lambdaistanbul

lambdaistanbul bir lgbtt dayanışma derneğidir. 1993 yılından beri çalışmalarını sürdürmektedir. türkiye’deki lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel bireylerin var oluşlarını özgürce gerçekleştirebilmeleri ve toplumdaki ön yargıları, homofobiyi ve ayrımcılığı engellemek için çalışan bir topluluktur. toplantılar, seminerler, film gösterimleri,paneller düzenler. basında gündem oluşturmaya, toplumda lgbtt bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmeye çalışır. homofobi ve heteroseksizm karşısında çalışmalar yapar.

http://www.lambdaistanbul.org/
benim çocuğum projesi için konser düzenleyen dernek.

üye bilgilerinin kayıtlı olduğu defteri çalınmış.

http://eshsiz.com/lgbt-haber/lgbt-haber-ajansi/gundem/650-lambdaistanbul-dernegi-uye-bilgileri-bulunan-kayit-defteri-calindi.html
eski varlığından ve gücünden çok şey kaybetmiş gibi görünen dernek.
her ayın 3. cumartesi açılma sohbetleri düzenliyorlar.

http://www.facebook.com/events/374401295979245/
kendimi keşfetme sürecimde gönüllülerinden çok fazla yardım aldığım, ailemle ilgili problemleri aşmama yardımcı olmuş, lgbtt onur haftasını her yıl organize eden sivil toplum kuruluşu. açılma paronayasına girmeden önce mutlaka gidilmesi gerek. şu sıralar bence en başarılı hareketleri listag
son dönemde yaptığı etkinliklerle oldukça faal olduğunu gördüğüm dernek. sayfalarından takip ediyorum da keşke vaktim olsaydı da katılabilseydim dediğim bir çok etlinliği bir bir kaçırıyorum.
öykü özen ile ilgili basın açıklaması yazmış dernek. konuyla ilgili sadece 5 lgbt örgütten destek bulabildiler.

o basın açıklaması şöyle;

basına ve kamuoyuna,

türkiye'de yaşayan lgbti (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) bireyler ve seçmenler olarak uzun yıllardır özlemimiz olan "lgbti adaylar"a 2014 yerel seçimleriyle birlikte nihayet kavuşuyoruz. öncelikle barış ve demokrasi partisi, cumhuriyet halk partisi ve halkların demokratik partisi'ni aday listelerinde lgbti adaylara da yer vererek haklı mücadelemizi yerel seçimlerde görünür kıldıkları için tebrik ediyor ve seçimlere katılan tüm lgbti adaylara başarılar diliyoruz.

bizler lgbti hareketi bileşeni örgütler olarak lgbti adayların seçimlerdeki varlığını sevindirici bir gelişme olarak görüyor, ancak bir adayın salt eşcinsel, biseksüel ya da trans olmasının yeterli kriter olamayacağını ve lgbti mücadelesinin geride bıraktığı yıllar boyunca en önemli ilkelerinden biri olan "şiddetsizlik" ilkesinin aday belirleme sürecinde tüm partilerce gözetilmesinin vazgeçilemez önemde olduğunu düşünüyoruz. bu sebeple, chp bursa osmangazi belediye meclis üyesi adayı öykü özen ile ilgili zorunlu olan bu açıklamayı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

öykü özen, geçmişte kurum içi ve dışı ilişkilerinde şiddeti bir çözüm aracı olarak görmüş, 2007 yılında bursa gökkuşağı lgbt derneği'nde dernek üyelerine fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamıştır. öykü özen'in bizzat kurucusu ve başkanı olduğu bu derneğin üyesi olan trans bireyler dernek içerisinde insan haklarına aykırı birçok kural ve para cezası uygulaması olduğu suçlamasıyla özen'e karşı dava açmıştır. özen tüm bu süreç sonunda 'suç işlemek için örgüt kurmak', 'tehditle insanları fuhuşa zorlamak' gibi çeşitli gerekçelerle ceza almıştır. süreç içerisinde diğer lgbti örgütlerinin öz eleştiri talebini reddetmiş ve bu nedenle diğer örgütler bursa gökkuşağı lgbt derneği'ni tanımadıklarını ilan etmişlerdir. 2007 yılından bu yana hiçbir lgbti oluşumu ya da örgütü öykü özen'le herhangi bir çalışma yürütmemiştir.

