gurur

duygulara yenik düşmeden ayakta kalabilmenin plasebosu. hiç kırılmayacağını, incinmeyeceğini düşündüğümüz taraflarımızın yaması.
fazla gurur göte vurur derler. o götünde başına neler gelir meçhul. gurur, kibir, ego bunlar kötüdür kötü.
rober hatemo nun klibinin sonunda kendini sıvadığı, alçıya aldığı*, " git ama biraz umut kalsın" sözleriyle başlayan şarkısıdır.

rober denilen pisliğin fena şarkısı... ben pek seviyorum şahsen anacım... klipte enfes...çekemeyenler laf etmesin... * **
efendim fazla gurur gelir göte vurur.
http://ayisozluk.com/lnk/afd620
her fakir ama gururlu genç kızın çeyiz sandığında, her fakir ama gururlu genç erkeğin zulasında bir miktarda bulunan nevale. acıkınca yenir. fakirin gıdasıdır anlayacağınız. zengin sofralarında bulunmaz. çökelik gibi bişey....
ameliyatla aldırmak istediğim duygum..çok fazla insan kaybetmeme yol açtı belki onsuz daha mutlu olurdum.
bir erdem değildir. mesafeler yaratır. insanın içsel özgürlüğünü kısıtlar. hiç hazzetmem.
"gururlanırsa aşık
aşık değildir artık"
arapçadan gelik.
eşanlamlısı olan kibir de arapçadan.

roma katolik kilisesinin 7 büyük günah listesindeki ilk büyük günahtır: superbia!
kibirle aynı şey değildir. kibirde içi boş bir kendini beğenmişlik ve üstün görme varken, gurur kendine duyduğun saygıyı işaret eder, ölçüsünü başkalarından almaz.

ayrıca bildiğin pride demek bu, gay pride ın prideı. bizimkiler tutmuş bunu onur diye çevirmişler, galiba onlar da gururla kibiri karıştırmışlar zamanında. oysa onur başkalarının sana verdiği değerdir, eşcinseller başkalarından birşey beklemeyip kendilerine olan saygılarından dolayı o yürüyüşlerin adı özellikle gay pride konulmuştur, neden bizde bu hata devam ediyor bilmiyorum.