insanı olgunlaştıran şeyler

dolaylı olarak;
iyi insanlar
kötü insanlar
parasızlık*. ikincisi evcil hayvanların ya da yakın olduğun insanların ölmesi ve böylece ölümün ne olduğunu öğrenmek.
yedikleri kazıklar, kaybettiği yakınlar, yaşadığı acılar ve olumlu-olumsuz tecrübeler
biraz acı, biraz iyi insanlar, kendinden farklı yaşanmışlıkları olanlar, bazı kitaplar, olumlu ve olumsuz tecrübeler, kendinle yüzleşmek. hepsi karmakarışık bir vaziyette insanı olgunlaştırıyor işte. bir anda olmuyor kesinlikle.
saklamanız gereken sırlar oldugunda ve artık arkanızda kimsenin olmaması...
hep olumsuz şeyler düşünülmüş bu başlıkta nedense. oysa olgunlaşmak demek acı eziyet çeke çeke olan bişey olmak zorunda değil. hayatımızdaki güzel insanlar, yaşanan güzel olaylar, aşk... hepsi bizi geliştiren olgunlaştıran olgular.
aşık olmak, sinifta kalmak, sevdiginin birini kaybetmek
ameliyata girmek - soğuk oda - cerrahi aletlerin kesiciliği
bu üç sıvıdır:
(bkz: kan) (bkz: gözyaşı) (bkz: ter)
ailenle herşeyi paylaşmamaya başladığın zamanda olgunlaşmaya başladığın zaman olarak bakıyorum. bir takım sorunları onlara yansıtmadan kafandan geçirdiğin binlerce düşünceyle çözmeye çalışmak.
çekilen sıkıntılardır.

iki gündür sevinçten ağlıyorum. insan durup durup sevinerek ağlayabiliyormuş. nasıl mutluyum sanki daha önce hiç mutlu olmamış gibi. çok dua ettim, hayatımdan çok şey de kaçırdım. bak yine gözlerim doldu, içim içime sığmıyor. ağlamak mutluluktan olsun herkes için. hepinizi seviyorum.
yediği zokalar, yaşadığı ilişkiler, arkadaşlarından yediği kazıklar, arkadaşlarıyla geçirdiği vakitler , yaptığı seks , geçirdiği hastalıklar ...

uzun lafın kısası çabuk olgunlaşmayın , insanın dışı genç olsa bile ruhu yaşlı olunca güzel şeyler olmuyor. insan genç olmalı yaşında olmalı, sonra anneannemler gibi 18 indeymiş gibi davranırsınız.
istisnasız üniversiteye il dışına tek başına okumaya gitmektir. o kadar fark etmezsin ki zamanın nasıl geçtiğini, ne kadar değiştiğini bir bakmışsın bambaşka bir adam olmuşsun. zevklerin, insanlara olan yaklaşımın, kişilere olan güvenin her şeyin tamamen değişmiştir artık.
  • /
  • 2