istanbul modern

türkiye'de modern ve çağdaş sanata ayrılmış ilk özel müze olan istanbul modern, 2004 yılında, modern sanatın toplum içinde daha yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla kuruldu. istanbul boğazı kıyısında yer alan müze, çok kısa sürede her yaştan, her kesimden geniş kitlelerin paylaştığı, gündelik yaşamla kültürün buluştuğu çokyönlü bir kültür merkezine dönüştü.

istanbul modern'de, sürekli ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, yeni medya alanı, video bölümünün yanı sıra sanatla ilgilenen herkese yönelik kütüphane, dünya sinema tarihinin başyapıtları, yeni filmler, çeşitli ülke ve türk sinemalarından örnekler ve belgesellerin sunulduğu sinema, sanatla tasarımın buluştuğu çok çeşitli hediyelik eşyaları içeren mağaza ile boğaz’ın ve tarihî yarımadanın eşsiz manzarasına sahip olan kafe ve restoran yer alıyor.

müze, insanları birlikte yaratmaya, üretmeye çağıran kültürel bir katılım ve sosyal buluşma mekânı... farklı programları kapsayan eğitim programları, özellikle çocuk ve gençlere sanatı sevdirmeyi ve etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefliyor.

istanbul modern'de ziyaretçiler görsel ve sanatsal eserlerle oluşturulan çeşitli öykülerle hem türkiye’nin bugününü ve geleceğini izliyor hem de çağdaş sanatın uluslararası seçkin sanatçılarını bir arada görme olanağı buluyor.

müze, bir etkileşim noktası olarak türk ve batı sanatı arasındaki yaratıcı alışverişi güçlendirirken, geçmişi ve geleceği ile ülkemizin sanatsal ve kültürel birikimini dünyaya sunuyor.


http://www.istanbulmodern.org
sevdigim bir muze-galeri karisimi alandir fakat bana hep cok soguk kalir. nedeni de iceride cok soguk bir atmosfer olmasi fotograf cekmek yasak onu yapmak bunu yapmak yasak.. o islerin nerelerde ciktigini ve senin gibi birinin bir insanin yaptigini bildikten sonra bana bu kurallar cok sacma geliyor. ben bir kere dokunmaliyim yapilana ki nitekim caktirmadan dokunuyorum da hehehehe
perşembe günleri giriş ücreti alınmayan çağdaş sanat müzesi.