28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi

  • /
  • 7
28 mayıs'ta başlayıp sabaha kadar ağaç nöbetine dönüşen onurlu eylemdir. artık tek bir günle sınırlı değil ve katılan herkes, taksim gezi parkı'nı ranta kurban vermemek için nöbetleşe bekliyor. ben bugün belli saatlerde orda olacağım. bdp milletvekili sırrı süreyya, chp milletvekili gürsel tekin muhalefet adına bize destek veriyor. hadi arkadaşlar bir kez olsun vicdanımızın sesi üstün gelsin...
direnişin ikinci gününde yasemin mori de bu akşam sahne alacaktır.
hukuksuz şekilde yapılan kıyımın ilk günden durdurulmasıyla birlikte katılımın gurur verici bir şekilde arttığı eylemdir. orada günün her saati şenlik havasında, sloganlar, şarkılar eşliğinde nöbet tutan yüzlerce güzel insan bulabilirsiniz.

eğer siz de şehrin kamusal alanlarının göz göre göre ranta kurban verilmesine, insanca yaşamın, şehirde yaşayan hayvanların, bitkilerin doğal yaşamının talanına karşıysanız ve gün içinde gezi parkını kullanıyorsanız ya da civardan gelip geçiyorsanız uğrayıp durumu kontrol ederek ve direniş havasını da soluyarak bu güzel insanlara destek veriniz.

eyleminizin sonuç vermeyeceğini düşünseniz bile hem üstünüze düşeni yapmış, hem de gezi parkının, şehrin merkezindeki tek yeşil kamusal alanın şehir hayatındaki yerini ve kullanımını deneyimlemiş olacaksınız.
hürriyetin ingilizce versiyonu olan "daily news"te 30.05.2013 sabaha karşı 5 teki polis baskınının foto galerisi için bakınız: http://www.hurriyetdailynews.com/Default...
duyarlı halkla beraber sanatçılar ve siyasiler de gezi parkına sahip çıkmak için nöbetteler. sosyal medyanın gücüyle destek günden güne polisin şiddetine rağmen artıyor. umarım gezi parkı tekrar halkın olur.
acil bir ayı sözlük zirvesi yapılası eylemdir. ben günde bir iki kez uğruyorum ve saat 19.00da yapılacak basın toplantısında da orada olacağım. lgbt katılımı da gözlemliyorum, gezi'de ayı sözlük yazarlarından da görmeyi umuyorum.

ve katılım kesinlikle az değil şu saatlerde en az 1000 kişi alanda.
dün gece oradaydık, bugün 19:00'da yeniden ordayız!
bugün saat 19:00 da bir çok platform, parti ve stk orada olacak. tüm türkiye'den destek yağıyor. şehir dışından insanlar akın etmiş durumdalar. ben dün oradaydım, 2 gün evden çıkabilme şansım yok. gidecek olan yazarlar bir zirve oluşturabilirlerse aslında çok mutlu olurum.
okul yoğunluğumdan dolayı katılamasam da fırsat bulduğum ilk fırsatta gitmeyi düşünüyorum. tüm yazarların şehirlerine sahip çıkması için gezi parkına gitmelerini tavsiye ediyorum. ayrıca #occupyistanbul hashtagini olabildiğinde yaymakta fayda var.
yarın final sınavımdan çıkar çıkmaz koşarak gideceğim işgal. kim, nasıl, ne kadar destek verebiliyorsa elinden geleni yapmalıdır. artık konu gezi parkının yıkılmasından çıktı, bir şeylere dur diyebilmek adına birlik olmaya döndü. sonucu ne olursa olsun böylesine geniş kitlelere yayılabilen bir birlik gösteriliyor olması umut verici.
bugün yüzlerce belki de binlerce kişi taksim gezi parkı'ndaydık. yarın gene ordayız, bekleriz!

