istanbul havalimanı

aslında uçuşlar coktan başladı. mecidiyeköyden otobüslerle trafik durumuna bağlı 1 saat civarı sürüyor. 6 nisanda atatürk havalimanı'ndaki bütün uçuşlar artık buradan yapılacak.

çok uzak. ayrıca pistin konumu sebebiyle yurtiçi uçuşlarda bulgar hava sahası içine giriliyormuş. bu sebeple para ödenecek falan diyorlardı. kim bilir kimlerin cebi dolacak.
"proje için hazırlanan çed raporuna göre yılın 107 günü fırtınalı ve en az 65 günü yoğun sisli ve bulutlu olan bu kıyı bölgesinde uçakların piste iniş ve kalkışlarında fiziksel çevre şartları çok önemli sorunlar yaratabilecektir. "

kuzey ormanları savunucularından prof.dr. zerrin bayrakdar hatalı projeyi sebep sonuç ilişkisiyle bilimsel açıklamış.
http://politeknik.org.tr/3-havalimani-pr...
kontuardan biniş kapısına otuziki dakikada varabildiğim havalimanı. tabi ki kıskanılır.
biz bunları coğrafyaynan anlattık, kümülonimbus rüzgarıynan anlattık, kule ile meydey meydeyinen anlattık dinleyen kim.
https://t24.com.tr/amp/haber/istanbul-ha...
gidenler bilir, bilmeyenlere de net ifade edeyim avrupa da bir çok ülkede atatürk hava limanı kadar lüks bir alan yok.. şu bizim kapatıp yıkacağımız alan gibi yani.. komşularımızı bahsetmiyorum bile.. diğer yandan güvenlik kontrolünden geçtikten sonra bir sürü dükkan, mağaza geçip kapılara ulaşıyorsunuz. fiyatlar astronomik deyip abartmayayım tamam ama 2/3 kat pahalı. şimdi alanı yapıyorsun maliyet, avm gibi yapıyorsun içerisinde pahalı ürün satıyorsun yine faydadan çok zarar.. topluma yararını bana bir arkadaş anlatırsa sevineceğim. bilal’e anlatır gibi de anlatabilir
başakşehir ucubesinde oturan bana bile uzak amünüyow
inşaatı bitince avrupa'nın en büyüklerinden olacak, yolcular dolup taşacak, havacılığın yeni aktarma üssü biz olacaaz dendi reklam edildi. avrupa'nın en yoğun havalimanları frankfurt, londra heathrow ve paris charles de gaulle. açıldığından beri görülen şey emirates, qatar airways, etihad, lufthansa, delta, united, british airways, air france gibi dünya devlerinin hala çok da kullanmadığıdır. hala dar gövdeli uçaklar veya en fazla b777 a330 serisi görüyoruz. a350 görünce sosyal medyada olay oldu o da thy'nin zaten. sadece a380 thai airways bir kez zorunlu iniş yaptı sanırım. şu an dünyanın en büyüğü a380ler emekliye ayrılıyorsa da vaktinde istanbul'da hiç görülmedi. yani görünen o ki inşaatı tamamlansa da tutmayacak bu proje. iç hatlarda zaten koskoca boş bir terminal var. çoğu dış hatlar. ama orada da yoğunluk yok zaten. mevzu terminal veya pist yapmak değil. tüm bu saydıklarımı basitçe şöyle anlayabilirsiniz, istanbul'dan direkt amerika new york jfk uçuşunu sadece thy direkt sefer olarak yapıyor ve yine diğer büyük merkezlere de hep thy tekelinde. bu da demek oluyor ki uluslararası bir liman olamadı daha. kaldı ki delta, united gibi dünya devleri istanbul havalimanına daha uçuş düzenlemedi hiç.
eskiden daha ucuz diye sabiha'dan uçardık. şimdi daha pahalı da olsa sabiha'dan alıyorum biletimi. hiçbir cazibesi yok. artık tüm dünyada insanlar ufak havalimanlarına rağbet ediyorlar.