banka

modern zaman tefecileri!
güya paramızı koruyup kollamak, işletmek ve değerlendirmek üzere açılmış kurumlar, ama, modern zamanlardaki anlamı işletim ücreti, eft, havale, vs vs vs bii dolu işlemle sizi soyma, hayvan muamelesi yapma, zerre ilgilenmeme üzerine kurulmuş olan kurumlar.
bir de reklamlarda avaz avaz kredi çığırtkanlığı yapıyorlar ki, ülkede pek çok intiharın da nedenidirler.
mesela bi banka, maaşınızın 15 katına kadar kredi veriyoruz diyorlar. adamın zaten ödeyecek durumu yok, maaşını kuş kadar bir de 15 katını nasıl ödeyecek o adam? bunun tefecilikten ne farkı var?
küresel efendilerin ve yerli ortaklarının, en yasal ve yaygın kabul görmüş bir soygun aracıdır.

(bkz: kapitalizm)
(bkz: emperyalizm)
(bkz: küreselleşme)
keşke paramızı doğru kaynaklarda değerlendirme şansımız olsa diye aklımızdan geçirirken imdada yetişen hayal kurdurucular. onlar olmasa nereye harcayacağımızı şaşırtan meblağları kullanamayıp çarçur edecektik. gün boyu mesajlar, mesajla uğraşamam diyenler için düzenli aramalar, telefon da pek tarzım değil diyenler için çalıştığınız yerlere sıcacık kahve ikramı eşliğinde yapılan keyifli ziyaretlerle kendilerini ama aslında paranızın boşta durduğunu ve değer kaybettiğini hatırlatırlar. yani banka size sadece yaşam alanı sunmakla kalmaz, o yaşam alanınızdan hayatınızı yönetme, hayata hükmetme ve sadece parmağınızı şıklatınca yepyeni hayatın kapılarını aralama imkanı sunar. ama bi şartla; yeri geldiğinde o hayatı altınızdan çekip size bir birey olduğunuzu hatırlatır; çırılçıplak bir birey.