eşcinsellik tercih değil yönelimdir

" o zaman sende eşcinsel olmayı tercih etme" gibisinden bir cümleyi baştan savuşturma isteği.
kesinlikle eşcinsellik adına doğru olan bir düzeltme, pazardan karpuz mu seçiyoruz, doğal olarak yöneldiğimiz şeyi yaşıyoruz sonuçta.
doğru olması bir yana, bazılarının bunu "elimde değil" manasında kullanması, mümkün olsa kaçacam demesi gibi. <br> <br> velev ki tercih ! kimi ilgilendirir? <br> <br>(bkz: heteroseksüellik bir tercih midir) <br>(bkz: velev ki ibneyiz)
solak olmak, gitarı sol elle çalmak gibi bir durum. bence ne tercih, ne yönelim. doğuştan gelen cinsel kimlik.
adların bizi yormasına izin vermeyelim.. cinselliktir bunun adı.
adı ne olursa olsun, bir erkeğe dokunmak muhteşem
gidipte bir kadınla da beraber olabiliyorsan gay değilsindir. bu yüzden bende tercih kelimesini doğru bulmayanlardanım.
"ne zamandan beri gaysın" yahut "ne zaman gay oldun" sualine verilebilecek alternatif cevap.

yönelim olgusu "kendim bildim bile eşcinselim kardeşim." demenin özetidir aslında. "ayh dün gece gay olmaya karar verdim, bu benim tercihim" şeklindeki tercih teorisinin de karşısında durur bir anlamda.
bilim adamlarının genel olarak vardıklarını kanı.

3-5 yaş arasında bireyin cinselliğini keşfettiği bir dönem söz konusu, bu sürede ne alıyorsa ileri ki yıllarında o yöne yöneliyor. heteroseksüel birey nasıl karşı cinsine yöneliyorsa homoseksüel bireyde kendi cinsine yöneliyor. ne hastalıklı durum ne de anormal durum. bilim bugün bu konuda hem fikir.

lady gaga'nın born this way şarkısı her ne kadar milli marşımız olsa da gerçekleri yansıtmamaktadır. eşcinsellik doğuştan mıdır diye bir sürü deney yapılıyor ama hiçbiri sonuca ulaşamıyor. her ne kadar aşırı homofobikleri dizginlemek için ben de zaman zaman doğuştandır desem de, şimdilik öyle olmadığına eminiz. değil yani, iki iki dört eder.

yönelimdir.
hala tam olarak tanımlayamadığımdır...
fakat, "tercih" gibi yüzeysel ve yeni doğmuş bir karar eylemi yerine, daha köklü ve eski bir tutumun yansıması sayılabilecek "yönelim" veya "karakter" gibi kavramlarla tanımlanması daha doğru olabilir...
doğrudur. yönelimdir, hissiyattır. *
öyledir. eminim tercih olsa, şu an gayım diyen çok kişi hetero olmayı tercih ederdi.
öncelikle yönelim ama bakış açısına göre tercihtir de.
şöyle ki bir kişi eşcinsel olsa da,toplum baskısından,korkudan ,gizlilikten vs. karşı cinsle olmayı seçmişse - ki çok var böyle,özellikle evli olanlar-eşcinselliğini yaşamamayı tercih etmiş te olabilir.
sanırım tercih kelimesi ile bu kastedilmektedir.ya da biseksüelse,sadece karşı cinsle olmayı tercih etmesi gibi.konu giderek karışıyor,fazla uzatmayayım.
bilime göre eşcinselliğin tanımı. kimse anne karnında hangi hüviyete sahip olacağını tayin edemez. fakat özel hayatında nasıl yaşayacağın tamamen tercih meselesidir. ister ben eşcinselim der kendine o yönde bir hayat belirlersin, ister yok kardeşim der evlenip çoluk çocuğa karışırsın... ancak her iki durumda da yine eşcinselsindir. nasıl tercih olabilir? kimse toplum tarafından yadırganan, ayrıştırılan, hor görülen ve hatta ailesi tarafından bile kabullenilemeyen biri olmayı tercih edecek kadar aptal değil neticede.