levent kırca

bir zamanlar kahkahaların kralıyken, artık espirileri iç bayan sarhoş taklidinden öteye gidemeyen oyuncu, olacak o kadar'da oya başar'la hiciv sanatının kitabını yazarlardı, sonra oya başar gitti olacak o kadar bitti. ayrıca kendisi günümüzün müjdat gezen'le birlikte en ateşli atatürk savunucularıdır aynı zamanda.
samsunlu tiyatro ve sinema oyuncusudur. 4 çocuk sahibi başarılı tiyatrocu yıllar boyu eşi oya başar ile bir çok oyunda oynamış, olacak o kadar ile de büyük başarı ve takdir kazanmıştır.

(bkz: üç baba hasan)
http://www.leventkirca.com/
olacak o kadar daki karakterlerinin tümümde kendi makyajını kendi yapmış, işinin piri, usta tiyatrocudur.
90'lı yıllardaki skeçleri, popülaritesi ve duruşuyla döneme damgasını vuran isimlerdendi. ama artık etkisiz eleman olmuş. hala devam ediyor mu bilmiyorum ama bir kanal da yine olacak o kadar formatında bir şeyler yapıyordu. gördüğüm kadarıyla skeçleri eski tadı vermiyor, hatta eski skeçlerin tekrarı çoğu. verdiği sosyal mesajlar en az eleştirdiği insanlarınki kadar dar vizyonlu olmuş. kısacası tadı kaçmış, eski başarılı işlerinin gölgesi olmuş şimdilerde. keşke televizyona geri dönmek yerine bir benzin istasyonu ya da bir çay bahçesi falan açsaymış. gerçi bir ara üsküdar belediye başkanı olmayı denemişti.
tahminimce bir şekilde susturulmuştur, üstüne gidilmiştir.
eskilerin sevilen tiyatrocusu zamanın en ateşli muhaliflerinden biri.akp hükümetini bir çok yerde eleştiriyor.buraya kadar herşey normal.ama maksat muhalif olmak mı yoksa kaybolan popilaritesini birilerine saldırarak geri kazanmak mı anlamış değilim.tarzı hareketleri o kadar irrite edici ki insan bunun yüzünden akp'ye sempati besleyesi geliyor.bunu yaparken hep atatürkü kullanıyor adını lekeliyor.akp dinden beslenirken bu vatandaş gündem de kalabilmek için atatürkü kullanıyor ve bir çok kere serhoş ağzıyla atatürkü anıyor.en son kemal kılıçtaroğlu'nun katıldığı etkinliği erken terketmesi üzerine "bu geceye geliyorsan, bekleyeceksin. işi varmış diye gidiyormuş. benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu düzeceğim" demiş arkasından da atatürkün askeriyiz, ne mutlu türküm diyene diyerek iğrençliğini bastırmaya çalışmıştır.

http://videonuz.ensonhaber.com/izle/kirc...
bu adam hakkındaki düşüncelerimi özetlemek istersem: böööğğğğğrrrrkkkkkkkkkkkkk...
90 lı yıllarda güldürürken nedense artık güldürmemektedir . herşeyden önce zaman değişti tabi .
yaptığı son açıklamalardan sonra: gördükçe olacak o kadar da iyiydi ya bu. mevlüt usta falan komikti yani diyorum. böylelikle de pis insanlar yaşlandıkça iğrençleşiyorlar tezimi de doğrulamış insandır kendileri. sanatına falan saygı duyuyorum ama şahsiyet olarak epey çıtayı düşürmüş. haaa bide sezen aksu ve ali poyrazoğu'na da yardırmış. ali poyrazoğlu'nu bilmem ama sezen aksu'yu ezdirmem sana. senin ağzını burnunu düzerim!
eski eşi oya başar ile boşanma dönemlerinde (hatta bir kez ayrılıp tekrar barışmış sonra tekrar ayrılmışlardır) magazin programlarına bol bol malzeme olmuş oyuncudur. seneler öncesi ama o zamanki tavırlarını hala tiksinerek hatırlarım. eşine kameralar önünde demediğini bırakmamıştı. "ben onun fino köpeği miyim gel deyince geleceğim git deyince gideceğim" gibi sözler söylemişti ağzından köpükler saça saça. kadınlara karşı küçümseyici ve saldırgan tavırlarını tüm ülkenin seneler sonra gözüne sokulunca fark etmiş olması da ilginç tabi.
sadece sezen aksu ve ali poyrazoğlu değil, halil ergun'da nasibini almış küfürlerin efendisinden. hazret, bu üç şahsında "vatan haini" olduğu yönünde fetva vermiş.
savulun millet, ulusalcı cenahın meczupu, cüppeli levent hoca geliyor. bu ekstradan bıyıklı...
dün gece sanatçılar girişimi tarafından düzenlenen “diktaya, korkuya, adaletsizliğe, sanat ve sanatçı düşmanlığına karşı büyük buluşma. reddediyoruz” başlıklı toplantıya tiyatro sanatçısı levent kırca’nın sözleri damgasını vurdu. aydınlık gazetesi yazarı olan ve ekim ayında işçi partisi’ne katılan levent kırca, istanbul bostancı gösteri merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan chp lideri kemal kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşmada sırayı bozduğunu iddia ederek protesto etti. kılıçdaroğlu’nun konuşma sırasında öne alındığını belirten kırca, “benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu düzeceğim” dedi. diğer taraftan, dün gerçekleşen etkinlikte sanatçı melike demirağ yuhalandı. demirağ söylediği şarkı esnasında slogan atılmasına karşı çıkınca elektriklenen salonda demirağ’ın aleyhine slogan atıldı.

