diş teli

çok uzun zamandan beridir insanların uyguladığı fakat son zamanlarda çok ilerleme kaydedilen ve hatta saydam olanların dahi kullanılageldiği aparat.
http://www.dunyabulteni.net/index.php?atype=haber&articleid=199316&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
ağız hijyenini tam anlamıyla sağla(ya)mayacak bireylere uygulanmaması gereken diş aparatı. yoksa sonuçta düzgün ama çürük dişlerle dolu bir ağız elde etmek kaçınılmaz olacaktır.
2 aydır taktığım, bu yaşta zor olmuyor mu diye bir sürü eleştiri aldığım durumdur. 11 kilo verdim lan. bu ne arkadaş, hep sıvı hep sıvı.
ortodontik ağız bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir yöntem ağızda fazla dişler mevcut ise veya çene dar ise, fazla dişlerin çekilerek ya da çenenin mini bir mengene ile genişleterek bunlara gerek yok ise direk braket ve ağırlıklar ile bir anda telli olabilirsin. braketlerin ortasından geçen ağırlık* dişlerinizi köklerinden ayırır aşağıya doğru çeker ve azı dişlerine takılan kelepçe ile yön verilirek dişleriniz oradan oraya çekilir. bozukluğun fazlalığına bağlı olarak süre uzayıp kısalabilir.
çarpık dişleri düzeltmek için kullanılan araç. bugün taktırdım. kime söylesem neden bu kadar geç kaldığımı sordular. maddi durumum şimdi imkan verdi. neyse.

diş hekimim 15 dakika içerisinde başında meraklı gözlerle kendisini izleyen 5 öğrencisine anlata anlata önce braketleri sonra teli taktı. efendim braket, dişe yapışan ve teli tutan şey oluyor. öğrencileri "hocam helal olsun 15 dakikada taktınız," diye diye diş hekimimin götünü yalıyorlardı ki adam "önemli olan hızlı takmak değil, düzgün takmak," diyerek hepsini susturdu. diş hekimim doçent bu arada.

doçente görünmeden önce özele muayene olmuştum. orada dişçi* 4 tane dişini çekmemiz gerek demişti. koşarak uzaklaşmıştım. 4 diş çekilmesine hiç gerek yokmuş. onun için diş teli taktıracaklara iyi bir doktora görünmelerini tavsiye ederim.

teller ağrısız takıldı ama hastaneden eve gittikçe ağırlık çökmeye başladı. yemek yemek tam bir eziyet oldu. katı şeyleri ısırmak ne mümkün! ben bugün çiğ köfte yemeyi denedim. düşünün çok sert olmamasına rağmen lokmaları çiğnemek eziyet haline geldi. sonra çorba yedim ama tüm iştahım kaçtığı için sırf yemiş olmak için yedim.

ilk 1 hafta ağrısı olur, yemek yerken zorlanırsın ve diş teli ağzında yara yapabilir dedi hekimim. ayrıca kola ve portakal suyu gibi asitli şeyler içmeyip çok sert şeyler ısırmamalıymışım. işte bunlar hep inci gibi dişlere sahip olmak için katlanılan şeyler.