kömbe

anadolunun bir çok yerinde yapılan börek türü. etlisi ve patateslisi dehşetengiz tadlardır. özellikle keklik etinden yapılanı tadmanız şiddetle tavsiye edilir.
antakya mutfağına ait bir tür şekerli kuru pasta. katı yağ ile yapılır. hatta direk vita ile. muhteşemdir. üç ay dışarıda, açıkta kalsın bayatlamaz. üç ay sonra kurur. ama her türlü çay ile gidesi vardır. bayramlarda sepet sepet* yapılır. hamuru yapılıp fırınlara yollanır. şüphesiz o harikuladedir.

*tepsi tepsi oranı anlatmaya yetmiyor. kazan kazan aş için kullanılıyor. ben de sepet sepet dedim. ama şu çamaşır sepetleri olur ya onlardan. on yaşında bir çocuğu alan derinlikte sepetler. tanrım!
adana ve osmaniye'de tahin, tarçın ve yoğurtla karıştırılarak yapılan yuvarlak çörektir. çayla mükemmel gider. adana'da kaybolmaya yüz tutmuş bir lezzetken osmaniye'de kolaylıkla bulabilirsiniz. üzerine susam döküleni makbuldur. yurt genelinde etli ve tuzlu versiyonları olan kömbenin adana ve civarında pekmezli, tatlı bir çöreğe dönüşmesi ilginçtir.
ıspanaklısına bayıldığım hamur işi..