ahmet mümtaz taylan

1965 ankara doğumlu oyuncu ve yönetmen. hacettepe mezunudur. mezun olduktan sonra bir dönem diyarbakır devlet tiyatrosunda çalışmıştır. bir zamanlar anadoluda, ejder kapanı, gölgesizler ve son bahar gibi kaliteli yapımlarda da oyuncu olarak yer almıştır. leyla ile mecnun dizisindeki "iskender" karakteri ile oyunculuk hayatına devam etmektedir.
kurtuluş son durak filminde başarılı bir performans sergileyen usta oyuncu.
çok ayı potansiyeli gördüğüm ama resimlerine baktığımda gayet damatlıkla gelinle falan öpüşürken fotolarını görüp tüh be ayı değilmiş dediğim sempatik, güzel insan, başarılı oyuncu

http://2.bp.blogspot.com/-2lGTp4MMMMY/Ta...

http://media.photobucket.com/image/ahmet...

http://www.biyografim.net/images/person/...
en son yer aldığı projelerden biri olan karapaks-al beni klibinde kendisine verilen son replik gerçekten çok hoş olmuştur.
klip kısa filim tadında olup filmi çekilse ne de güzel olurmuş dedirtiyor.

5 yıllık eşi ayçin incinin boşanma davası açtığını öğrendiğimiz oyuncu...
kabadayı filminde rol almıştı yanlış hatırlamıyosam
leyla ile mecnun daki iskender karakteriyle beni kızgın kumlardan serin sulara götüren oyuncu. çok doğal ve çok komik. hele geçen haftaki bölümde yangın var şarkısındaki dansı, sahneye girişi öldürdü beni... çok sevimli çok.
az önce beyaz show da, yılmaz erdoğan için; ''kendimi ilk defa her şeyimle bir yönetmene yani bir erkeğe tamamen teslim ettim'' diyerek komikli ve övgü dolu bir gaf yapmıştır. ''keşke bana teslim etsen kendini mümtazcım'' dedim izlerken.* *
(bkz: karşı konulmayacak ünlüler) 7/24 yenesi, bunun yanısıra aktivist, hem her rolün adamı, hem yazar, hem oyuncu, on parmağında on marifet yakışıklı ve seksi adam.
alevi sorununun işlendiği saklı hayatlar filminde oynadığı için kendisine ‘alevi misiniz?’ sorusunun yöneltildiğini söylemişti, ayırımcılığın geldiği noktayı şu sözlerle eleştirmişti: ‘bana alevi misiniz diye soruldu. alevilerin meselesini anlatan bir filmde oynadım diye. dedim ki evet ben aleviyim, ayrıca gay’im, transseksüelim ve hem vicdani retçiyim ve milliyetçiyim, muhafazakarım, komünistim, ben birisiyim, ben insanım.’

oynadığı "cinayet" isimli dizi şuan teve2 kanalında yayınlanmaya başlandı. sevenlerine duyurulur.
(bkz:hayat sırları) adlı startv dizisinde rol alan oyuncu. çok tatlısın be adam. yaptığın şive, tombik tombik yanaklar, eller, sakal filan. yerler.