karantinaya bir kitap film dizi önerisi bırak

15 gündür aşşşırı sıkıldım sözlük. desteklerinizi bekliyorum . ben başlıyorum
kitap;yeraltından notlar
dizi ; after life
film ; the platform
kitap: aşk köpekliktir (ahmet ümit'in polisiye olmayan romanlarından)
dizi: bonding (çok kısa ama eğlenirsiniz)
film: arrival (hala izlemediyseniz)
eğer benim gibi tarihe meraklıysan;

kitap: jared diamond - tüfek, mikrop ve çelik. (eğer aynı genetik kodlarla yaratılmışsak nasıl oldu da amerika kıtasını keşfettiğimizde onlardan daha üstündük?)
film: schindler'in listesi (yahudileri soykırımdan kurtarmaya çalışan bir hristiyan)
dizi: a.d. kingdom and empire (isa'nın çarmıha gerilişinden hemen sonra yaşananlar)
dune serisi ama frank herbert'ın kitaplarını ilk başta okumak gerek. film olarak izlemediysen memento izle
dizi olarak da friendsi tekrar izle ya da penny dreadful izle.
kitap: tr yapımı olarak tutunamayanlar ama pek önermem okumama rağmen anlayamadım ya ben aptalım yada kitap karmaşık.
yabancı kitap olarak stephen king doktor uyku şahsen yazar öyle iyi betimleyip anlatıp kurgulamış ki adeta bir film izler gibi kitaba dalıyor adeta yaşıyorsunuz çok akıcı.

dizi: tc yapımı olarak pek dizi sevmem kurtlar vadisi ilk 95 bölüm önerim gerisinde kalite biraz düşüyor 95 bölümden sonrasının kaliteli olacağını garanti edemem.

yabancı dizi olarak ise dexter ve lost önerim ama finallerini şahsen birçok izleyici gibi sacma buldum finalleri hayal kırıklığı daha iyi final olabilirdi ama diziler genel olarak güzel.
supernatural önerim değişik bir amerikan yapımı iki kardeşin birlikte aile mesleği olan avcılık yapıp doğ üstü yaratıkları avlayıp savaşmasını konu ediniyor.

film önerisi olarak: tc yapımı ve kesinlikle izleyip pişman olmadığım usta oyuncu şener şen inde oynadığı av mevsimi ve kabadayı av mevsimi iki müfettişin ilginç ve karmaşık bir vakayı çözmesini konu ediniyor cinayet biro müfettişlerinden biri şener şen. ben severek izlemiştim güzel ve akıcıydı. kabadayı filmi ise baş rolü şener şen emekli kabadayı yıllar sonra bir oğlu olduğunu öğreniyor ve oğlunun başı dertte olunca onu korumak için elinden geleni yapıyor aradığınız aksiyon ise izlemeyin.

yabancı film konusunda çok farklı önerilerim var testere serisi önerim yaşama isteğinin önemini vesayre anlatıyor ilk filminden başlayarak 9 serilik filmi izleyebilirsiniz bir katili onun anlatmak istediği amacı ve onun peşinde olan polisleri konu alıyor. seri çok akıcı ve güzel her birinin konusu farklı oldukça zeki bir katil ve peşindeki oldukça iyi polisler

v for vandetta da önerim v isimli karakterinin iç dünyasını konu alıyor anlatılmaz yaşanır tarzı bir film filmin bir bölümünde lezbiyen bir ilişki anlatılıyor güzel bir film.
dizi önerisi; utopia
dennis kelly imzalı utopia, the utopia experiments adlı çizgi romanın fanları olan becky, ıan, wilson, grant ve bejan bir internet sitesinde bilgi paylaşımında bulunurlar. bejan’ın diğer scriptin elinde olduğunu ve internet üzerinden tanıdığı arkadaşlarıyla tanışıp bunu paylaşmak istemesi üzerine olaylar karışır.

