çok sık deja vu yaşamak

her insan zaman zaman yaşadığı bir olayı yaşamış, veya gördüğü bir yeri daha önce görmüş gibi hisseder. beynin bu algı bozukluğuna dejavu denir.

bu algı bozuklunu yaşayan insanların bazıları, bazen kendilerinin doğa üstü güce sahip olduklarına veya daha önce yaşadıkları “rekarnasyon” hissine kapılırlar.

ara sıra olan bu durum normal kabul edilir. fakat bu hisse kapılma sıklığı artıyorsa örneğin haftada bir iki kez veya her gün olmaya başlamışsa altta bir hastalık aramak gerekir.

dejavu beyin ve sinir sistemi ile ilgilenen doktorların hep ilgi odağı olmuştur.

yapılan araştırmalar, dejavu anında beynin bazı bölgelerin daha aktif çalıştığı ve bundan dolayı da bir algı bozukluğu olduğu tespit edilmiştir.

yaşanılan veya görülen nesle sinir sistemi ile beyne iletilir ve ilgili merkezde sentez yapılıp yorum yapılır. bu sırada oluşan bir yorum yanlışlığı olayın zamanı ile ilgili bizi yanıltır. özellikle büyüme dönemlerinde, aşırı yorgunlukta, duygusal yıkımlarda, geçirilen bazı hastalıklarda…vs, dejavu olayı artar.

yine yapılan araştırmalarda kadın ve erkek arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. beynin sağ ve sol tarafının çalışmasında bir aksaklık tespit edilmiş, daha sonra algılayan beyin bölgesi de insanların bu olayın daha önce yaşanmış hissine kapılmalarına sebep olduğunu göstermiştir.

dejavu olayının sık yaşanması, bir tür sara hastalığının,belirtisidir.

çocuklukta ve ergenlikte eğer çocuklarımız bize bir olayı sıkça yaşadıklarını söylüyorlarsa mutlaka bir doktora başvurup sara yani epilepsi olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekir. daha ileri yaşlarda ise bu durumun sıkça yaşanması beyinde bir bozukluğun olduğunu gösterir.

doç. dr. serdar dağ
http://saglikbilgini.com/dejavu-nedir-tedavisi-var-mi.html

---------------

ny1s
bu hisse kimler daha çok kapılıyor?

bazı epilepsi hastalarının kriz geçirmeden önce deja vu hissi yaşamış olmaları diğer ilginç tespittir. hatta bazı doktorlar sık deja vu hissi yaşayanların sağlıksız olduğunu ve tıbba başvurmaları gerektiğini söyler. lakin beyin dalgaları ile ilgili bilgilere baktığımızda ilginç bir gerçekle karşılaşırız. durugörü, medyumluk, şifacılık gibi uygulamalar sırasında beyinden dağılan dalga boyları ile epilepsi krizi sırasında dağılan beyin dalgaları aynı frekanslardadır. yoga ve pek çok inisiyasyon uygulamasında deneysel olarak çalışan para psikologlar, alfa dalga durumunun telepati, duru görü ve kehanetlerle alakası olduğunu bilmektedirler. bu dalgaların düzene konulması için önerilen çalışmaların başında ise nefes egzersizleri geliyor. çünkü nefes egzersizleri ile beyin dalgaları değiştirilebilir ve yönetilebilir.

---

bilim bu konuda ne diyor?

aslında bilimsel anlamda açıklaması oldukça basit gibi. beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.

bu konuda yapılan bir deneye katılan katılımcıların hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca ana fikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yalnızca kimi olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve yanılabilecekleri ortaya çıktı.

----

deja vu’nun hastalıklarla olan ilişkileri nelerdir?

ayrıca bilim, deja vu deneyiminin bilinen hastalıklarla ilişkisini de incelemiştir. şizofreni, kişilik bozuklukları, anksiyete gibi nörolojik bozukluklarla ilişkili olabileceği düşünülen bu deneyim, bu bahsedilen hastalıklarla bir bağlantı göstermemiştir. en büyük yakınlık temporal lob epilepsisi ile olmuştur. araştırmalar göstermiştir ki, temporal lob krizleri gelmeden hemen önce deja vu yaşanabilmektedir. bu yakınlık, nörolojik düzeyde anomoli yaratacak elektrik akımlarının deja vu’ya neden olduğu sonucunu güçlendirmektedir.

ny1s1
bir 10 yıldır falan yaşamıyorum lakin yaşadığım hayat deja vu'nun ta kendisi.