gitmez.
3 aralık'ta putin'in meclis konuşmasıyla olaylar devam etmiştir.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20151203/1019440722/putin-federal-meclis.html