kitap önerisi; fareler ve insanlar
eserlerinde işçi sınıfının koşullarına, örgütlenme biçimlerine sıkça yer veren john steinbeck burada da iki gezgin çiftçiyi konu alır. kendisi de bir dönem çiftçilik yapan yazarın romanlarındaki karakterlerin oldukça gerçekçi olması da biyografik unsurlar taşımalarındandır.

film önerisi ; the holy mountain
mesihvari bir karakter ruhani bir karakterin zihnine girer ve onun vasıtasıyla türlü gezegenleri mecazlayan renkli bir ekiple tanışır. buradaki herkesin kendi dünyası vardır ve izlediklerimiz de onların ayrı dünyalarıdır. artık kutsal dağa doğru başlayacak olan yolculuğun arifesindeyizdir.
jodorowsky her zamanki gibi kendi kafasındakini, kelimelerden bağımsız olarak resimleyerek portrelemesi zor bir filme imza atıyor.
kitap: anayurt oteli-yusuf atılgan veya türk edebiyatından herhangi bir kitap
film: and then we danced
dizi: yedi numara
böyle anlarda okunacak en güzel seri :kayıp zamanın izinde/proust'tur.
biraz gülümseyeyim, hayvanları da severim dersen; the call of the wild
https://www.imdb.com/title/tt7504726/
karnım aç, kan, vahşette severim dersen; the hunt
https://www.imdb.com/title/tt8244784/
kitap : kürk mantolu madonna ( yakın zamanda duygusal boşluğumu daha çok kudurtmak için tekrar okudum. galiba bir , iki tekrarı daha var gibi gözüküyor.)
dizi: the oa
film: the way way back
kitap gülse birsel yolculuk nereye hemşerim.. baya eğlenceli kitap
dizi sex education öneriyorum ergen dizisi ama baya sürüklüyor.
başlığa ilk girdiğimde bizi içinde bulunduğumuz ruh halinden sıyıracak bir şeyler önereyim istedim ama galiba film aşamasında bu arzumdan sapmış oldum. buyrunuz efendim:

dizi, bojack horseman: henüz izlemediyseniz sizden daha çok kıskanabileceğim kimse yok. yetmiş altı bölümlük bir külliyat. türcülükten tutun ırkçılığa karşı yaptığı göndermelerle bizi hep merak ettiğimiz gösteri dünyasının karanlık yönlerine çeken bu harika yapımı izlediğinize asla pişman olmayacaksınız.

kitap, şafakta verilmiş sözüm vardı (romain gary): henüz bu yazar ile tanışmamışsanız, sizi asla pişman etmeyeceğini garanti ederim.

film, the lighthouse: işte cozuttuğum noktaya vardık. kendimizi evlere kapattığımız şu günlerde hakikaten bu mu, diye serzenişte bulunacaklardan şimdiden özür dilerim. bu filmimizde, karadan millerce açıklıkta bulunan bir deniz fenerinde nöbet tutmaya giden iki adamın bu karada yaşadığı erk çatışmasını izliyoruz. eşsiz görüntü deneyiminden, senaryoya ve elbette canım robert pattinson'un tadından yenmeyen performansından kendini mahrum bırakmak istemeyenlere şiddetle tavsiye olunur.

hadi bir de haddimi aşıp, podcast önereyim. gözlerin ekranlara odaklanması ve bu nedenle yıpranması nedeniyle dinleyecek güzel bir şey var mı acep, diye arananlar olursa storytel uygulamasında tilbe saran tarafından seslendirilen harry potter serisi bu günlerde en güzeli.
haydi sağlıcakla.
kitap: otostopçunun galaksi rehberi. henüz ben de bitirmiş değilim kitabı. siz de bu zamana kadar benim gibi kitaplığınızda bekletip açıp okumadıysanız şimdi okumanın tam sırası. kesinlikle eğlenceli bir yolculuk olacak bu günlerde.

film: fried green tomatoes. eğer sevgi hakkında biraz fikrim varsa bu film sayesindedir*. hala izlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.

dizi: parks and recreations. eğer hala izlemediyseniz açın ve şu an başlayın.
demin * izledim baya başarılı olmuş.
dizi: petek dinçöz - bir yıldız tutuldu *