franz kafka

onu anlamak zordur genel olarak yaşam anlamsızdır mutluluk mümkün değildir. .kafka için çok alternatif yoktur .ya kökten yok olmak ,yada mutsuzluktan keyf alıp alışmaya çalışmalıdır insan..eserleri baş yapıtlarımız olmuştur ( die verwandlung )dönüşüm yani hayat böcekleşmeyi anladığın andır.düzen diktatördür ona karşı geldiğin dışlanmayı hatta ölmeyi kabulleneceksin
almancayı anadili gibi kullandığı için tam bir çek vatandaşı olarak görülmemiştir.almanların da tam olarak kendilerinden kabul etmediği yazardır, sanki araf cumhuriyetindendir.

aforizmalarından bir tanesi;
"sein" sözcüğü almanca'da iki anlama gelir: "var olmak" ve "onun olmak"


küçükken, isminden dolayı (bkz: fransız kafka), fransız olduğunu düşündüğüm yazar.
"yaşamımdaki en büyük talihsizliklerden biri daha on altı yaşımdayken kafka okumak oldu."
milene ya mektuplar kitabında sevgilisi milenaya yazdığı o sözler sizin yaşadığınız aşkları sorgulamaya itiyor. en duru sözler nasıl da etkiliyici olabilir anlıyorsunuz.
eserlerini almanca yazdığı için aslında çek cumhuriyeti halkı tarafından pek de sevilmeyen ama mezarının prag'ta bulunması sebebiyle ticari bir mal gibi pazarlanan yazar.
"huzur mu istiyorsun? az eşya, az insan.''
yalnızlığıyla meşhur yazar. hatta bununla ilgili yönetilen ne kadar yalnızsınız sorusuna; kafka kadar yalnızım cevabını vermiştir. aforizmalarını topladığı bir kitabı bulunmaktadır.
mileneya mektuplar kitabında ki aşkı anlatışı başka bir kitapta bulmanız oldukça zordur. bu nasıl bir sevgi dedirtir insana.
gregor samsa'nın bir sabah aniden bir böcek olarak uyanmasıyla başlayan 'dönüşüm' adlı romanın kapağında kesinlikle böcek figürünün kullanılmamasını vasiyet eden yazar.

muhtemeldir ki eserinin temel derdi olan yabancılaşma sürecinin böcek imgesinin görselliği altında fantastik bir öykü olarak pazarlanmasına fırsat vermek istemediğinden bu yolu seçmiştir.
dönüşüm kitabını okuyup kendimi bulduğum yazar. beni "acaba biz de cinsel kimliğimizi açıklasak ailemiz bizden utanıp odaya kapatır mı" diye düşündüren kitaptır. hep bu duruma benzetirim yazarın böceğe dönüşmesini. * *
en etkili kitap girişlerinden birinin yazarı olan dev ruhtur. kafka sözlerinde gregor samsa üzerinden otoritenin sistemi korumak adına yaptıklarını anlattığı bir gezintiye çıkarıyor o büyük öyküsü dönüşüm'de ... sık sık sesli kitap olarak kendi dilinde dinlemek en büyük favorilerimdendir.
kısa bir süre, prag kalesi’nin önemli bölümlerinden olan ve adını 17. yüzyılda burada yaşayan kuyumculardan alan altın yol (zlatá ulicka)’daki 22 numaralı evde kızkardeşiyle birlikte yaşamış, bazı eserlerini kale duvarları arasındaki bu taş kulübesinde yazmıştır.
dönüşüm * isimli , kurgusu ve akıcılığı karşısında büyülenip arka arkaya aralıksız iki kere okuduğum kitabın yazarı. bu kitap öyle bir kitap ki okuyucu içinde mutlaka kendinden bir şeyler buluyor.

--- spoiler ---

özellikle bir lgbt bireyi olarak kendimi gregor samsa'nın yerine koydum. toplum kendisi gibi olmayan bireyleri adeta '' hamam böceği '' olarak görüyor. hamam böcekleri zararsız olmasına rağmen bazı insanlar tarafından iğrenç olarak nitelendirilir. işte kafka topluma aykırı bireyi hamam böceği olarak tasvir ediyor.

gregor samsa hamam böceğine dönüşmüştür. ailesi başta bunu bilmediği için gregor'u severler. gregor'un hamam böceği olduğunu gördüklerinde şok geçirir ve onu odasına kapatırlar. annesi , oğlunun eskiye döneceğine inanıyordur. bunun aksine babası ise çok sert şekilde gregor'dan nefret ediyordur. ailesinin unuttuğu bir şey vardır ; '' gregor hamam böceği olmaya alışmıştır '' buna rağmen ailesi gregor'dan kurtulana kadar rahat etmezler. gregor'un ölümünden sonra ise eski saygınlıkları geri gelmiştir. artık onlar tekrar bay ve bayan samsa'dırlar.

keşke aileler toplumdan utanmak yerine evlatlarını olduğu gibi kabul etseler.

--- spoiler ---
iki ayrı porno dergisine üye olduğu ve yakınındaki randevu evine sık sık gittigini ogrendigimde hayranlığım 1000 katına çıkmıştır.. hem deha hem azgın
doğru kullanılırsa anksiyete bozukluğunun nasıl işe yaradığının en güzel kanıtı.

ehe
1883 prag doğmlu kafka, sadece kendine yazdığı ve öldükten sonra yayınlanan eserleriyle dünya edebiyatında hangi kategoriye gireceğine dair tartışmaları hala süren bir süreç başlatır. babasından çok çektiğini hepimiz biliriz, ki babaya mektup (sonradan yayınlanmış gerçek bir mektup) adlı yazısında da alenen ifade etmiştir bunu. eserlerindeki bu tartışmanın sebeplerinden biri açık yapıt yani sonunun ne olduğuna dair bir final olmaması, bir nevi finali ya da sonrasını okuyucuya bırakmasıdır. yaşadığı dönemde burjuva sınıfının ahlakı ve ikiyüzlülüğünü, yabancılaşmayı, ötekileşmeyi ve insanoğlunun barış dolu bir dünya kurma çabasındaki başarısızlığını ya da yetersizliğini anlatır.

"değişim"de gregor samsanın hamam böceği olarak uyanması, kayıp (amerika)da kahramanın arayışı, "davada bürokrasiyi belki tanrıyı eleştiren josef knın kaçış planları, şatoda knın şato eşrafına yakınlık kurmaya çalışması bir tür kurgusal iniş çıkışlara dönüşerek kafkaesk olarak adlandırılan kendi tarzını yaratır.

vesselam büyük yazardır. her eseri defalarca okunasıya güzeldir.
babasına laf sokmak için ciltlik ansiklopedi kalınlığında mektuplar yazan aşmış yazar. kırılgan, mesafeli ve melankoliktir.