24 kasım öğretmenler günü

hep yan gelip yattığı sanılan,3 ay tatili olduğu efsanesine inanılan, üniversite mezunları arasında en düşük maaşı alan, yönetmelikler arasında sıkışıp kalan, yapmakla yükümlü olduğu angarya işlerden fırsat bulursa dersini işleyebilen,sürekli değişen eğitim programlarından dolayı ne yapacağını şaşıran ama yine de yılmayan, 10 ay boyunca yırtınıp çalışan ve 1 harf dahi öğrettiğinde çocuk gibi sevinen ama tüm bu çabası çalışması sadece 10 dakikada teftiş edilip not verilen insanların günü. bir tek 24 kasımda hatırlanmaktadır kendileri.
öğretmenim kutlu olsun günün.
şimdiki milli eğitim bakanı kısa zaman önce ntvdeki bir röportajında " atanamayan öğretmenler başının çaresine baksın" diyerek çok makbul bir şekilde kutlamaları başlatmıştır! bu sene kutlamalar van ve erciştete neredeyse olimpiyatvari bir çoşku ve heyecanla yapılacaktır! türkiyede öğretmenlerin halk ve devlet tarafından her zaman el üstünde tutulduğunun gösterildiği bir gündür! gerçi her meslekte iyi ve kötü yapanlar daima olacaktır. ama sistemimiz o kadar kusursuz ki; bu sayede ülkemizde kötü, psikolojisi bozuk, mutsuz, itibarsız, aşağılanmış hatta küçük düşürülmüş bir öğretmen bulmanın dahi imkanı yoktur! ailelerinin her daim eğittiği, ahlak abidesi olarak yetiştirdiği biricik çocuklarını, sevgiden yanlarından ayrımadıkları için öğrencilerini günde en fazla 3-4 saat görebilirler! aileler sebebiyle öğretmenlere gittikçe ihtiyaç kalmamaktadır ve ailelerden daima eğitim danışmanlığı alması şart olan, bilgileri sınırlı bir meslek grubudur! velhasıl kelam dert üstü murat üstü yaşan bir kesimdir öğretmenler! dertleri tasaları olmayan bütün yurttaşlar gibi mutlu mesut yaşayan bir kesimdirler! atatürk neden böyle bir güne ihtiyaç duymuş anlanamaktadır...
ulu önder atatürk'ün yapmış olduğu her reform bize bu kutsal mesleği her an aklımızda var olmasına sebep olmaktadır.iyi ki sen vardın atam, iyi ki yaşadın o dönemde.yoksa bu gün 24 kasımın anlam ve ehemniyeti olur muydu?önemli bir borcumuzun olduğunu farkındayız ve bunu ilelebet hatırlayabileceğimizi.bunu ödemenin bir vatan borcu olduğunun bilincinde olarak , her zaman her yerde seni yaşatacağımızı bilmeni isteriz.saygılarımızla atam..
devlet memuru öğretmenler malesef bugün yapılan eylemlere katılamamışlardır.* yine malesef bazı kesimden insanların bunu aleyhte kullanarak başka bir zulüm çeşidi uygulamasından dolayı öğretmenler çekinmektedirler. haliyle ekmek parası ve hayati sorumlulukları uğruna hiç bulaşmama düşüncesi hakimdir. malesef özel kurumlarda çalışan öğretmenlerinde hali haraptır. mesela bazı sendikalara bağlı olmaları durumunda işlerini tehlikeye atmış olurlar. bunların abartlı olduğunu düşünüyorsanız en basitinden bulunduğunuz sektörde yandaş olmayan bir sendikaya üye olmayı denemek gerekmektedir.
(bkz: denemesi bedava)
bu yıl cumartesiye denk gelmiştir, öğrenciler bu duruma ciddi anlamda üzülmüş olmalılar. hediyelerinizi pazartesi verirsiniz, telaşlanmayınız.
daima kutsal olarak atfedilen öğretmenlik mesleğinin günü. öğretmen olurlar maaşlarını alırlar emekli olurlar ve ölürler. diğer meslekler gibi bir kutsallığı yoktur. bu mesleği icra ettikleri için cennetten özel bir yer tahsis edilmez kendilerine ya da tapınmanızı gerektiren insanlar değillerdir. öğretmenler günü kutlu olsun kutsal olanların değil, öğretmen olanların...
yine geldi 24 kasım ve hatırladık seni öğretmenim

