amfi'de en ön sırada oturup sürekli not tutan katip öğrenci tayfa

amfilerde eğitim veren üniversitelerde sabah erkenden gelip hatta kapıda sıra olup, en ön sıraya çöreklenen her şeyi not alan tayfa. bilhassa kız olur bunlar. muhtemelen iyi yerlerde olmalılar şu an.*

asla not vermezler verseler de parayla satarlar çoğunlukla. ne çektiniz b yaşanmamış yıllar resmen. yerim ki.*
sabah sunumlarına amfi açılma saatiden yarım saat önce gelip kapı önünde sıra olurlar.bu da hergün en az bir saatlerini ders beklemeye harcadıkları anlamına gelir.ilk sırada olsa farklı yere oturmazlar.tapulamış gibi hepsinin de yeri bellidir.dersi sadece dinlemekle kalmaz arkalarındaki 200-300 kişi yokmuş gibi hocaya olur olmaz herşeyi sorar hatta yeryer eklemeler yaparlar.ders sonu bile hocanın etrafını sarıp soru yağmuruna tutarlar.herhangibir dersten kalmalarını geçin düşük not almaları bile söz konusu olamaz.o yüzden genelde çok başarılı olurlar.
bir nisan da birbuçuk saat önceden gidip bunları hayatlarında ilk defa ilk sırada oturmaktan mahrum burakmıştık.tabi ki tepkileri beklediğimizden çok sert olmuştu.
bazen en yüksek notları alamıyorlar, şaşırtıyorlar.
sırf sınıf birinciliğinden mütevellit onur belgesi alırlar, lakin o kadar onurludurlar ki kopya çekmekten utanmazlar. araştırma görevlisi olan eski öğrenciler de bunlara izin verir. kopya çekerken görmezden gelirler.
ooo ornegi her universitede mevcut olan tur