kömbe

anadolunun bir çok yerinde yapılan börek türü. etlisi ve patateslisi dehşetengiz tadlardır. özellikle keklik etinden yapılanı tadmanız şiddetle tavsiye edilir.
antakya mutfağına ait bir tür şekerli kuru pasta. katı yağ ile yapılır. hatta direk vita ile. muhteşemdir. üç ay dışarıda, açıkta kalsın bayatlamaz. üç ay sonra kurur. ama her türlü çay ile gidesi vardır. bayramlarda sepet sepet* yapılır. hamuru yapılıp fırınlara yollanır. şüphesiz o harikuladedir.

*tepsi tepsi oranı anlatmaya yetmiyor. kazan kazan aş için kullanılıyor. ben de sepet sepet dedim. ama şu çamaşır sepetleri olur ya onlardan. on yaşında bir çocuğu alan derinlikte sepetler. tanrım!
adana ve osmaniye'de tahin, tarçın ve yoğurtla karıştırılarak yapılan yuvarlak çörektir. çayla mükemmel gider. adana'da kaybolmaya yüz tutmuş bir lezzetken osmaniye'de kolaylıkla bulabilirsiniz. üzerine susam döküleni makbuldur. yurt genelinde etli ve tuzlu versiyonları olan kömbenin adana ve civarında pekmezli, tatlı bir çöreğe dönüşmesi ilginçtir.
ıspanaklısına bayıldığım hamur işi..
rezalet.
o yağlı yağlı ne idüğü belirsiz böreklerinize kömbe diyerek memleketim adana'nın damakta eriyen gastronomi harikası tatlısına hakaret edemezsiniz. sinirlendim. üç sini kömbe dökeceğim şimdi.
bol soğanlı yağlı kıymalı böreğe verilen ad. kimi yörelerimizde çok kolay yapılan ve çok çok lezzetli olan bir börek türü. incecik açmaya gerek yok mesela. un, su, tuz ve çok az maya ile güzel yumuşak bir hamur yoğrulur. dinlendirilir. bol soğanlı kıyma kavrulur. kömbe hamurunun incecik olmasına gerek yok. merdane ile kolayca açılır. istediğiniz kadar kat ekleyebilirsiniz. en az 2 kat kıymalı harç koyarsınız. tepsiye döşer, dilimlersiniz ve üzerine yumurtanın sarısını ve biraz yoğurdu karıştırıp güzelce sürersiniz. kızarana kadar pişirirsiniz. misler gibi kokar ev. üzerine hafif su serperseniz ve bir süre dinlendirirseniz yumuşak olur. su serpmez ve açıkta tutarsanız sert olur. hamuru kıyır sevenler yoğurma aşamasında biraz sıvı yağ ekler. azcık da sirke. böylece kıyır olur ancak ben tercih etmiyorum. daha yumuşak kıvamlı hamur seviyorum. olsa da yesek yemeğidir.