mehmet ali birand

yılların gazetecisidir. 32. gün ile bütünleşmiş ve 32. gün ekolünden, muhabirlikten başlayarak nice meslektaşını yetiştirmiş bir haber insanıdır. halen kanal d ana haberi hazırlayan, bizzat takdim eden kişidir. ana haberde yaptığı gaflarıyla ünlüdür. şu an yine kanal d de genç bakış adlı programda konuk edilmektedir. az önce programda 70. doğumgünü kutlanmıştır.
düzgün cümle kurabilme konusunda zaafları olan gazeteci.
kısaca gaflarından bir seçkide şöyledir.


*
haber sunmaya cümle kurmaya çalışırken araba parasına aldığı saatlerini gözümüze sokmaya çalışan hıyar.
yıllaaarrr önce atandığı kadrodan emekli olmayıp kök salan memurlar gibi gençlerin önünü tıkayan 80 lerden kalma bunak medya insanı.
konuşurken dil sürçmeleri yaşayan tv habercisi.
devleti dolandırmak suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve ancak belçika vatandaşlığına geçerek cezadan yırtabilmiş şahsiyet.
yeni gaf bombası 'piç kurusu...'söylemi ile sanal alemin en çok konuşulanları arasında olan spiker..
eee... ııı... iii... seslilere takmış baba haber sunucusudur.

(bkz: anchorman)
konuşurken detone olabilen ender insanlardandır. bir de iki kelime arasına mutlaka bir düz ünlü koyar * bir de eğer uzun bir cümle kuruyorsa, genelikle o cümlede özne-yüklem uyumsuzluğu ya da nesne-yüklem uyumsuzluğu vardır. bir de çoğu zaman bazı kavramları yanlış kelimelerle ifade eder. bir de tek ayağı protezdir.

bu adam her insana bir ilham, bir umut ışığı olabilmelidir. çünkü iyi bir spiker olabilmek için gerekli olduğu düşünülen bu kadar şeyden yoksunken türkiye'nin en ünlü spikeri olabiliyorsa sen de bir astronot, bir atom mühendisi, bir film yıldızı hatta yeni bir dinin peygamberi falan olabilirsin.
cafcaflı saatleri ve kravatlarıyla nerede olsa tanınabilecek haber spikeridir.
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
türkiyenin en iyi haber komedi şovmeni *
turuncu renkli kravatlarını gördükçe "bu adamı kim giydiriyorsa kesin garezi var" diye düşünmeme sebep olan insan. yok eğer o gözümüze soktuğu koca saatler, o kravatlar kendi tercihiyse zevksizliğine kıs kıs güldüğüm seni hep böyle hatırlayacağız dediğim hükümet nereye ben oraya insanı.
hayatımıza gafları ile renk katan haber spikeri, bugün itibarıyla beyin ölümü gerçekleşmiştir. oğlu umur birand'ın twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre kendisi hala yoğum bakımdadır.
  • /
  • 2