kendini kandırmak

kime olduğunun önemi yok bolca yalan söylemek. önce bu yalanlara kendini inandırmak. (bkz: pisiko)
bir nevi polyannacılıktır. kötü giden bir şeyleri iyi gidiyormuş gibi görerek kendi gözlerine perde çekmektir.
biraz hayal kurmak gibidir. bu duruma fazlaca kendinizi kaptırıp başkalarına da olmayan siz olarak görünürseniz problem başlar. yoksa kendini iyi hissetme adına kendine söylenen yalanların sabah uyanınca geçeceğini bilseniz de iyi hissettirir. hayal kurmak da böyledir; gerçekçi olduğunuz sürece canınız daha az yanar.
gece yatmadan önce yaptığım şey. o an yataktasındır. rahat ve huzurlu bi ortam. yarın şunu şöyle, bunu böyle yaparım, şuna şunu buna bunu söylerim hem neden söyleyemeyim ki ne eksiğim var yaparım tabii dersin. ertesi gün gece kendine söylediklerinin hiç birini yapamazsın. işte kendini kandırmak böyle bir şey.
bünyedeki empati uygulamasını kapatıp, vicdanı uykuya yatırıp keyfine bakmaktır. bir süre hatırlamazsın ama sonradan biriktimi pek fena patlar. kendine karşı dürüst olmayı unutmamak ve gerçeği bilmek kaydıyla belli zamanlarda sığınılacak bir limandır. gel gör ki sık sık yapılıyorsa bir gün ansızım kuytuda sıkıştırıp ağzınıza sıçması hatta hayatınızın içine etmesi muhtemeldir.
http://imageshack.us/photo/my-images/52/kendinikandirmak.jpg/
beceremediğim tek iş. o kadar güzel hayal kurarsın tam sevinecek gibiyken hayal olduğunun farkına varırsın ya işte, o farkındalığın aq.
kendini kandırmak bazen, hayata daha olumlu vede enerjı yaşamanı şeklidir.insana cesaret verir.
şizofrenliğin bir adım öncesidir.ergen ibnelik yıllarımı hatırlıyorum da,kerhaneye girip çıktıktan sonra yaşasın ibne değilmişim lan diye partiler vermiştim.tabi bu ani kendini kandırma hissi geçtikten sonra gerçeği anladığımda kıçıma kürek sapı sokulmuş gibi hissetmiştim.en iyisi gerçeği kabullenmek bu götümüze sokulan bir kürek sapı olsa dahi.
gecenin bu vaktinde koca bir ekmeği ikiye bölüp, büyük olanıyla ekmek arası yapmak için debelenen bendeniz '' aaaa olmaz sonra çok kilo alıyorum.'' deyip ondan bir cm küçük olan ekmeğin yarısını alıp içine akşamdan kalma karnıyarık ı koyup gönül rahatlığıyla yememdir. kendimi kandırma konusundaki '' ohaa'' deme noktamdır.

(bkz: geceyarısı tıkınmak)*
(bkz: ayısözlük itiraf)
gerçekte olmayan bir şeyi hayalinizde var olarak görmek.
başkasını kandırmaktan çok daha zor ve ustaca olan durum.başkasını yalan söyleyerek kolayca kandırabilirsiniz.ancak kendi söylediği yalana inanamak ciddi maharet ister.