andrei tarkovski

bir aziz, insanoğlu için bir mucize, varoluşuyla bir şiir...
sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden, dehalarından.
şaheserleri ;
(bkz: ivanovo detstvo )
(bkz: zerkalo )
(bkz: andrei rublev )
(bkz: solyaris )
(bkz: stalker )
(bkz: nostalghia )
(bkz: offret )

"sinema, genellikle anlaşılması zor, yüksek bir yaratıcılık gerilimi içeren bir özgün sanat biçimidir. bu, ben anlaşılmak istemiyorum demek değil, ama spielberg gibi, örneğin genel kitle için bir film yapamam. eğer yapabileceğimi keşfetseydim acı duyardım.

eğer genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, star wars ve superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. bununla halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum, ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. sinema, insanlığa hiçbir şey öğretemez, çünkü insanlık, hiçbir şey öğrenemeyeceğini, son dört bin yılda yeteri kadar ispatlamıştır.''
sovyet rusya doğumlu, babası şair, kendisi aynı zamanda yazar. filmleri durmadan resmi engellere takılıyor, yasaklanıyor - ki yasaklanmasa şaşardık- .
''ilkelerine bir kez olsun ihanet eden insan,
hayat ile olan saf ilişkisini yitirir.
bir insanın kendine karşı hile yapması, onun, filminden, hayatından, her şeyinden vazgeçmesi demektir.''
bu cümleleri çok önemlidir çünkü sscb 'nin isteklerinin dışında filmler yapmış ve her zaman zorluklarla karşılaşmıştır. hem maddi hem manevi. bu yüzden bir sürü projesi vardır çekemediği. ama asla kendinden taviz verip, maddiyat peşinde ilkelerinden vazgeçmemiştir.

sculpting in time teorisinin sahibi aynı zamanda

1986 'da akciğer kanserinden uykuya dalar ve ''zamanı mühürler''.

ingmar bergman diyor ki : "tarkovsky for me is the greatest [of us all], the one who invented a new language, true to the nature of film, as it captures life as a reflection, life as a dream".

'' to the man who saw the angel.'' *

* *

(bkz: zamanı ölümsüzleştiren filmler )