hepatit b

sağlık çalışanları içinde bulaşma oranının en yüksek diş hekimlerinde bulunduğu, kan yoluyla, cinsel ilişkiyle bulaşabilen, anneden bebeğe taşınabilen ve korunma kavramını yeniden gözden geçirtecek derecede ciddi bir hastalık.
hepatit b korkulduğu gibi, hastalığı taşıyan kişinin kullandığı özel eşyaları ile bulaşmaz.
başta kan olmak üzere... sperm, vajinal salgılar eşcinsel ilişkilerde (anal ve oral), gebelikte anneden bebeğine geçebilir.
bunun dışında hepatit b li kişilerden korkmaya gerek yoktur.
etrafınızda veya akrabalarınızda hepatit bli biri varsa yine koruma maksatla 3 doz hepatit b aşısı yaptırmanızda fayda var. hepatit b aşısı; 3 doz şeklinde 0 - 1. ay - 6. ay şeklinde kas içine uygulanır ve koruyuculuğu %90-95dir...

arkadaşlar önemli bir konu , eşcinsel ilişkilerde de ciddi anlamda bulaşıcılığı olan bir hastalık lütfen kontrollerimizi yaptıralım gündelik ilişkilerde daha temkinli olup aşımızı olalım..saygılar
dipnot : hepatit b ile ilgili bilmek istedikleriniz için http://www.hepatit.info/hastakitapcigib/icerik.htm
hiv virüsünden çok daha fazla bulaşıcılığı olan virüs. hepatit a'dan ciddi, hepatit c den hafiftir.
çoğu insan bu virüsü kaptıktan sonra ateşlenme, ishal ve halsizlik belirtileri gösterir, genelde de eğer düzenli kontrol yaptırmıyor ise vücudu gerekli antikorları üreterek kişi hastalığı destek almadan atlatır. ne olursa olsun, bir kez virüs sisteme girdi mi kandaki antikorlar asla yok olmaz. bu sebeple başkalarına kan vermemeleri gerekir hayat boyu.
arkadaşlar gidin ve aşı yaptırın kimde ne olduğu belli değil ne yazık ki
babamı benden alan virüs. çok korkuyorum bana da bulaşmıştır diye. kalbim küt küt atıyor. depresyona girdim. babamın tıraş bıçağını bir kez yanlışlıkla kullanmıştım belki oradan bulaşabilir diye düşünüyorum. babam virüsü 2013'te kapmıştı. 2016'da olduğum ameliyat için verdiğim kanda hepatit b yoktu. amcam sağlıkçı, ona sordum, "bulaşmaz, ama yine de hepatit aşısı yaptır" dedi. abimin doktor arkadaşı da "bulaşabilir ya, kontrole git" dedi. internette de bir bulaşır, bir bulaşmaz yazıyor, anlamadım.

iğrenç pis virüs. virüslerden o kadar çok nefret ediyorum ki, biyolojide yüksek lisans yapsaydım, virolojiyi seçerdim.
karaciğeri yiyip bitiren illet bi virüs. cinsel yol ile ve vücut sıvılarının teması ile bulaşır. 0.1% oranında ani karaciğer yetmezliğinden can alır.