hepatit b

sağlık çalışanları içinde bulaşma oranının en yüksek diş hekimlerinde bulunduğu, kan yoluyla, cinsel ilişkiyle bulaşabilen, anneden bebeğe taşınabilen ve korunma kavramını yeniden gözden geçirtecek derecede ciddi bir hastalık.
hepatit b korkulduğu gibi, hastalığı taşıyan kişinin kullandığı özel eşyaları ile bulaşmaz.
başta kan olmak üzere... sperm, vajinal salgılar eşcinsel ilişkilerde (anal ve oral), gebelikte anneden bebeğine geçebilir.
bunun dışında hepatit b li kişilerden korkmaya gerek yoktur.
etrafınızda veya akrabalarınızda hepatit bli biri varsa yine koruma maksatla 3 doz hepatit b aşısı yaptırmanızda fayda var. hepatit b aşısı; 3 doz şeklinde 0 - 1. ay - 6. ay şeklinde kas içine uygulanır ve koruyuculuğu %90-95dir...

arkadaşlar önemli bir konu , eşcinsel ilişkilerde de ciddi anlamda bulaşıcılığı olan bir hastalık lütfen kontrollerimizi yaptıralım gündelik ilişkilerde daha temkinli olup aşımızı olalım..saygılar
dipnot : hepatit b ile ilgili bilmek istedikleriniz için http://www.hepatit.info/hastakitapcigib/icerik.htm
hiv virüsünden çok daha fazla bulaşıcılığı olan virüs. hepatit a'dan ciddi, hepatit c den hafiftir.
çoğu insan bu virüsü kaptıktan sonra ateşlenme, ishal ve halsizlik belirtileri gösterir, genelde de eğer düzenli kontrol yaptırmıyor ise vücudu gerekli antikorları üreterek kişi hastalığı destek almadan atlatır. ne olursa olsun, bir kez virüs sisteme girdi mi kandaki antikorlar asla yok olmaz. bu sebeple başkalarına kan vermemeleri gerekir hayat boyu.
arkadaşlar gidin ve aşı yaptırın kimde ne olduğu belli değil ne yazık ki
babamı benden alan virüs. çok korkuyorum bana da bulaşmıştır diye. kalbim küt küt atıyor. depresyona girdim. babamın tıraş bıçağını bir kez yanlışlıkla kullanmıştım belki oradan bulaşabilir diye düşünüyorum. babam virüsü 2013'te kapmıştı. 2016'da olduğum ameliyat için verdiğim kanda hepatit b yoktu. amcam sağlıkçı, ona sordum, "bulaşmaz, ama yine de hepatit aşısı yaptır" dedi. abimin doktor arkadaşı da "bulaşabilir ya, kontrole git" dedi. internette de bir bulaşır, bir bulaşmaz yazıyor, anlamadım.

iğrenç pis virüs. virüslerden o kadar çok nefret ediyorum ki, biyolojide yüksek lisans yapsaydım, virolojiyi seçerdim.
karaciğeri yiyip bitiren illet bi virüs. cinsel yol ile ve vücut sıvılarının teması ile bulaşır. 0.1% oranında ani karaciğer yetmezliğinden can alır.
bugün erotik yollardan bulaşan hastalıklarla ilgili test yaptırdım ve doktor hepatit b aşısı olmamı önerdi. en yakın zamanda aile hekimine gidip aşı olmayı planlıyorum. sonuçta aşısı olan bir hastalık ihmal edip gidip yakalanmak çok salakça geldi. umarım üşenmem giderim.
doğar doğmaz yapmamışlar mıydı bunun aşısını bizlere? aşı takvimimde öle yazıyor ilk altı ay içinde vurulmuşum. tekrar yaptırmak gerekmiyor sanırım

edit: hiçbir aşım yaptırılmamış? ölmemi filan mı istiyorlar ? şimdi aşı karnemi indirdim ve şok geçirdim
yamulmuyorsam koruyuculuğu 10 yıl kadar.
çocukken aşılanmış olsanız bile antikor seviyenizin çok düşük çıkma olasılığı var.
zaten tavsiye ediliyorsa bu seviyenin çok altına düşmüş olmanızdan.
kan testindeki antihbs değeri ana belirleme kriteri.
aşı olduktan sonra (ilk doz / 1.ay sonrası 2.doz / 5. ay sonrası 3.doz) antikor hemen gelişmeye başlıyor ve dozlar sonunda artık doktorunuza ben aşılıyım demek zorunda kalacağınız kadar yüksek çıkıyor.
bir dönem isteğe bağlı olsa bile devlet tarafından karşılanıyorken şimdi risk grubu içerisindeyseniz bedava, değilseniz kendiniz temin edip ücretsiz uygulatabiliyorsunuz.
3 dozunda aynı markanın aşısı olması zorunlu değil ancak maksimum antikor düzeyi için aynı firma olması ısrarla tavsiye ediliyor.
şu an sağlık ocağındayım. geçin aşınızı yapsın hemşire hanım dedi. sıradayım. para isteyen olmadı şu ana kadar ama belli olmaz bunlara belki eczanede çıkacak hesap. yazarım yine.