grup yorum

grup yorum, 1985 yılında marmara üniversitesi iletisim fakültesi’nden 4 arkadaşın bir araya gelmesiyle oluşan, ilk albumleri "sıyrılıp gelen" ile çıkış yapan, toplam 19 albüm yayınlamış olan bir müzik grubudur.

her konserleri öncesinde ve sonrasında gözaltı operasyonlarına maruz kalan,bugüne kadar üyelerinin bir çoğu tutklanmış sosyalist-marksist bir müzik grubudur..grubun ilk üyelerinden olan efkan şeşen,ayşegül,hilmi yarayıcı,metin-kemal kahraman,ilkay akkaya,songül karlı gibi bir çok isim sonradan çıkarmış oldukları solo albümlerle daha çok tanınmıştır..
(bkz: uğurlama)

ve bu gibi bir çok harika eserin sahibi.
haziranda ölmek zor en has şarkısıdır grup yorumun. milyon kere dinlesem bıkmam.
an itibariyle bostancı kültür merkezinde konserleri bulunmakta. '11 kapılı kozmik sahneli konser' başlığıyla son dönemdeki haksız tutuklamalar ve gelişmelere göndermede bulunarak düzenlenmiş konserde yaklaşık 60 sanatcı,yazar,yönetmen v.s konsere destek vermekte..
halkın türküsüdür grup yorum...
1 mayıs
bir görüş kabininde
bir oğul büyütmelisin
bu memleket bizim
büyü
cane
cemo
cesaret
cesaret
çağrı
çav bella
dağlara gel
deniz koydum adını
gel ki şafaklar tutuşsun
güleycan
gün doğdu
haklıyız kazanacağız
haziranda ölmek zor
kızıldere
madenciden
sevda türküsü
uğurlama

gibi ölümsüz türküleri olan gruptur.
dinlemekten vazgeçemediğim, her gün defalarca dinlediğim gruptur. o kadar içten söylüyorlar ki insanın coşkuyla eşlik edesi geliyor. bu solcular harbi müzik yapıyorlar arkadaş. yüreklerinden söylüyorlar, haklarını vermek lazım.
''haziran da ölmek zor'' ile ''o'' muhteşem adam nazım hikmet'i anan devrimci grup.
6 temmuz cumartesi günü harbiye açıkhava tiyatrosunda konser gerçekleştirecek grup. ama biz taksim dayanışmasıyla geziye gitmeyi planlıyoruz o ayrı.
soluk soluğa adlı türküsünün yeri bende ayrı olan grup.
12 ekim harbiye açık hava tiyatrosu konseri istanbul büyük şehir belediyesi tarafından iptal edilen grup.

sebep; grubun bölücülük yapması, karışıklığa yol açması ve olası taşkınlık infialleri imiş. hayatından bir kere grup yorum konserine gitmemiş ibb yöneticilerinin götlerini kaldıramadıkları sandelyeden bu şekil yasak buyurmaları; sanat düşmanlığının en güruh hali.
türkiye siyasal tarihinin evriminde hep yenilmiş olan sol kültürün, müzik felsefesinde hakettiği yeri almasına katkı yapmış değerlerimizden birisidir.
çok çekmiş ve çok zulüm görmüşlerdir. hala, onları bölücü veya terörist gibi görenlerimiz vardır...
oysa ki tek amaçları, müzikle direnmek ve direnebilenlere yarenlik-gönüldaşlık etmektir.
bugün valilik tarafından istanbulda konser vermeleri engellendi. ortalık oldukça karıştı. hukuken böyle bir konser engeline hakları varmıydı bilmiyorum ama polis yine sokaklarda terör estirmiş.
dinleyenlerin polise taşlarla saldırdığı grup. çok barışçılmış gerçekten.
sadece müzik ve sol kimlikleriyle var olan, hiçbirzaman şiddet ve terör taraftarı olmayan bir sanatı temsil ediyorlar.
tüm anayasal haklara aykırı biçimde, yıllardır (ve özellikle akp döneminde) zulüm görmektedirler!!
şiddet taraftarı olmayan bir grubun neden bu kadar şiddet yanlıları var çözemediğim grup. polisi görünce hemen taşlara sarılmaya başladılar. belli ki önceden deneyimleri var. * ki o taşı yiyen benim babam da olabilirdi. neyse ki şu an emekli de teröristlerle uğraşmıyorlar. * sanatsal bir topluluk bu şekilde davranmaz. gezi parkı olaylarında insanlar polislerin saldırılarına karşı müzikle yanıt verdiler. taş atanlar yine bunlar gibi provokatörlerdi.
90larda ankara'da çok sık görürdük ki satanizm o dönemlerde coşmuştu ve pentagram gibi yerli grupların konserleri her satanizm haberi ardına iptal edilirdi. grup yorum bana o dönemleri hatırlatır hep. çağlayan adliyesindeki olayın ardına kızılırmak ve yorum gibi grupların konserleri de iptal edilmiştir. bu sıra bakırköy meydanında 30. yıllarını kutlamak amaçlı verecekleri konser iptal edilmiştir.
dinleyici yelpazesi oldukça geniştir. tıpkı ahmet kaya dinleyicisi gibi, abi adam güzel şarkı yapıyor ben sanatıyla ilgileniyorum görüşüyle değil, diyenler gibi.
sadece sol kesimle sınırlı değildir.
grup üyeleri bugün beyoğlu'nda cizre'de yaşanan olaylarla ilgili eylemde polislerin kimlik sorması üzerine olumsuz yanıt verince gözaltına alınmıştır...
  • /
  • 2