dizi özeti

televizyon kanallarının reyting için nemalandığı dizi furyasının son ayağı. o haftaki dizi süresi boyunca geçmiş bölümün tamamının- iyi niyetle yaklaşırsak tamamına yakınının- özet adı altında gösterimi. reklamlarla beraber düşünülürse duyurulan yeni bölümün saatinden en az iki saat sonra ekran karşısına geçmek yeterli.
arka sokaklar: her bölümde polisler suçluları yakalıyor amk

akasya durağı: ya sinan zengin olur. ya osman aganın kıznı kaçırılır. ya para bulur yada hırsızlık oluyor sanırım senaristlerinden herşey anlaşılıyor. http://galeri3.uludagsozluk.com/165/akasya-durağı-senaristleri_198194.jpg

kurtlar vadisi : sonunu düşünen kahraman olamaz

lost : sonlara doğru çok bozdu.

kavak yelleri: kanka ayağı göt ayağı

ezel: intikam sike sike alınır yiğen

aşk-ı memnu: hayır bunu söyliyemem
bir dizinin her hafta yeni bölüm yayınlanmadan önce bir önceki bölümünü makul şekilde 45 dakikada özetleyen ve seyirciyi bir diziyi 3 saat izlemekten kurtarmanın yanı sıra, gereksiz ayrıntılardan sıyrılmış halde daha rahat ve konuyu anlayarak izlemesini sağlayan, aslında normal dizi süresi olması gereken sürede yayınlanan kısmı. türkiyede diziler 4 saat sürer, çünkü medyamız tv akışını dolduracak nitelikte yayınlar bulamamakta/yapamamakta, o kanalların sahipleri de televizyonculuktan zerre anlamamaktadır. dizilerle ilgili bu konu bizi kültür endüstrisine götürür, ancak burada kesilmesi lazım gelir bu entrinin.
tek televizyon dizisi izliyorum zaten o da yasak elma. onun da saatlerini çok iyi kafama oturttum. saat 20.00'da özet başlıyor, saat 21.00'da bitiyor. sonra 15 dakika reklam oluyor. saat 21.15'te yeni bölüm başlıyor. 22.45'te ilk reklam giriyor ve 23.00'da bitiyor. daha sonra bölüm aralıksız devam ediyor ve bölümün son 15-30 saniyelik kısmına geliniyor ve film bitiyor ancak aynı sahneyi aynı şekilde iki defa daha oynatıyorlar ve bu aralıkta 2 adet 15 dakikalık reklam daha oluyor. yani demem o ki, ayarlamayı iyi yapınca tek reklam arası ile diziyi izlemek mümkün.
her hafta düzenli takip ettiğim aşk-ı memnu vardı. onda da dizi başlamadan önce bir saat kadar özet veriyorlardı. hayır abi özet dediğin kısa olur maksimum 3-5 dakika ama dizi kadar özet yapıyorlar yahu. bir de kolaj denilen şey vardı önemli bölümleri arka arkaya koyuyorlardı o zaten hiç bitmiyordu
ben lisedeyken parmaklıklar ardında diye bir dizi vardı. sinop kapalı cezaevindeki kadınların hapishanedeki hayatını anlatırdı. inanılmaz bunalım bir ortam, acı dolu hikayeler vardı. ne diye izliyorsam diye düşünüyordum ki bu gün fark ettim baya baya izliyorum yine. asıl eleman koğuş ağası zinnur var bir tane. sevgilisi için torununu kesmiş ve kanıyla sevgilisini yıkamış. genel ev patroniçesi aynı zamanda. müebbetlik bir abla. onun karşısında da koğuş ağalığına oynayan yobaz yabani dinci bir kadın var adı kudsiye, oda kızını kötü yola düşmekten kurtarmak için öldürmüş. ben zinnurcuydum koskoca orospu sonuçta, saygı duyduğum bir kişilikti...bütün muhabbet böyle geçiyor, kavgalar falan...sayko delik hikayeler senaryolar. ama iyi zaman geçirtiyor :)