şeffaf ve demokratik siyaset için uygun bir aday olmaktan uzak bir kişi olarak öykü özen'in ne lgbti bireyleri ne de bu ülkede yıllardır zorlu ve onurlu bir mücadeleyi şiddetsiz yöntemlerle yürüten lgbti örgütlerini temsil edebileceğini düşünüyoruz. adaylığını trans kadın kimliği üzerine kurmasının, lgbti hareketinin desteğini aldığı yanılgısını uyandıracağından endişeliyiz. cumhuriyet halk partisi'nin de şiddeti bir çözüm aracı olarak gören bir kişiyi, lgbti hareketini temsil eden bir aday şeklinde sunma yanılgısına düşmemesini umuyoruz.

saygılarımızla,

hêvî lgbti
istanbul lgbti dayanışma derneği
keskesor lgbti diyarbakır
lambdaistanbul lgbti dayanışma derneği
morel eskişehir lgbtt oluşumu
zeugmadi lgbt

öykü özen kanadından da böyle bir haber basına yansıdı.

http://www.odatv.com/n.php?n=bu-iftirayi-atanlar-sabika-kayitlarini-verebilir-mi-0103141200


dernek ofisi kapanmıştır. konuyla ilgili olarak 1 ağustos yani geçtiğimiz gece toplantı yapmışlardır.
ilgili haber için: http://stgm.org.tr/tr/icerik/detay/lambd...
eşyaları bir depoya taşınacaktı. en son bugün gezi partisinden biri yardım eli uzattı sanırım. hadi bakalım. umarım başlarını sokacak bir yerleri olur.
yeni ofislerinin kadıköy'de olacağını açıklamışlardır. beyoğlu'nun dışına çıkılıyor olması da güzel. kadıköy bekle bizi, ibneler geliyor.
kadıköy halitağada etkinliklerine devam eden topluluk.
birkaç sene öncesinde ciddi ciddi her etkinliklerine katıldığım, organizasyonlarına destek verdiğim, çok iyi işler çıkaran bir dernektir kendisi. istanbul'da yaşadığım dönemde benim için çok güzel deneyimler sunan, düzenlenen birbirinden yaratıcı atölye çalışmalarıyla hem çok enteresan tartışmaları dinleyebildiğim, kimi zaman da çok eğlenceli ortamları bulabildiğim bir yerdi. her hafta düzenledikleri ve bir listag üyesinin de katıldığı açılma sohbetleri muhteşemdi ve inanılmaz deneyim aktarımı yapılıyordu, çok çok enteresan öyküler dinleyebildim sayesinde. ankara'ya döndüğümde, benzer bir ortam bulabilirim umuduyla kaos gl'ye gittiğimde benim için ciddi bir hayalkırıklığı olmuştu.
kadıköy'deki yerinden de çıkmış olan, şu an yersiz yurtsuz, yazık olmuş bir durumda olan güzelim dernek, derneğimiz. umarım kısa zamanda kendilerine bir yer bulurlar. taksim'in dönüşümünün sillesini yedi maalesef yılların lambdası.
yeni mekanları impact hub istanbul'da yarın açılış etkinliği ve buluşma düzenliyorlar.

program şöyle;

16.00 tanışma

16.30 lambdaistanbul kimdir/nasıl bir şeydir?

16:45 lambda'ya nasıl düştük?

17.15 kahve arası

17.30 yeni mekanın avantajları, dezavantajları, fırsatları (swot analizi)

18:30 geleceği planlama

19.00 bitiş.
bunların belgeselini izlemiştik ama korkuyorum bu örgütten. nedense lambdaistanbul deyince aklıma somurtan bir erkek ve bir tuhaf video bozulma efekti geliyor. kafamda var sanırım.
tüm lgbt dernekleri gibi pasifistler.
  • /
  • 2