ilişkisi varken beğenilen birinden olumlu dönüşe kendini kaptırma sendromu

sevgilisi ya da flörtü olan herkesin oldukça iyi bildiği bir durum olan bu sendrom, halihazırda olan ilişkinin devamı için gereken heyecan ya da enerjinin başka kanallara aktarılmasına neden olarak ilişkinin bir anda monotonlaşması geyiğine sebebiyet vermektedir.

hepimizin bildiği, bilimsel bir faktör olan enerjinin korunumu ilkesine göre; enerji yoktan var edilemez ve vardan yok edilemez. sadece biçim değiştirebilir. kişi ilişkisine adadığı enerjiyi, cepte olan ya da sonradan dikkatini çeken başka bir bireye aktarmaya başlar ve sahip olduğu ilişkinin çatırdama sesleri ile kendini mechul bir yola atar. devam etmesi durumunda olumlu dönüş muazzam sonuçlara yol açabilecek potansiyele sahipken, sıklıkla aynı sendromdan muzdarip kalmaya, kurban pozisyonuna itilmeye başlar. gerçek hayat, ideal şartlarda olamadığından ve tersinmezliklerin sonucu ile kayıplar söz konusu olmaya ve aynı durumu her yaşamasında bahsettiğim ilişkiye aktarılan enerji miktarları azalmaya başlar. bunun üzerine kişi artık ilişkilerine kendini yeterince veremez ve geçmiş ilişkilerinin her zaman daha değerli olduğu yanılgısına düşer.

nostaljinin iyi yanlarını almayı sevdiğimizden, aslında sorun yeni ilişkilerinin etkileyicilik yoksunu olmasından kaynaklı olmadığı, bireyin ilişkilerine eskisi kadar odaklanamadığı sonucu ortaya çıkmaktadır.

sendrom değil orospuluktur. belki seksist oldu ama bu böyle.