ilkokul 2'den 5'e kadar hunharca dayaktan sonra bu güne sempati besliyor olmam inanın bana kocaman bir yüreğimin olmasıyla paralel bir durum. velhasıl nursen denilen canavar küçücük bir çocuğa sadece maddi imkanları yetersiz diye kendisine öğretmenler gününde bilezik kolye beşi bir yerde almıyor diye sağlı sollu tokatlamamalıydı. yıllar sonra toplu taşıma aracında karşılaştığımda tüm asilliğimle selamımı verip kendimi hatırlatıp 'bakın hala sağlıklıyım, şizofren olmadım ve başarıdan başarıya koşuyorum ama bunların sizinle hiç alakası yok ' diyerek vicdanımı rahatlattım mı rahatlatamadım mı bilinmez ama şu an kendimi gayet huzurlu hissediyorum son olarak nursen öğretmen hariç tüm öğretmenlerin gününü canı gönülden kutluyorum.
tüm öğretmenlerimizin ve aramızda bulunan ayı/ayıcı öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun! *
öğretmen çocuklarını tatlı bir hediye telaşı saracak olan gündür
adı üstünde öğretmen. kelimenin kökü bile saygıyı hak etmiyorsa, bir şeyler anlatamıyorsa böylesine bir gün kutlu değil olsa olsa zehir olur.
tum öğretmen arkadaşlarımın ve öğretmenlerin ogretmenler gunünü kutlayacaktım ama devlet benden,bizden önce gazı ve şiddetiyle kutlamış zaten.yazıklar olsun!!!.
bu yıl başkent ankara'da gazlı, joplu şenlikler biçiminde kutlanarak tarihe geçmiş kıytırık gün! herkese mübarek olsun.
ilkokul 3. sınıftayken öğretmenime hediye olarak traş losyonu aldığım sonra öğretmenimin köse olduğunu öğrenip yerin dibine girdiğim gündür
milli başöğretmenimiz mustafa kemal atatürk' ün bir başka mirasıdır.
öğrenmeye ve eğitime değer veren ve anadolu'nun makus talihini yenmek için osmanlı hanedanına ve zihniyetine karşı mücadele vermiş olan bir neslin sembolik hediyesidir.
kutlanıp kutlanmaması üzerine hala birçok tartışma sürmektedir.
dinciler ayrı bir tarafa, kürt milliyetçileri ayrı bir tarafa ve türk milliyetçileri ayrı bir tarafa çekerek bokunu çıkarmaktadır.
böyle bir kutlamanın kaldırılıp iptal edilmesini isteyenler vardır. olan yine "anadolu milliyetçileri"ne ve talihsiz kaderimize olmaktadır!
bence de, böylesi zır-cahil bir toplumda, öğretmenlere değer veriliyormuş gibi dalga geçercesine böyle bir günün hala resmi olarak kutlanması yanlıştır.
fakat, meşrutiyet ve demokrasi için mücadele etmiş tüm atalarımın şerefine ve anısına, böylesi manidar bir gün, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven tüm anadolu aşıklarına kutlu olsundur!!!


öğretmenlik görevini layıkıyla yerine getiren, yıldırmalara, kışkırtmalara boyun eğmeyen tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
bugün kutlanıyor.

taze öğretmen nikimsi'nin de kutlu olsun. ayrıca *bacaklarının da öğretmenler günü kutlu olsun.
bin cefa çekip bir sefa süremeyen, bir harf öğretmek için canını dişine takan ama ne okula, ne veliye, ne öğrenciye yaranabilen, özellikle son zamanlarda bilhassa özel okullardaki şımarık öğrencilere verilen imtiyazlar nedeniyle öğrenciye tek bir uyarıda bulunma hakkı elinden alınan, saldırıya uğrasa bile karşılık verme yetkisi elinden alınan, sabır timsali eğitim mesleği grubu üyeleri için sembolik olarak verilen kutlama günü. yarın yine saldırıya uğrayacaklar... bir günleri değil her günleri kutlu olsun...
iki ilkokul öğretmenim hariç, hiçbirininki kutlu olmasın.
geldi yine ilkokul yıllarımızın, öğretmenimize hangi hediyeyi almalıyız anksiyetesi yüklü gününe.

hiç bir hediyenin bize temel bilgilerimizi öğreten emekçilerin emeklerinin karşılığını veremese de o günlerde hepimizin az buçuk yaşadığı bu gerilim dolu hediye seçme süreci olmasa çok daha keyifli olacağına inandığım gündür.

öğretmenlerimizin değerini anlayabilmeyi amaçlayan bir uygulama olarak düzenlenirse aslında çok daha verimli olur fakat günümüz tüketim ve kendini beğendirme çılgınlığı bu anlayışın önüne geçmekte.

bu vesile ile, tüm eğitim emekçilerinin gününü kutlar, buradan tüm eski öğretmenlerime selam ederim.