35


bugün metrobüs ile mecidiyeköyden geçmeden önce "maamut bir bak bakayım" deyip de inip oraya tırmandığım ve akabinde kendimi insan selinin arasında bulduğum taksim gezi parkında gerçekleşen eyleme işgal denmesine anlam veremedim. zira mezkur mekan zaten halkın malı. şayet orayı işgal ediyoruz dersek birileri çıkar ve der ki "işgalci olduğunuzu söylerken nasıl olur da haklı olduğunuzu düşünürsünüz?" bu nedenle istanbula vefa borcu olan insanların gerçekleştirdiği haklı, gururlu ve hatta mecburi bir protestodur.

istanbullu olmayabiliriz ve hatta çoğu zaman kendini istanbullu olarak tanıtan birine "istanbullu parmakla sayılabilecek kadar azdır ve sen kendini aldatıyorsun" demekten kendimizi alamamışızdır. ben bugün ((insan yutan, şehir doğuran ve yabancılaşmanın dibi)), tevfik fikret'in dediği bîve-i bâkir istanbul'a bu duyguların dışında yaklaştım. eskilerin çokça yaptığı memleket=baba toprağı anlayışından çıkıp güvey olmadık ama kapı dışında bekledik hissini yaşadım. nefretim yok oldu. kökünden koparılıp binaların dikilmek istendiği ve her istanbullunun en azından bir kere girip gezdiği gezi parkındaki onurlu eylemden nasibimi almak mecburiyeti hissettim. mesele yalnız ağaçlar ve sıradan bir park değil. ya da salt politika. mesele bizler için tamamen vicdan. birileri bu şehrin en güzide yerlerinden birini tarumar edip üzerinden dozerle geçtiğinde, içimizde bir sızı peyda olmayacaksa insanlığımızı mahkemeye sürme vakti gelmiş demektir. termik santral kurulmak istenen sinoptaki gerze ya da sulara gömülmek istenen batmandaki hasankeyf ve buna benzer bir çok 'kalbimiz'... belki buralar bize uzak diye bir çok kere ya da en başından beri, ana akım medyanın gösterdiği kadarıyla yetinmiş ve bir süre sonra izlemekten sıkılıp bizim için gidilmeyecek olan bu yerlere yapılanlara sessiz kaldık. kalmaya devam ediyoruz belki de... * ama istanbullular için çoğu zaman ses çıkartılmayan ya da kısıtlı bir sesle protesto edilen bu yerler şunu gösterdi:

"bir gün gelir burnunuzun dibini de kazma kürekle delik deşik ederler ve o gün; bir can, bir avuç toprak ve bir kaç ağaç* ile nasıl yanıyormuş göreceksiniz."

zararın neresinden dönülürse kardır. yalnızca gidip bir kaç saatinizi ayırın. belki gaz ya da cop. tamam, tazyikli su! ama yapabileceğinizi yapmış olmakla övüneceksiniz ömrünüzün sonuna kadar! bu bile kafi.
sosyal medyanın yıkıldığı, yandaş medyanın ödlekçe yanından bile geçmediği işgal. haklıdır, gereklidir, onurludur. orada bulunan herkesle gurur duyuyoruz.
düşmana saldırır gibi eylemcilerin parktan çıkarıldığı haberleri geldi.

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/...
para için agaç kesip, avm diken insanların sorgulandığı ve artık gezi parkı'nı koruma manasını çoktan aşmış direniştir. klavye başında şehrine sahip çıkan insanlara sallamak yerine parktaki direniş yerine gelseydiniz kocaman reyhanlı'yı unutmadık pankartlarını da görebilirdiniz... olsun siz olmadan bir eksiğiz... kaldırın kıçınızı, parka gelin... gücümüzü gösterelim...
an itibariyle chp'li milletvekilleri de dahil herkesin gaz yediği, turistlerin eylemcileri odalarına saklamaya çalıştığı direniştir. parka tüm giriş çıkışlar engellendi. ahmet şık'ın yaralandığı haberleri geliyor. sokak hayvanlarından ölenleri gözyaşları içinde izliyoruz. hakikaten daha ne bekliyorsunuz? herkes sokağa...
  • /
  • 7