alanis morissette

kanadanın bağrından kopup 3. albümü "jugged little pill" (ki çoğu kişi ilk albümü sanır) ile uluslararası arenada dikkatleri üzerine toplamıştır. güçlü kadın imgeleri ve feminist öğeler içeren vurucu şarkı sözleri, bununla birlikte gene de bir noktada beyaz bayrağı kaldırıp eski erkek arkadaşlarına selam ettiği şarkıları ile sahici duyguları şarkılarına taşıyan, müzikalitesi, sesi ve müzikal ve hayattaki duruşuyla bende hayranlıklardan hayranlık beğenmemi sağlayan komple müzisyen. müzikal gelişimi dancing queen modu ile başlamış, özellikle 3. albümüyle sert bir manevrayla rocka kaymış ve kendini bulmuştur. her duruşu olan sanatçı gibi, alanis de candır, dinlenesidir, takipteyizdir.

albümleri:

alanis (kanada) (1991)
now ıs the time (kanada) (1992)
jagged little pill (1995)
jagged little pill live (dvd) (grammy ödüllü) (1996)
supposed former ınfatuation junkie (1998)
music in high places (dvd)
under rug swept (2002)
feast on scraps (cd+dvd) (2002)
vh1 storytellers (dvd)
so-called chaos (2004)
jagged little pill acoustic (2005)
the collection (2005)
the collection limited edition (cd+dvd) (2005)
flavors of entanglement (2008)

ayrıca, de-lovely ve dogma filmlerinde ve vajina monologları tiyatro eserinde oyunculuk yönünü gösteren komple sanatçı...
1997 yılında ironic parçasını kulağımdan esirgemediğim süper sesli vokalist..
kanada da yaranamamış tası tarağı toplayıp komşu ülke amerikaya* gaçıp, şansını orada denemiş ve tam anlamıyla ortalığın amına koymuştur alanis. jagged little pilli* piyasaya sürmüş,30 milyon küsür kopya satarak en çok satan debut album ile guinness rekorlar kitabı
na adını yazdırmıştır, o yılda sadece satış değil grammy ödüllerinden de 4 tanesini kucaklamıştır. bu yoğun yıllardan sonra ablamız paranın* amına koydum madem eh bi dünya gezisine çıkayım demiştir ve hindistan yolları taşlı gel bize bazı bazı adlı türküyü de orada yapmamıştır bu ayrıntıyı da verdikten sonra efendim devam edelim, orada nirvanaya ulaşan alanis yeni albüm öncesi bol bol meteryal toplamış ve ülkesine dönüp supposed former infatuation junkie* ikinci albümünü ilk önce hintli panpişlerine sonra da biz kullarına thank u etmiştir * ablamız nirvanayı abartmış olacak ki ilk klibinde anadan doğma kamera karşısına geçmiş biz kullarınından mahrem yerlerini upuzun sırma saçlarıyla kapatarak hevesimizi kursağımızda bırakmıştır *. bir yıl sonra kadar mtv unplugged ve yine bu albümde city of angels için yaptığı uninvited single ile alışık olduğu ortamlara koyma geleneğini sürdürmüştür. e tabi grammyler yine cepte. yıl olmuş 2002 ve under rug swept çıkarma zamanı hands clean ile piyasayı kısa süreli olsada tozutmuş pek çok avrupa ülkesinde no:1 olmuş türkiye dahil ama bu tozutma uzun sürmemiş elde de grammy yoktur bu sefer ama olsundur alanis bu,yıkılmaz para da hala bok mnskym kim takar.* artık ticari kaygısı kalmayan alanis baştan sağma bir albümlle yola devam etmis ve so-called chaosu çıkararak kendi tarihinde en düşük satış haftası ve genel satış grafiği iie yerlerde sürünen bir dönem başlangıcına girmiştir.** benim de yazma isteğim kaçıverdi işte bak kısa geçeyim bari, bundan sonrası compilation albümler yok akustik versiyonlar derken dur, şunu da belirteyim seal coverı crazyyle ve klibin sasyonel şok bitişiyle hafiften bir estirmeyide unutmamıştır ablamız, evet klip lezbiyen sevgilinin aldatılışını anlatmaktadır* eytreee bea diyerekten flavors of entanglement* yedinci stidyo albümünü de piyasaya sürmüştür, alanis artık olgun kadın olmuştur e albümde öyle olmalıdır mottosuyla bizleri yinede alışıldığın biraz dışında bir albümle selamlamıştır, e birde çocukla taçlandırmıştır bu albümü.
jagged little pill albümünü abartısız lise yıllarım boyunca dinlemiştim. daha sonraları supposed former infatuation junkie albümünü de aynı hevesle ve bitmeyen sevgiyle dinlemişimdir. taptığımı itiraf etmeliyim ama bende asıl iz bıraktığı şarkıları one ve city of angel film müziği albümünde tanıştığım uninvitedtır. *benim için cornflake girldür, you oughta knowdur, smells like teen spirit coverıdır kendisi.
çok severim.
live performansları da gayet muazzamdır, nizamidir. kendini tavır ve davranışlarıyla da sevdirir.

internet sitesi;

http://www.alanis.com/
2000 yılı parkorman konseri güzeldi. * ergenliğimizin ablalarındandır kendileri. ironic beni hala çok heyecanlandırır. bir anda 33 yaştan, tıfıl, 18 lik bunalımlı ama hayat dolu ergene kavuşturur. * bir uninvited olsun bir head over feet olsun bunlar güzel şeylerdir. sevgi-barış-kardeşlik *

(bkz: nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım)
bol bol eski sevgiliyi hatırlatması sebebiyle duyduğum anda koşarak kaçmama sebep olan vokal konumuna geçmiş bulunmakta sevgili alanis.
feminizm içerikli şarkıları olsa da tadından yenmez ;

işte bunlardan biri; you oughta know

ölümüne aşk acısı çekenlerin ağzına yüzüne sıçan şarkı "i was hoping"
8. stüdyo albümü havoc and bright lights geçen ay çıkmış ve beni heyecanlandırmış olan türkiye'ye gelsin diye her gün tibitırdan başının etini yediğim müzisyen.
canlı performanslarının yanında kendi parçalarına yapmış olduğu coverlarının da muazzam olduğu müzik dişisi.
örnek:
your house acoustis version -