bizim hikaye

shameless dizisinin uyarlanması. an itibariyle foxta yayınlanıyor. ben uyarlamayı beğenmedim ya bir kere türk toplumuna uygun bir içerik olması beklenemezdi uyarlamanın o ayrı ama ben diziyi de beğenmedim . shameless'ı hiç izlememiş gibi düşünsem de senaryo havada kalmış , oturmamış. hazal kaya tatlı mı tatlı , oynuyor mu oynuyor bakalım diğer bölümler belki de şaşırtır.
yönetmenliğini arkadaşım yapmıyor olsaydı itin götüne sokardım ama izlememek ve yorum yapmamakla yetiniyorum..
eşcinsel karakteri diziden çıkarmalarının üstüne homofobik çağatay akman'a jenerik müziği yaptırmaları da tüy dikmiş. götüm gibi bir dizi diyeceğim ama götümü de pek severim, kendisine ayıp etmek istemiyorum.
türk kültürüne uyarlamak adına eşcinsel karakteri, evli bir kadınla ilişki yaşayan karaktere çevirmiş olmaları yeteri kadar saçma..

zira eşcinsellik kat'a kültürümüze ters hareketken evli bireyler ile ilişki yaşamak doğal..
amerikan versiyonunun ingiliz versiyonunu ne derece başarıyla yansıttığının tartışıldığı bir ortamda olay, iyice tavşan suyunun suyunun suyuna dönüşmüş durumdadır.
hazal kaya milliyet'ten asu maro'ya dizi ile ilgili verdiği röportajda şöyle demiş.

- orjinalinde kardeşlerden biri eşcinsel, burada herhalde o da yoktur…

+ üstü kapalı bile yok. halbuki biz dizilerde izledik ve izlemeye devam diyoruz, adına “gay” denmiyor ama eşcinsel karakterler var. ama bundan bahsedemiyoruz.

- bir parodi unsuru olarak kullanırsan yapabiliyorsun

+ ancak öyle, bir komedi unsuru olarak. ama biz bunu böyle yapmak isteseydik ben buna karşı çıkardım, çünkü kabul etmiyorum öyle bir prototipi.

- sizin böyle itirazlarınız oluyor dizilerde zaman zaman

+ topluma karşı bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum çünkü. özellikle kadın hakları, eşcinsel hakları gibi konularda bir şey söylemeyeceksek konuya girmememiz gerektiğini düşünüyorum. bir eşcinsel karakterin dertlerinden bahsetmeyeceksek o zaman anlatmayalım bunu. bunu bir komedi unsuru olarak kullanmak hele, en aşağılayıcı en çirkini bence.
şu üniversiteli birinin yerine sınava giren liseli eleman var ya. adı rahmet’miş karakterin. ama gönlüme giren o değil. onunla buluşan üniversite hocası. kalp kalp kalp. seni kim bulduysa, iyi seçmiş.
dizinin yeni bölümünde çağatay akman konuk oyuncu olarak yer alacakmış.varoş diziye varoş konuk oyuncu cuk oturmuş.rol gereği sessizce hapşırmak zorunda kalsada bizede eğlence çıksa.
dizinin esas fionası bile "bu ne la, bu mu fiona, bu mu steve, bu mu liam bebek" diye tivit atmıştır. hakkaten bu ne la, shameless uyarlaması değil "adını feriha koydum, feriha'nın yolu" olmuş bu, dizinin adını böyle koyabilirlermiş. türk aile yapısına aykırı diye eşcinsel karakteri, türk aile yapısına "gerçekten" uyan(!) "evli kadınla aşk yaşayan" çocuğa dönüştürmeleri ise çok yerinde(!) olmuş. bu ülkenin gerçeği bu çünkü, türk aile yapısına uygun olmuş böyle gerçekten.