fakir köpekler demenin ayıp olması

(bkz: ironi)
halihazırda pek çok yönden hakettiğini yeterince alamayan yoksul arkadaşları korumak adına, zaten hayat ezmiş bir de biz ezmeyelim diyen toplumun getrdiği pozitif ayrıcalıktır.

zenginlerin ise pozitif ayrımcılığa ihtiyacı yoktur. onlara bırakın ayrımcılığı, haddimizi bile aşarak zengin piçi, orospu çocuğu, kaşar, fahişe, vesaire diyebiliriz. hele ki değer verdiği şeyler bizimle örtüşmüyor olsun, dilediğimiz kadar yardırabiliriz.
içinde giri olmayan başlıktır.

zengin köpeklerin fakirlere nazaran daha ayrıcalıklı olduğunu ifade edebilir ya da fakir olan herkesin köpeklerle bir tutulduğu söylem de olabilir.

(ps: her türlü eksiyi hakeden bir söylem olur)
sorun köpekler demekte değil fakirler demekte sanırım çünkü sevgili fakirler diyincede kırıcı oluyor
evet çok ayıptır. topluluk içinde "pis fakirler" ya da "fakir köpekler" söz öbeklerini hakaret olarak kullanmayı deneyin mesela. ama ironi olarak değil bayağa bayağa samimiyetle ağzınızdan yüzünüzden salyalar saça saça yapın. 2 saniye içinde çevrenizdeki duyarlı insanlar tarafından ne kadar yoz, iğrenç, boş bir insan olduğunuza dair gerekli uyarıyı alırsınız. aynı şekilde bir de "zengin piçi" söz öbeğini hakret olarak kullanın, yine böyle ağzınızdan salyalar saça saça samimi bir şekilde nefretinizi kusun. çevrenizdeki duyarlı insanlar tarafından ne kadar haklı olduğunuza dair bir onay cümlesi bile duymanız mümkün. uyarı? asla.