ateizm

4 Entry Daha
her önüne gelenin ateistim dediği şu günlerde sadece tanrıtanımazcılık olarak yanlış bilinen felsefi düşünce akımıdır. herkesin dinlere farklı yorumlar getirdiği gibi **** bu felsefik düşüncede de iyisiyle kötüsüyle kişisel yorumlar vardır.* bunun en büyük sebebi felsefenin, matematik, fizik gibi pozitif bir bilim değil beşeri bir bilim olmasıdır.

ateizm, tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeder. türkçe karşılığı olan tanrıtanımaz ise hatalı bir kelimedir. bu kelime var olan bir şeyi reddetme anlamına gelir.*. kendi içinde birkaç türe ayrılır.

olayın başladığı yer teistlerin savunduğu 'ilk neden' savıdır. 'her şeyin bir yaratıcısı vardır, o da tanrıdır' savına karşılık 'her şeyin yaratıcısı varsa tanrının yaratıcısı kimdir?' sorusuyla kısır döngüye girilir. buradan sonra ise konu dallanır budaklanır: 'ilahi adalet', 'ahiret inancı'...

olay derindir, herkesin derdi kendinedir. teorikte 'herkes istediği şeye inanmakta özgür' olmasına rağmen umarım pratikte de bir gün gerçekleşir.
1 Entry Daha