judas

born this way albümündeki bad romance tadındaki şarkı ama bir bad romance değildir, kesinlikle. yine de güzel bir çalışmadır, klibinde de yeni neslin the walking deadden bizlerin ise the boondock saintsten tanıdığı norman reedus vardır.
bir de bu vardır ki akıllara zarardır.

(bkz: judas gökhan)
bir lady gaga şarkısı. hz. isa ve ona ihanet eden havarisi yahudayı anlatır. kızların* piç erkek sevme durumunu ilginç bir yönden ele almış. iyi aile çocukları iyidir,güzeldir der ki burda iyi aile çocuğu hz. isa oluyor ama tehlikeli, namı diğer piç erkekler hoşuma gidiyor diyor ki orda ki tehlikeli erkekte yahuda oluyor. klibin bir sahnesinde gaga'nın saçlarıyla hz. isa ile yahudanın * ayaklarını yıkadığı sahne yanılmıyorsam incil'de de geçen bir olaydır. ayrıca gaga'nın klibin sonlarına doğru sular altında kalma durumu büyük tufan olayıdır yanılmıyorsam.

i wanna love you,
but something's pulling me away from you
jesus is my virtue
and judas is the demon i cling to işte burda ki sözlerle o tehlikeli erkeklerle iyi aile çocuğu arasında kalma durumu yahuda ve hz. isa benzetmeleriyle yapılmakta.

dip not : edebiyat okumanın zararlarımı desem, yararlarımı desem bilemedim. bir klipte bile bir analiz yapıyor insan, hele o kadar biblical şeyler görünce insan kendini tutamıyor. alışkanlık sanırım.
hz. isa'yı ele veren havaridir. ayrıca hain manasına gelir.

(bkz: yehuda)

(bkz: işkariyot)
yeni sözlük yazarı. hoş geldin.

(bkz:askk)
ahhh! ne yakışıklı bir yazar, hoşgeldin. umarım iyi anlaşırız.