ayfer tunç

1964'te adapazarı'nda doğdu. istanbul erenköy kız lisesi'ni ve iü siyasal bilgiler fakültesi'ni bitirdi. türk öyküsünün son dönemdeki yüz akı. türk romanının da yüz akı olacağa benzer, eserleri :

1989 - saklı
1982 - kapak kızı
1995 - ikiyüzlü cinsellik
1996 – mağara arkadaşları
2000 – aziz bey hadisesi
2001 – bir mâniniz yoksa annemler size gelecek -70'li yıllarda hayatımız
2003 – taş - kağıt - makas
2006 – evvelotel, 2007
2007-ömür diyorlar buna
2009 -bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi
2010 – yeşil peri gecesi
2011 – suzan defter
aziz bey hadisesi adlı öykü kitabında yer alan öyküler oldukça dokunaklı. sıradan insanların bize çok tanıdık gelen o sıradan hayatlarını sıradışı bir şekilde anlatır ayfer tunç. öykü kahramanları yılların, hayatın ve insanların karşısında yıpranmış kişilerdir. her biri de hazin bir sonla veda eder.

aziz bey hadisesi adlı öyküde istanbul'da başlayan ve beyrut'ta sona eren hazin bir aşk anlatılır. istanbul'da maryam'a aşık olan aziz bey aşkının beyrut'a taşınmasıyla yıkılır. sürekli mektuplaşırlar. maryam aziz beyi beyrut'a çağırır durur. ancak aziz bey maryam'ı tanıyamamıştır. tunç^'un ifadeleriyle " aziz bey biraz dikkat etseydi, incecik pembe kağıtlara özentili bir yazıyla, sola eğik biçimde, y'lerin kuyrukları yuvarlatılarak ve i'lerin üzerine minik daireler konularak yazılmış bu cevabi mektuplarda aslonanın aşk değil, bırakılıp gidilenin haline duyulan doymak bilmez bir merak olduğunu görebilirdi. aşık olmayan bir göz, filmlerden, romanlardan edinilmiş bu basmakalıp satırları okusa, maryam'ın da aşkın kendisinden değil, ardında bıraktığı yıkıntıdan haz alan kadınlardan olduğunu kolayca anlayabilirdi. ama aziz bey bunu hiç anlayamadı. maryam nasıl ardında bıraktığı virane aıktan haz alan kadınlardansa, aziz bey de kendisine tutulamayacak kadın olmayacağına inanan erkeklerdendi."

çok tanıdık çok çarpıcıdır bu saptamalar. tunç'un gözlem gücünün, insan psikolojisini nasıl derinlemesine düşündüğünün bir kanıtı bu yazdıkları. aziz bey ailesini terk edip aşkı uğruna beyrut'a gider. maryam'ı bulur ancak bir kaç buluşma sonra maryam ortadan kaybolur. aziz bey bekler bekler ancak maryam ortaya çıkmaz. işte o zaman aşkının tek taraflı olduğunu anlar. beyrut'ta eğlence yerlerinde tambur çalıp geçinir. sonra istanbul'a dönüp tambur çalmaya devam eder. yağmurlu bir günde sokakta veda eder dünyaya.

gerçekten çarpıcı, akıcı ve yalın bir öykü. kitabın diğer öyküleri aziz bey hadisesi kadar hacimli değildir. soğuk geçen bir kış adlı öyküde ise yaşlı ve yalnız semavi beyin iç hesaplaşmaları, geçmişe dönük pişmanlıkları ortaya dökülür. soğuk havanın ve yorgun geçen yılların iliklerini dondurduğu semavi bey sıcak bir hamamda son uykusuna yatar.

kar yolcusu adlı öyküde ise yıllar süren yalnızlığını şans eseri bir kadının evine sığınmak zorunda kalmasıyla dindiren eşber'in nasıl değiştiği, bu kıymetli hediyeyi kaybetmemek için neler yaptığı anlatılır. eşber hayatının bu en büyük fırsatını kaçırmamak için tehlikeli bir oyuna girişir ve sonunda açık açık söylenmese de kurtlara yem olduğu anlaşılır.

mikail'in kalbi durdu adlı öyküde ise evli ve çocuklu mikail'in semiramis adlı kadına duyduğu takıntılı aşk anlatılır. kitabın kadın hikayeleri yüzünden adlı öyküsündeki adam ile mikail biraz birbirlerine benzer. evli ancak karılarını sevmeyen, yeni heyecanlar arayan adamlar. mikail ölür, diğer kahraman ise karısının intihar etmesine sebep olur. bu iki öykü toplumumuzaki bazı erkekleri çok güzel analiz eden metinlerdir kanımca.
türkiye'de yaşayan yazarlar arasında en sevdiğim yazarlardan biridir ki öncüdür. en son okuduğum osman romanıyla kendisine olan hayranlığım artmıştır. roman kahramanlarını o kadar gerçekçi yaratıyor ki hepsini tanıyor gibi hissediyor ve empati kurmakta zorlanmıyoruz.
youtube'da murat gülsoy ile diyaloglar serisini de büyük bir ilgiyle takip ediyorum.
aşık olabileceğim bir "kişilik" böyle erkekler de olsa keşke.
murat gülsoy'a da aşık olmamak elde değil.
sonra da (bkz:sapyoseksüel) olmamak elde değil.
ömür diyorlar buna kitabı için şöyle notlar düşmüştüm:

istanbul metro günlükleri: ayfer tunç ile istanbul’u geziyorum (1)
https://www.enginfirol.com/index.php/202...


istanbul metro günlükleri: ayfer tunç ile istanbul’u geziyorum (2)
https://www.enginfirol.com/index.php/202...