avatar

2009 yılı yapımı ve 10 yıllık bir çalışma ile ortaya çıkarılan, bizi bize gösteren ama bir çok akli dengesini kaybetmiş kişinin görsel efektlerinde kaldığı muhteşem bir filmdir. tarih, insan vahşeti, bencilliği, düşüncesizliği, kontrol etme isteği vs.. kokar. göremeyenlerin filmi değildir.

http://www.imdb.com/title/tt0499549/

sanal aleme düşen görüntümuz
görsellik çok iyi gerisi tırt olan filmdir. konu karakterler karakter dönüşümleri şaka gibidir. 3d seyretmek ama sadece görüntüleri seyretmek keyifliydi. ama naviler çok çirkin oyuncular çok başarısız diyaloglarda binlerce amerikan fimlerindekinin kopyası olunca geriye sadece nefis doğa hayvanlar vesaire kalıyor.3d dışında seyredilmesi manasız film. avatar.
james cameron un çektiği avatar filmi, anlattığının ötesinde anlatmak istediğini içinde barındıran bir filmdir.

filmin hazırlık aşamasında türkiyeye gelmiş ve doğu bölgelerini gezmiş oranın kültürünü görmek istemiştir. hatta toruk maktor ismini hakkarinin peynirle yapılan torak isimli yemeğinden esinlendiğini söylemiştir kendisi.

sömürgecilik sistemine bir bakıştır ve eleştiridir avatar filmi. aynı zamanda müslümanlıktan ve kuran-ı kerimden de esinlendiğini söylemektedir ünlü yönetmen. filmi izleyenler bilir son sahnesinde her şeyin bittiği düşünüldüğü sahnede eyva adındaki tanrı kuşları yollamıştır o kutsal ağacın etrafına. kuşlara dikkat edilirse fil suresinde olduğu gibi kureyşlilerin kabeye saldırılarında allahın ebabilleri göndermesine çok benzer karakteristik özellikte ve niteliktedir...

dolayısıyla bir zaman kaybı değil, anlaşılırsa eğer çok keyif alınası bir filmdir. anlatılanın ötesine, anlatılmak istenene bakmak lazım. avatar da söylendiği gibi... seni görüyorum.
filmle ilgili bir karikatür: http://ayisozluk.com/lnk/a05fae
the last airbender ve legend of korra şeklinde iki versiyonu bulunan, en sevdiğim animelerden biridir avatar.
james cameron, avatar filmininin çekilebilmesi için 14 sene beklediğini iddia ediyo.
yeşilçam'ınsa böyle bi derdi yok *

hikaye:
yeşil vadiyi ele geçirmek için avatar paşa vücuduna bürünen jake sully (kemal sunal), kendisini nefes kesen bir serüvenin içerisinde buluverir *

açıklama:
trailerın %100 anlaşılabilmesi için avatar filminin fragmanını izlemiş olmanız gerekiyor.

avatar orjinal fragman(tr altyazılı):
http://facedl.com/fvideo.php?f=aqiauoinn...

ayrıca tosun paşa ve avatar filmlerini izlemişseniz ve biraz da ingilizce biliyorsanız vidyodan çok daha fazla keyif alacağınızdan şüphem yok. iyi seyirler.

(ç)alıntı.
tanım: sölükte profil bilgilerinin üst kısmında bulunan şahsi resim.

kişisel entry: günde 3 defa değiştiriyorum, engel olamıyorum.