eski sevgiliyle karşılaşmak

karşılaşılan yere, mekana, çevredeki insanlara göre davranışlarda değişkenlik gösterebilecek durumdur. bazen yol değiştirilir, bazen ise karşılaşmak için fırsat kollanır.
adrenalin veya serotonin salgılanması...
ayrılık yeni gelişmişse, deli gibi sevdiğinizden günlerce kendinizi eve kapandıktan ve yas tutulduktan sonra o gün günler sonra dışarı çıktığınızda karşılaşmanız durumunda tarifi zor duygular yaşanır.

ama ortada bir boynuz meselesi varsa, tarifi çok kolay duygulardır bunlar; kin, öfke, deli gücü.

(bkz: boynuz)
(bkz: serotonin)
(bkz: deli gücü)
eğer yanında bir yeni sevgili varsa ama... ama... * denmesine yol açan, eğer sizin yanınızda biri varsa " hehehe kalırsın öyle " dedirten, ama yine de insanın yarasını kaşıyan bir durum.
yaşanılan ilişkideki boyuta göre , bu durum değişkenlik gösterir.
gerçek sevgi,aşkla yaşanılan bir ilişki sonrası,eski sevgili ile karşılaşıldığında; o an anıların depreşmesi duygusala bağlanılması durumları ortaya çıkar.
hele ki eski sevgilinin yanında yeni sevgilisi varsa yorum bile yapmama gerek yok. (gün piç olur)
şayet vurdumduymaz bir ilişki yaşanılmışsa sonrasında bir tezatlık olmaz her an her yerde eski sevgililer bir araya gelebilir, eski sevgililik durumlarını günlük de olsa tazeleyebilir. bu tür ilişki sonrası karşılaşılıcak eski sevgili eski sevgili gibi değildir. (umumi tuvalet gibi)
özellikle yakın muhitlerde oturuluyor ise ya da ortak bir arkadaş çevresi paylaşılıyor ise (bkz: gayet normal) olma durumu.
ne vahim bir durum görünce hala kalbinin hızla çarpması ve bunu belli etmemek ..
yıkılmadım ayaktayım durumları...
yeni sevgiliyle sevişirken dolaptan ya da yatak altından çıkarsa kuşku uyandırır.
kendi açımdan iç burkan bir deneyim olurdu. terk ettiği halde sanki ben onu buruşturup atmışım gibi trip yapacağından dolayı. (bkz: eski sevgili)
boktan durumların paşasıdır. hele ki bu eski sevgili ile kavgalı ayrıldıysan daha da kötüdür. daha da kötüsü yanında tanıdığınız birisi varsa selam vereyim mi vermeyeyim mi? selam verirsem eski sevgilime de selam vermek zorunda kalır mıyım ulan? paradoksudur.
başıma geldi bir süre önce. gittim merhaba dedim, öptüm, yeni sevgilisine de selam verip gülümseyerek yanlarından ayrıldım. dramaya gerek yok, hayat güzel.
naber lan ayı! kime siktiriyon kendini de denilebilir, selamlar deyip yürünüp gidilebilir. ortama göre değişebilen durum.
kan basıncının yükselmesiyle beraber kalp atışlarının hızlanılması gibi reaksiyonlar veren durum.
çok yakın semtler de olmamıza rağmen en çok istediğim karşılaşmadır, ne yapıyor? sevgilisi var mı? ve onu ne kadar özlediğimden haberi var mı? çok fevri davranmamdan dolayı çektiğim azaptır ayrıca.

edit: sanırım sözlükte kendisi, eksilemiş pezemenk*
asla cesaret edemeyeceğim olaydır; zira kendimi frenlemek ve çıkaracağım hır gürü tahmin etmek çok güç olacaktır benim adıma.
selam canım naber? bak bu yeni sevgilim.
genelde en olmadık zamanlarda tezahür eden olasılıktır. alınacak tavır kişisine göre değişmekle birlikte genelde buzdolabı imajı çizmek en yerinde olandır.
ruh sağlığına iyi geldiğini/geleceğini düşündüğüm rastlaşmadır. eğer bu karşılaşma, uzaktan belli belirsiz bir selamlaşmanın ötesine geçilip, bir yerde oturup bir şeyler içme şeklinde değerlendirilirse eski günlerde kalmış anıların,ayrıntıların, ukdelerin, kapanmamış yaraların, açık kalmış sayfaların içinizde bir habis gibi büyümesini engeller. sizi sağaltır, büyütür, olgunlaştırır... ağırlıklarınızdan, yüreğinizdeki prangalardan kurtulursunuz... özgürleşirsiniz...
insanı şekilden şekile sokan, karmaşık durum. şayet sizin için özel biriyse üzüntüden, tiksinmeye, hüzünden, özleme değişik kombinasyonlar yaparak duraksarsınız. o uğruna gözyaşı döktüğünüz, uykusuzluk çektiğiniz kişiyi gördüğünüzde tuhaf bir boşluk hissi de yaşayabilirsiniz. nedeni basittir. siz artık aşık olduğunuzdaki kişi değilsinizdir. zaten o da ideal vasıflarını ve hayali özelliklerini kaybettiği için gözünüzde bir pul kadar değersiz hale gelmiştir. velhasılı kelam eski sevgiliye rastlamak çoğu zaman rahatsızlık hissi yaşatır. kimi zaman bir hayıflanmayla ''bu adam mıydı yani?'' dersiniz ya da hüzünlü bir şekilde bakakalırsınız. zaten görmek istediğinizde yer yarılıp içine giren bu insanlar siz unuttuğunuzda beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkar. hayat böyle bir oyundur...
ilk ayrıldığınızda tek düşündüğünüz buyken unuttuktan sonra allah korusun dediğiniz durumdur. nasıl davranacağınız bir bilinmezdir o ana kadar. belki kafayla belli belirsiz bir selam verilip yürünür belki eski bir dostu görmüş gibi sarılınır..kim bilir.
  • /
  • 2