leman sam

yıllardır kızıla boyanmış saçlarıyla galiba müzik dünyasının en doğal, en sade kadın sanatçılarından biri. iki kızı da onun gibi kendi halinde, doğal ve müzik dünyasının içinde. o saçlarını savurarak bir şarkı söyleyişi vardır ki bir insan bu güçlü yorumla ancak bu kadar naif görünebilir.
türk müziğinde iz bırakan sesi çıkmayan sağlam isimlerden olup, yunus emre nin dizelerini muhteşem şekilde yorumlayan harika bir yetenek. (bkz: gel gör beni aşk neyledi)


uzun saçları ve kadife sesiyle 13 yıl aradan sonra yeniden yeni albümüyle şu günlerde gündemde olan kadın.
canlı bir "metris" performansı vardır ki, bitirir.

mutlak suretle bir adet türkü albümü çıkarmalıdır. türküleri yorumlayışı enfestir.
yeşil ördek gibi daldım göllere

ne ağlarsın benim zülfü siyahım
dün ankarada konseri olduğunu duyup bu kadar bana yakın olmasına rağmen gidemem çok kötü oldu..
insanlıktan istifasını verdiğini belirtmiş ve eklemiştir: “demokrasiye inanmıyorum. teoride çok güzel bir şey ama pratiğe geçerken yozlaşıyor. ağızlarda sakız olan demokrasi lafı midemi bulandırıyor.” * demiş aktivist yönüyle tanınan hanımefendi şarkıcılarımızdan.
geride bıraktığımız aylarda 13 yıllık bir aranın ardından nereye kadar isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur.

albümün isim parçası


şarap renkli kadın, güzel sesli insan, severek dinliyorum kendisini. özellikle uzun buz gibi soğuk ve yalnız kış gecelerinde süper geliyor o dinlendirici sesi. anladım ki isimli muhteşem şarkısı beni yer bitirir her dinleyişimde.
güzel saçlı, güzel sesli kadın. azeri türkülerini mükemmele yakın söyler. 60 yaşında olduğuna inanmak zordur. 90'lı yıllarda ardı ardına çok iyi albümler çıkarmış, tozu dumana katmıştır. bayrağı kızı şevval sam'a devretmiş görünüyor.
yazdığı "benim için ışid ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, işid beni şaşırtmıyor" twiti sonrası arınç ve benzerleri tarafından fena bir dille eleştiriliyor.

arınç'ın bazı sözleri;

ben ona sanatçı demem şarkıcı derim.
bir zavallının açıklamalarıdır.
bu tür kirli düşüncelerinizi yazmayın.
bunu bir kadın diyor, erkek de diyebilirdi. *
helal olsun denilesi sanatçılarımızdandır.
akp li kara dönemin saldığı korkulara aldırmadan, hür ifadesini açıklayacak taşaklara sahip hatun kişidir.
homojen dergi için tunca tutkun ile yaptığı röportaj;

http://homojen.ayisozluk.com/roportaj-leman-sam/