dost

gecenin bi saatinde aradığımda uykusunu bölen, gecenin bi saatinde yakınlıktan arayıp uykumu bölen canım arkadaşım. iyi ki varsın
"dost, onunla birlikteyken gerçekten olduğun gibi görünebileceğin, ruhunun tüm gizliliklerini ona anlatabileceğin biridir. onunla birlikteyken kendini korumana gerek yoktur."

j.j. rousseau
çoğu kişi için sadece bir kitabevinden ibarettir belki de artık. yakın arkadaş ile çok karıştırılır. ama bambaşkadır dostluğun tanımı; egoları ve menfaatleri bir kenara bırakıp, hiç bir art niyet düşünmediğin ve fiili olamasan da bir telefon kadar yakınında olduğun insandır dost.
yok öyle bir şey.
tüm ilişkiler karşılıklı çıkarlar doğrultusunda şekillenir. menfaatsiz ilişki kurmaz kimse, ben insanım ben adamım diyeni çok çok hem de çok gördük.

o yüzden
en iyi dost götüne en geç koyandır.

öyle göte böyle yarak deyip yol verin gitsin pezevenk.
sadece 1 tane var. çok şükür o var ama her şeyi yapabileceğim güzel iyi insanlardan oluşan bir dost grubum olsun istemişimdir hep.
etimolojik olarak 'dost' kelimesi farsçadan türkçeye girmiş bir kelimedir. farsça tam anlamı sevgili demektir. ayrıca farsça sevmek fiilinin de kökenidir. seni seviyorum derken ' men(ben) to(sen) ra(i) dust darem(seviyorum)' denir efendim.
bu dünyadaki en değerli şeylerden biridir. abi napın ne edin kendinize bir dost bulun. belki yaşımdan dolayı sağlam tavsiye verebilecek biri değilim ama bizi mutluluğa götürecek şey insanlarla kurduğumuz samimi ilişkilerdir. bundan hayatınızda en az 1 tane olsun. mutlaka olsun. ha olmazsa olmaz mı. olur tabi ama hayat da bir o kadar zor olacaktır
bim’deki süt yoğurt markası ya da ankara kızılaydaki hatıralarla dolu kitabevi değil kasdedilen, ete kemiğe ve yüreğe bürünmüş hali..

arkadaş, pek canı tezdir. kolayca çıkıverir ağızdan. gönülden de öyle. geldiği gibi gitmekte, ya da gönderilmekte acelecidir; bir kuru inada, bir dom söze, bencil tavra, kibir yenilgisine bakar elvedası.

dost keyif ehli. ağırcanlı. kovsan gitmez.
sırnaşık manasında değil tabii kastettiğim. bilir heyheyli zamanını, nikotin krizindeymişsin gibi küfre yanaştığını. isyan kılıcını zırıl zırıl ağlamaya maske yaptığını. o yüzden hiç istifini bozmaz dost dediğin. farkı vardır arkadaş’tan, sadece yazın güneşli havada gölge gibi yanında belirmez. en zifiri karanlıkta da yanındadır-aklındadır.
her yönden zor olan kendisi ve beraberinde şeytanlaşmış insanları yanında hediye olarak sunan şu hayatı, biraz daha çekilebilir kılarlar. düzgünü bulabilmek tabii ki zor. oluşan bir yanlış anlaşılmada bile geneli çok müsait oluyor sizi tek hamlede silmeye :)
  • /
  • 2