istanbul havalimanı

aslında uçuşlar coktan başladı. mecidiyeköyden otobüslerle trafik durumuna bağlı 1 saat civarı sürüyor. 6 nisanda atatürk havalimanı'ndaki bütün uçuşlar artık buradan yapılacak.

çok uzak. ayrıca pistin konumu sebebiyle yurtiçi uçuşlarda bulgar hava sahası içine giriliyormuş. bu sebeple para ödenecek falan diyorlardı. kim bilir kimlerin cebi dolacak.
"proje için hazırlanan çed raporuna göre yılın 107 günü fırtınalı ve en az 65 günü yoğun sisli ve bulutlu olan bu kıyı bölgesinde uçakların piste iniş ve kalkışlarında fiziksel çevre şartları çok önemli sorunlar yaratabilecektir. "

kuzey ormanları savunucularından prof.dr. zerrin bayrakdar hatalı projeyi sebep sonuç ilişkisiyle bilimsel açıklamış.
http://politeknik.org.tr/3-havalimani-pr...
kontuardan biniş kapısına otuziki dakikada varabildiğim havalimanı. tabi ki kıskanılır.
biz bunları coğrafyaynan anlattık, kümülonimbus rüzgarıynan anlattık, kule ile meydey meydeyinen anlattık dinleyen kim.
https://t24.com.tr/amp/haber/istanbul-ha...
gay bir yolcudan "gay" diye bahsedemeyen, gayi kısık sesle söyleyen bir çalışanına rastladığım havalimanı.
gidenler bilir, bilmeyenlere de net ifade edeyim avrupa da bir çok ülkede atatürk hava limanı kadar lüks bir alan yok.. şu bizim kapatıp yıkacağımız alan gibi yani.. komşularımızı bahsetmiyorum bile.. diğer yandan güvenlik kontrolünden geçtikten sonra bir sürü dükkan, mağaza geçip kapılara ulaşıyorsunuz. fiyatlar astronomik deyip abartmayayım tamam ama 2/3 kat pahalı. şimdi alanı yapıyorsun maliyet, avm gibi yapıyorsun içerisinde pahalı ürün satıyorsun yine faydadan çok zarar.. topluma yararını bana bir arkadaş anlatırsa sevineceğim. bilal’e anlatır gibi de anlatabilir
başakşehir ucubesinde oturan bana bile uzak amünüyow