bugün de erciyes üniversitesi’nde konuşan kırca, sezen aksu, halil ergün ve ali poyrazoğlu için, “buradan gıyaplarında yüzlerine tükürüyorum. onlar vatan hainidir” dedi.

1988′de başlayıp 22 yıl süren “olacak o kadar” adlı televizyon programını hazırlayan kırca’nın 1998 yılında kültür bakanlığınca verilen devlet sanatçısı unvanı bulunuyor.

kaynak: nediyor.com

işçi partisine katıldıktan sonra tgb yi ziyaretinde rte ye diziyle ilgili yaptığı gönderme.

"benim de işim var, belki bir karı buldum gidip onu düzeceğim" yakışmamış olsa da medya konuşmasında sadece bu kısmı alarak insanları yine yanlış yönlendirmiştir. bu hatalı cümleyi kurmasaydı kötülemek için ne bulacaklardı acaba? medyaya yansıyan haberin dışında videonun tamamı izlenmeli diye düşünüyorum.

çocukluk yıllarımın tebessümüydü kendisi. yıllar geçtikçe oyun gücü, esprileri ve tiyatroları zamanın gerisinde kalmaya hatta pespayeleşmeye başladı. akp iktidarının kibri ve tüm muhalefeti susturma çabası sayesinde şu sıralar tekrar gündemde levent kırca. akp karşıtı her sanatçıyı aydın görme hastalığından kurtulamadığımız içinde kendisi panellerde, festivallerde, kanallarda falan konuşuyor. facia açıklamalar, belden aşağı vurmalar, argolar havalarda uçuşuyor konuşmalarında. bazen başkası için utanırız ya, ben levent kırca için utanıyorum. o ve onun gibi insanların atatürk adına ve demokrasi adına konuşmaları sinirlerimi bozuyor. keşke hep çocukluk yıllarında izlediğimiz bestami ve küçük hüsamettin tiplemeleriyle hafızalarımızda kalsaydı.

ps: ferman padişahın ama ülke bizim organizasyonunda kılıçdaroğlu'nun erken gitmesi ardından ettiği ibretlik cümle için:
" benimde acelem var. bi karı buldum, düzüp gelicem! "
dünki konuşmasını yeni gördüm . eskidünki o konuşmayı ayık birisinin yapacağını düşünmüyorum . en sarhoş taklidi yapardı skeçlerinde .artık reel hayatındada yapıyor heralde .
küçüklüğümden beri bir türlü komik bulamadığım insandır. sırf ağzını gözünü fazlasıyla hareket ettirebiliyor diye komik olmaz bi insan. ayrıca da zikir çeker gibi ikide bir atatürk diyerek de aydın olunmaz. olunsaydı 1980 darbesini yapanlar olurdu. işçi partisi üyesi olma kararıyla da iyice sevimsiz bir hal aldı gözümde...
gündeme gelmek için yapıyor bunları....
vay anasını.birini vatan haini ilan etmek sana mı düştü.sen kim için ne yapmış.nasıl bır örneksin ki gençliğe.levent efendi,sarhoş taklidi yapıpda yıllar yılı tv den parsayı toplamakla olmuyor bu işler.yazıktır ayıptır günahtır.bay vatan kahramanı...
  • /
  • 3